Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

Protože ale dobrými úmysly dlážděná cesta do pekel patří mezi oblíbené společenské výletní destinace, je dobré tyto nápady demaskovat a odmítnout co nejdříve.

Okolnosti asi všichni známe. Ceny másla a jeho občasný nedostatek zaměstnávají veřejnost nějaký ten týden či měsíc. A podobnou dobu trvá hledání viníků.

Za tu dobu se objevily i zcela oficiálně prezentované, nicméně zcela chybné teorie.

Hned na začátku byla na paškále České národní banka. Růst ceny údajně souvisí s dlouhodobým ovlivňováním kurzu koruny, který měl vést ke snížení produkce mléka, jeho nedostatku a následně k růstu ceny. Tvůrci se ani neobtěžovali pokusem vysvětlit, jak by oslabená koruna měla vést ke snížení produkce mléka, když logickým výsledkem by mělo být spíše zvýšení produkce a výhodný export. Autorům této vize ale zřejmě stačilo pouze vtáhnout do věci ČNB. Tato teorie nemá žádný obsah, což se ostatně lehce prokázalo ve chvíli, kdy se veřejnost začala zajímat o ceny v cizině. Protože tam rostly také. Někde nikoliv tak razantně, ale jinde dokonce ještě více.

Oblíbená byla také teze o dopadech zemědělské politiky EU. Znovu mělo platit, že její vinou zemědělci vybíjejí krávy, snižuje se produkce mléka a roste cena. Znovu vedle – podle statistických dat kryje domácí české mléko spotřebu celé země z více než ze 130 procent. Takže při nemalém zjednodušení lze říci, že asi čtvrtinu naší produkce vyvážíme. A navíc platí to stejné, jako výše. Ceny rostou celoevropsky. A dokonce celosvětově.

Dalším hitem mezi teoriemi je, že cenu šroubují nahoru řetězce (prodejci) a jejich vysoká marže. To již vypadá zajímavěji, ale proč by se to mělo týkat speciálně másla, u kterého naopak poslední roky zuřila cenová válka slevových akcí? Zatímco ministerstvo zemědělství tvrdí, že prodejci si berou až padesát procent ceny, samotné řetězce uvádějí svoji marži na úrovni nějakých 15 procent, což je spíše podprůměrná obchodní hodnota.

Jak to v našem globálním světě obvykle chodí, pravda bude poněkud jiná. A je souhrnem řady faktorů. Prvním je růst poptávky v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. No jo, je to tak – když si nemalá část z miliardy a půl Číňanů řekne, že bude jako my a namaže si pořádně svůj krajíc (a do ranního kafe si nalije smetanu), tak to už s poptávkou skutečně zamává. Druhým důvodem jsou produkční problémy v Austrálii a na Novém Zélandu. V podobné době udělala EU to, co po ní už roky leckdo chtěl, totiž zrušila systém mléčných kvót. Čili podobně jako nyní u cukru liberalizovala svoji zemědělskou politiku. K tomu jediné: Konečně. Ale trhu prostě chvíli trvá, než se s tím porovná. Určitý vliv asi hrají i spekulanti. U tak na skladování náročné komodity, jako je máslo, však nepůjde pravděpodobně o vliv zásadní.

Toto všechno se děje již nějaký rok. Mléčné kvóty v EU padly (pod taktovkou britských konzervativců, kteří byli hybnou silou procesu) v dubnu 2015 a již tehdy odborníci říkali, že dalších několik let je třeba očekávat cenové a nabídkové výkyvy.

A jaké překvapení! Po dvou letech, kdy jsme si užívali extrémně nízké ceny másla (celá Evropa), přišlo relativně prudké zvýšení. No, přátelé, to se dalo čekat. Na tom není nic divného. Teď to možná ještě půjde trošku nahoru, pak zase nějakou dobu dolů a někdy tak v roce 2019 se situace ustálí „kdesi mezi“. Totéž nás čeká s cukrem a výhledově i s dalšími zemědělskými komoditami tak, jak se EU v této oblasti zbavuje přítěže své „zemědělské politiky“.

Jestli nyní opravdu populisté všech barev trikolóry prosadí nějakou „cenovou regulaci“ – ať by již měla být jakákoliv, tak dosáhnou jediné – vnesou do vcelku logicky fungujícího trhu nový zmatek. A napáchají nové škody, které budou na 1000 procent podstatně větší, než je současná cenová bublina.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 20.10.2017 9:23 | karma článku: 23,31 | přečteno: 1250x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 11,31 | Přečteno: 320x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3302x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,36
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky