Senát už zase páchá dobro

4. 11. 2014 9:43:15
Senátoři páchají dobro hlava nehlava. Bez ohledu na nevinné oběti se rozhodli, že ochrání všechny občany této země před zlovolnou možností nakupovat o svátcích ve velkých obchodech.

Někteří legislativci tohoto státu mají nutkání chránit svoje voliče, zvláště pak, když jde o naprosto nepodstatné věci. Například již přes dva roky leží v Senátu návrh zákona, kterým by bylo jednou provždy zakázáno těžit v ČR pomocí hydrostatického štěpení, tedy dolovat břidlicové plyny a případně i ropu z břidlic. Co na tom, že ani neprobíhá průzkum a vlastně nevíme, zda nějaké břidlice máme. Pravý senátor se nenechá zmást a zakáže to raději dopředu.

Také by senátoři byli nejraději, kdybychom se po sedm dnů v roce nenechali zlákat k nakupování. Mělo by to být především o Velikonocích a Vánocích, na Nový rok... Prostě v těch exponovaných časech by nás senátoři raději viděli v objetí rodin než v nákupních centrech. Nejjednodušší je nechat obchody zavřené, takže nyní přijali zákon, kterým je obchodům nad 200 metrů čtverečných zapovězeno otevřít své „chrámy konzumu“ po sedm dnů v roce.

Samozřejmě mají senátoři svoje důvody. Zaměstnanci těchto obchodů údajně nemohou být právě o svátcích se svými rodinami, ten je asi hlavní a nejčastěji vyslovovaný.

Celé je to ekonomicky zmatené a v podstatě hloupé. Především z pohledu spokojenosti zaměstnanců velkých obchodů se může jevit zákaz naprosto opačně. Řada lidí bez rodin nebo s nějakými problémy ráda o svátcích bere služby – bývají ostatně s příplatkem, lze si tedy zajímavě přivydělat. Jde také o časy vyhledávané studenty jako dobré dny pro brigády. Není známo, že by zaměstnanci obchodu chápali práci o svátcích jako nějaký extrémně závažný problém. Nezdá se ani, že by otevřenými obchody byli nějak pobouřeni občané. Naopak celkem spokojeně využívají možnost nakoupit si v podstatě kdykoliv, kdy se jim to právě hodí. Vcelku bychom mohli konstatovat, že jediní lidé, kteří se bez zákazu prodeje duševně neobejdou, jsou právě senátoři a několik odborářských šéfů, kteří už dávno slouží spíše stranické politice KSČM či ČSSD než členské základně.

Návrh nyní putuje do Poslanecké sněmovny, kam ho poslala koalice komunistů a sociálních demokratů s podporou lidovců. Sněmovnou s velkou pravděpodobností neprojde, ale i kdyby, toto samo o sobě není žádné velké neštěstí. Kdyby bylo těch několik dnů za rok zavřeno, přibude zde několik desítek či možná stovek nezaměstnaných, což makroekonomicky nemá význam (ale říkejte to těm vyhozeným!). Avšak zcela nesporně platí, že většina zákonů má na obyčejné lidi dopad daleko horší.

Jenže nezůstane u sedmi dnů. To je jako s neustálým rostoucím tlakem proti kuřákům nebo vnuceným bojem za úspory energie. Začalo to veřejnými budovami a teď se dostáváme do roviny parků, za chvíli zakážou regulátoři kouřit i doma. Také si nekoupíme normální žárovku, na všechno si připlácíme za tepelný štítek, platíme desítky miliard ročně za solární energii a tak dále. Každá šílenost na konci začíná nenápadně „rozumnou“ regulací kdesi na začátku. Jestliže nyní František Bublan a jeho senátorská parta chtějí zákaz na sedm dnů v roce, příště přijdou s nedělí, pak se sobotou odpoledne a pořád to bude možné obhájit potřebou větší soudržnosti rodin a podobnými dojemnými příběhy.

Problém je jiný. Senátoři si myslí, že jsou chytřejší než jejich voliči, proto je chtějí chránit, i když si to v podstatě nikdo nepřeje. A tak vymýšlejí zákazy něčeho, co se vůbec neděje, a rušení praxe, která všem vyhovuje. Pokud si však myslí, že tohle je dobrá cesta, jak více než deseti milionům lidí v této zemi vysvětlit, že Senát je potřeba a že těch 81 žen a mužů na Malé Straně představuje „pojistku demokracie“, tak to se opravdu hodně mýlí.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 4.11.2014 9:43 | karma článku: 19.70 | přečteno: 616x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3267 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 441 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Luboš Smrčka

Čína už není motor, sotva setrvačník

Samozřejmě to na Západě mnoho lidí nechce příliš slyšet, ale Čína byla v posledních dvou či dokonce třech dekádách jedním z motorů světové ekonomiky. Teď je z ní snad setrvačník. A málo stačí, aby byla brzdou.

9.1.2024 v 8:12 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 909 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 360 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...