Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohřeb koruny? Omyl!

Poslední analýza banky Morgan Stanley předpovídá na konci roku kurz eura k dolaru na úrovni 0,95 ku 1, tedy „dražší“ dolar nežli euro. To jsme tu měli naposledy před třinácti lety. Aniž bych přeceňoval cokoliv, co má ve svém názvu slovo „prognóza“, nutí to člověka k zamyšlení.

Před několika dny se objevila zpráva, že vláda chce směřovat svojí aktivitu k přijetí eura „kolem roku 2020“. Premiér Bohuslav Sobotka věc následně znovu povýšil na politický problém. Na sjezdu ČSSD byl plán „2020“ zařazen mezi priority sociální demokracie, ale předseda vlády k tomu dodal, že skutečně se uvidí až po volbách plánovaných na rok 2017. Jinými slovy je zde řečeno, že sociální demokraté připravují pro tyto volby otázku opuštění koruny a přijetí eura jako „téma“ kampaně. Což by znamenalo naprosté zpolitizování tohoto v podstatě ryze odborného problému.

Ve skutečnosti je česká ekonomika připravena přijmout společnou měnu v podstatě okamžitě – dokonce jsme daleko kvalifikovanější pro euro než mnohé země eurozóny. O Řecku nebo Španělsku ani není řeč, ale i ve srovnání s Itálií a mnoha dalšími ekonomikami jsme stabilizačním prvkem. Jinými slovy se nepotřebujeme „honit“ za určenými kritérii. Co je skutečně naším problémem a co skutečně má smysl diskutovat (ale hlavně ne v politické rovině!), to je elementární otázka, zda je pro nás v dané době euro důležité a přínosné.

Odpovědí může být mnoho. Pro někoho společná měna představuje potvrzení ambicí, sebejistotu, pocit sounáležitosti a hrdost nad splněným úkolem. To není ironie ani to nijak nechci zesměšňovat – to všechno jsou pocity, na které má kdokoliv právo. Pro jiného má společná měna význam v odbourání kurzového rizika. Což je zase validní postoj – minimálně vzhledem k tomu, že hlavní masa českého exportu směřuje do zemí s eurem. Pro další lidí znamená euro naopak potupu, neboť vlastní měna je pro ně součástí státnosti. Ani to by nebylo dobré zesměšňovat, i když by možná bylo lepší stavět státnost na významnějších hodnotách.

Já osobně vidím roli koruny v tom, že dává této zemi jednu významnou ekonomickou páku, pomocí které je možné vychylovat směřování hospodářství. Žijeme v ekonomickém období, kdy pod vlivem obrovských technologických změn a pod vlivem neskutečně silného prvku globalizace přestaly fungovat některé mechanismy. Vidíme deflaci nebo alespoň dezinflaci nebývalých rozměrů, se kterou si neumíme poradit a která, což je fascinující, zjevně nemá měnový základ. Cenová stagnace přetrvává i přes opatření, která by jindy a jinde vedla k inflaci pádivé. O důvodech tohoto jevu by bylo možné diskutovat celé dny.

Nemůžeme mít ani nejmenší představu o tom, jak dlouho bude tento trend pokračovat, co se stane za měsíc nebo za dva roky. Dávat si v takové situaci za cíl přijetí eura v roce 2020 je ještě absurdnější, než si říci, že ho přijmeme od ledna 2016. A připravovat si téma euro jako téma volební kampaně je dráždění hada bosou nohou.

Správná strategie vlády v těchto časech je ale vlastně jednoduchá. Měli bychom nejen dodržovat, ale velmi silně překonávat podmínky pro přijetí eura, protože tyto podmínky jsou v podstatě správné (a pokud jim lze něco vyčítat, tak spíše jejich „měkkost“). Zároveň bychom zcela jistě neměli deklarovat nějaké „eurocíle“ (jako eurohujerský rok 2020). Když se podíváme (například ve světle posledních zpráv) na intervence České národní banky a tak zvanou „devalvaci“ koruny, pak se jeví jako velmi správný krok, který významným způsobem pomohl národnímu hospodářství k nastartování růstu. Přinesl stabilitu pro exportéry a opravdu významné výnosy státu i ekonomice. Jako součást eurozóny bychom byli pouze bezmocnou součástkou v tápající mašinérii, která není schopna pozitivních kroků. Jako země s vlastní měnou jsme mohli reagovat na situaci (nehledě na křik mnoha domácích kritiků).

Nebráním se euru kvůli emocím nebo sentimentu. Bráním se euru, protože existence vlastní koruny je pro nás nyní výhodnější. A nebráním korunu kvůli státnosti nebo národní hrdosti, ale protože je nyní praktická. Máme obrovskou výhodu, že nás nikdo nemůže donutit k přijetí společné měny. Zároveň jsem přesvědčen, že máme být vždy připraveni tuto měnu přijmout. Ale zkusme z toho nedělat politickou otázku nebo věc hrdosti. Řešme to jako ekonomickou otázku, jako odborný a racionální problém. Emoce v něm nemají co dělat.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 14.4.2015 7:45 | karma článku: 26,19 | přečteno: 1239x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,26 | Přečteno: 334x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3303x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky