Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stoletý stařík, který změnil svět

Smrt Henryho Kissingera s konečnou platností uzavřela 20. století. Století, které bylo podobně rozporuplné, jako byl rozporuplný i sám Henry Kissinger: Nositel Nobelovy ceny míru, pro některé válečný zločinec.

Řada lidí ho považovala za člověka neštítícího se pro prosazení amerických zájmů žádné formy násilí. Jiní ho naprosto naopak vinili ze zrady amerických zájmů a uzavření zbabělých mírových dohod i z ustupování tu pekingským, tu moskevským komunistům. To je pak těžké najít nějakou vyváženou pozici. 

Poznámka se stoletím není od věci – Kissinger oslavil letos v květu sté narozeniny. Opravdu lze říct, že od šedesátých let minulého století patřil buď přímo nebo zprostředkovaně k těm, kteří formulovali zahraniční politiku nejmocnější země světa. Již proto se vyrojilo množství nekrologů, pochopitelně podobně rozporných, jako bylo naznačeno výše. A to i v českém prostředí.

Jedna věc mi připadá zvláštní. I domácí autoři připomínají především tradiční body Kissingerovy kariéry. Samozřejmě nechybí Pařížské dohody a následný odchod Spojených států z Vietnamu, který se změnil v roce 1975 v úprk před komunistickými partyzány a formuloval obraz zranitelné poražené země, pro mnohé na roky definoval USA jako nespolehlivého spojence. Nemohla být zapomenuta Nixonova cesta do Číny (dojednaná Kissingerem) a podivuhodné spojenectví z rozumu mezi největší demokracií a největší despocií. Bývá připomínána i politika zmírňování napětí se Sovětským svazem, která vyústila v podpisy prvních odzbrojovacích dohod a v Helsinkách v roce 1975 přerostla v americké uznání rozdělení sféry vlivu na základě výsledků druhé světové války. Vynechány nebývají ani podpora vojenského převratu v Chile nebo vzpomínky na válku za samostatnost v Bangladéši. Především kobercové nálety na severovietnamská města na začátku sedmdesátých let někteří označují za válečné zločiny.

Nicméně o tom pro nás podstatnějším, nakolik totiž Kissinger zasáhl do osudů Československa a České republiky, jsem si nepřečetl (mám pocit) snad nic. Přitom jakkoliv v přímém smyslu slova asi nijak, v nepřímém a v dějinných důsledcích naprosto zásadně.

Idealista a realista? Nemám pocit, že by takové dělení mělo vztah ke skutečnosti. Spíše realista zdůrazňující ideály a idealista zabořený po kolena v realitě...

 

Henry Kissinger patřil přinejmenším mezi architekty helsinského procesu. Hlavní obrysy dojednal ještě během svého působení na postu ministra zahraničních věcí v administrativě prezident Geralda Forda se sovětským protějškem Gromykem. Cílem diskusí bylo v prvním plánu zajistit větší bezpečnost v evropském prostoru. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let šlo o oblast velmi výbušnou. V podstatě cokoliv, co se dělo na Východě, hrozilo přerůst v nekontrolovatelný proces, ještě v čerstvé paměti byla blokáda Západního Berlína a spojenecký letecký most. Helsinský akt znamenal potvrzení statutu quo, ale výměnou za třetí koš Závěrečného aktu. Pamětníci si vzpomenou – to jsou ta ustanovení, o které opírala svoji činnost československá Charta 77 a další disidentské skupiny v Československu i v dalších sovětských satelitech a o něco později také polská Solidarita či maďarské protikomunistické politické skupiny.

Bolševickým režimům nabídnul Kissinger a další autoři a pokračovatelé projektu cukrátko v podobě reálpolitické dohody „vy pán, my pán“. Avšak výměnou za to, že pohlaváři despocií podepsali v Helsinkách uznání, že jejich despocie nejsou ve skutečnosti legitimní. Samozřejmě to v danou chvíli nemělo žádný reálný význam, tyranie se v praktické rovině příliš nestarají o to, co podepíší. Vždy ale při pohledu na kalašnikov podceňují význam myšlenky a slova. Kissinger si té moci byl nesporně vědom.

O geopolitickém směru uvažování nazývaném realistický tradicionalismus, za jehož klíčového představitele je Kissinger považován, se obvykle mluví jako o poněkud oportunistickém a „nechutně“ pragmatickém způsobu uvažování. Z jistého pohledu je to pravda. Henry Kissinger na počátku sedmdesátých let velmi dobře věděl, že Západ nemá a ani nějakou dobu mít nebude možnost zbavit svět komunistické nákazy. Věděl ale, že je možné nakazit komunistickou nákazu. Tomu se říká umění možného.

Pro některé symbol americké arogance, pro jiné symbol americké slabosti. Spíše ale politik postavený před mnohdy neřešitelné úkoly.

 

Henry Kissinger byl během svého života vděčným cílem mnoha duševních liliputů, ostatně již jenom jeho dlouhodobá spolupráce s Nelsonem Rockefellerem stačila pro vytvoření dlouhé řady konspiračních teorií. V některých kruzích je jeho smrt doslova slavena jako oslabení vlivu skupiny Bilderberg a ránu snahám o uskutečnění New World Order. Nechme šílence jejich šílení.

Politik Kissinger byl mnohokrát postaven před úkoly, které nebylo možné splnit, a před dilemata, která neměla sympatické řešení. S takovými kartami nevyhrajete sympaťáka století. Češi by si měli připomenout to, že právě Henry Kissinger byl tím člověkem, který přiměl komunistické pohlaváry přinejmenším ideově legitimizovat opozici a uznat existenci nezadatelných lidských práv.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 4.12.2023 8:29 | karma článku: 17,15 | přečteno: 331x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,26 | Přečteno: 334x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3303x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

Neapol zasáhlo zemětřesení o síle 3,9. Ohnisko se nacházelo na svahu sopky Vesuv

27. dubna 2024  9:52

Oblast kolem sopky Vesuv nedaleko jihoitalské Neapole v sobotu ráno zasáhlo zemětřesení o síle 3,9....

Veřejnoprávní média by neměla mít zisk z reklamy, zní z Asociace komerčních televizí

27. dubna 2024  9:41

Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky