Optimismus? Všeho do času a jenom, když bude důvěra

17. 09. 2014 7:55:51
V posledních měsících se nám tady v zemi rozmáhá takový nepěkný nešvar. Začínáme být nebezpečně optimističtí. Nálada spotřebitelů se dostala skoro na úroveň roku 2005 a je sice horší, než byla na přelomu let 2007 a 2008, ale zdaleka nikoliv řádově. Zároveň je dramaticky lepší než během smutného počátku roku 2009.

Existuje několik dobrých důvodů, proč to s tím radostným očekáváním nepřehánět. Hlavním z nich je, že zatím není mnoho důvodů, aby „bylo líp“.

Ekonomika nevzkvétá. Na první pohled to vypadá, že vzkvétá, ale máme špatný úhel. Ona nechřadne, nepadá a po těch letech tápání je každý posun nahoru hned braný jako konjunktura.

Ve skutečnosti nemá příliš smysl sledovat nějak přehnaně detailně každé číslo, protože ta jsou někdy spíše matoucí – nicméně růst HDP ve druhém čtvrtletí o 2,7 procenta meziročně vypadá skvěle. Popravdě jsme stále pod výkonnostní úrovní roku 2008. Až se dostaneme nad tuto metu, pojďme se bavit o nějakém skutečném růstu. Průmysl pěkně „šlape“, ale za tím je především export. Stavebnictví klesá, což je vlastně dosti obdivuhodné, protože těžko říci, jak je to dlouhodobém pádu vůbec ještě možné.

Hlavní zprávou však je, že nezaměstnanost pomalu klesá a bez práce je nyní přes 535 tisíc lidí, o něco méně než v červenci, o nějakých patnáct tisíc méně než před rokem. Přibylo nových pracovních míst, jenže zůstávají volná, protože navzdory půl milionu nezaměstnaných „nejsou lidi“ – alespoň nikoliv ti správně kvalifikovaní a na správných místech, ve správných regionech.

Jsou tu jistě dobré příznaky. Vzrostly mzdy, vzpamatovala se domácí spotřeba (i když – co si budeme povídat – do úrovně roku 2008 stále daleko). Vývoz se zvýšil o více než osmnáct procent, dovoz o šestnáct. Jenže to všechno jsou stále jenom drobné náznaky mírného zlepšení.

A teď něco z opačného soudku. Vzrostl default dlužníků, čili se zvýšil počet těch podniků a lidí, kteří nejsou schopni splácet svoje dluhy. České banky (bez ostatních finančních institucí a poskytovatelů úvěrů) evidují pohledávky, kde má dlužník problémy se splácením, v celkovém objemu 160 miliard korun. Meziročně to je růst o zhruba jedenáct procent. Velký podíl mají nešťastné ruské úvěry České exportní banky, jejíž východní portfolio se ukazuje jako otrávená pilulka, přičemž s postupem krize v Rusku lze předpokládat další dynamické zhoršení. Jenže potíže se splácením mají i domácí podniky a české rodiny. A to stále ještě platí, že žijeme v období rekordně nízkých sazeb, čili neobyčejně malých nákladů dlužníků. Ale klíčové sazby nemohou být nekonečně dlouho na technické nule.

O situaci tuzemské ekonomiky lze spíše říci, že je na hraně mezi růstem a případným třetím kolem krize. S velkou pravděpodobností se odrazí k růstu. Ale možnost pádu zde zůstává.

Onen křehký růst, jehož jsme svědky, má trochu na svědomí oslabená koruna, svůj vliv má také oživení v Německu a v některých dalších zemích, možná v největší míře se ale za růstem schovává nálada v zemi, která je prostě o něco lepší. Lidé uvěřili, že „bude líp“, takže je lépe. Tak to v ekonomice do jisté míry funguje. Jenže pouze do jisté míry.

Důvěra je křehká. Může ji podlomit všelicos. Zde je jeden příklad za všechny, notoricky známý a mnohokrát komentovaný. Političtí vůdci napříč stranami před loňskými volbami slibovali transparentní zveřejňování všech obchodních smluv státu, úřadů, radnic, institucí či státních podnikatelských subjektů. V této věci se nepohnulo vpřed nic, ale vzad mnoho. To je jednoznačný hazard s důvěrou občanů a v důsledcích i s ekonomickým růstem.

Autor: Luboš Smrčka | středa 17.9.2014 7:55 | karma článku: 9.77 | přečteno: 248x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3267 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 440 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Luboš Smrčka

Čína už není motor, sotva setrvačník

Samozřejmě to na Západě mnoho lidí nechce příliš slyšet, ale Čína byla v posledních dvou či dokonce třech dekádách jedním z motorů světové ekonomiky. Teď je z ní snad setrvačník. A málo stačí, aby byla brzdou.

9.1.2024 v 8:12 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 590 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 899 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.65 | Přečteno: 1541 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 360 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...