Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Kterak se Petr (Nečas) najedl a Karel (Kníže) zůstal celý!

17. 09. 2012 8:16:15
Politika je umění možného. Například v Česku může vláda přijít během necelých dvou let o historicky nejsilnější podporu v parlamentu a třást se o „stojedničku“. Před týdnem se ukázalo, že není zcela nemožné, aby vládní krizi vyvolaly poněkud exotické punkerky ze skupiny Pussy Riot a dalajláma.

Věnujme se ruským děvčatům, neboť tibetský duchovní vůdce je přece jen někde jinde a za svou celosvětovou proslulost nevděčí vydávání neladných zvuků v kostele, ale myšlenkám a životním postojům.

Vše začalo projevem premiéra Petra Nečase při zahájení Strojírenského veletrhu v Brně. Podle něj podpora ruské skupiny Pussy Riot a dalajlamismus mají špatný vliv na český export. Nevím, kde na to pan premiér přišel. Žijeme totiž v době, kdy v byznysu platí „ukázaná“. Obchodníkům v Rusku či v Číně jsou názory českého premiéra a poněkud výstředního ministra zahraničí na skupinu Pussy Riot nebo dalajlámu zcela lhostejné. Ve skutečnosti je zajímají cena, kvalita, dodací podmínky...

Celá věc by vyšuměla a premiérovi neprospěla, kdyby nepřišla nečekaně razantní reakce a paradoxně zároveň hozený záchranný kruh ze strany Karla Schwarzenberga. Ministr zahraničí, který se otevřeně vyznal k obdivu ruským „kočičím výtržnicím“ (měl by si to někdy poslechnout), reagoval velmi podrážděně. S jeho slovy „je to úlet“, lze nepochybně souhlasit, neboť premiér řekl hloupost – jenom, obávám se, z poněkud jiného důvodu, než měl pan ministr na mysli. Zajímavěji zní knížecí věta, „že pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, má z jejího dalšího osudu a vývoje další obavy.“ Pana ministra vzápětí podpořil další obdivovatel ruských dívčin a prezidentský kandidát Jan Fischer. Ve skutečnosti nevím, z čehož tento obdiv pramení. Něco jsem si poslechl na internetu, ale konec konců jsem neobjevil žádné skutečné starší album skupiny. Teď to schválně vyhrotím, ale před pořváváním v kostele znaly dívčiny snad pouze v bezprostřední blízkosti jejich trvalého bydliště, což je na druhou stranu v Moskvě docela dost lidí. (Kritikům rovnou odpovím: Ano, vím, že neznali, protože vždy vystupovaly s tváří zahalenou do barevných úpletů.)

Přiznám se otevřeně. Jako přízemní člověk mám ale větší obavy ze státního deficitu a toho, že přes zvýšení DPH přiteklo do státní kasy ve srovnání s loňskem právě z této daně méně peněz. Stejně tak mám docela strach ze zvyšování cen pohonných hmot a energií. Nebo z toho, že náš vzdělávací systém není ve srovnání s vyspělým světem konkurence schopným. Pussy Riot mne nechávají téměř chladným. Přitom zcela jistě nemám pocit, že dva roky v kriminále natvrdo je odpovídající trest za výtržnost v chrámě, představoval bych si třeba něco jako 300 hodin vytírání podlahy Katedrály Krista Spasitele v Moskvě. Nebo 2000 vyměněných plen starých lidí někde v hospicu.

Jenže onen boj mezi dvěma lety kriminálu a půl rokem „vynucené pokory“ s hadrem v ruce, ten si musejí vybojovat v Rusku. Kníže z Orlíku to za Rusy neudělá, protože i kdyby strašně moc chtěl, stejně nemůže. Ostatně: Jak by asi vypadala před pár lety odezva na podobné vystoupení punkerek protestujících proti zálibě panu Berlusconimu v nezletilých dívkách ve vatikánské Bazilice Svatého Petra? Nebo jak by dopadla kapela, která by se tímto způsobem chovala v posvátné mešitě Al - Aksá a protestovala například proti režimu v Saudské Arábii, proti kterému je Rusko i s Putinem vzorem demokracie?

Avšak vraťme se domů. Po týdnu od knížecího vzepjetí lze především říci, že se jednalo o bouři ve sklenici vody. Karel Schwarzenberg dostal opět možnost sdělit těm, které jeho názory ještě zajímají, že nemá pragmatického vládce Putina, na rozdíl od ultra-pragmatického partajního téměř vládce Miroslava Kalouska, vůbec rád. Dále nám sdělil, že ke kritice Putina není od věci využít místo, ke kterému chovají desítky miliónů lidí posvátnou úctu. V seriálu o krtečkovi je zahradník, který k onomu přírodnímu úkazu v kalhotkách s velkými kapsami chová neskonalou zášť a stále cedí mezi zuby „Zničit krtka“. Naše ministerstvo zahraničí skanduje „Zničit Putina“. No a? Opravdu máme pocit, že nám někdo tak usilovně naslouchá, že si z toho něco vezme?

Je to celé neskonalá pitomina. Ale když ji přesto podtrhneme a sečteme, tak Petr Nečas může mít dobrý pocit z toho, že zaútočil na formálního lídra fakticky vůdčí vládní partaje, která umně rozleptává jeho stranu. Navíc otestoval soudnost své vlády, neboť ministr zahraničí zůstal se svým „pussyriotismem“ víceméně osamocen.

Je ovšem otázkou, zdali by dva vrcholní představitelé naší vlasti neměli konat přece jen cosi záslužnějšího, než provozovat takové jalové diskuse.

Odpověď je jasná:

ANO!!!!!!

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 17.9.2012 8:16 | karma článku: 20.69 | přečteno: 988x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Biden sklízí Trumpa protože za rohem je Čína

Průlom po sedmnácti letech! Na dohled je ukončení nejdelšího obchodního sporu mezi USA a EU. Ten se sice týká státní podpory v od běžného spotřebitele odtažité oblasti výroby letadel, ale soužil milovníky vína i motorek.

18.6.2021 v 7:51 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 258 | Diskuse

Luboš Smrčka

Ještě že středověk neznal motorovou pilu

Občas slýchávám, o kolik blíže měli naši předkové k přírodě, jak s ní žili v symbióze a především – jak tu přírodu NENIČILI. Obávám se, že jde o jeden z velkých romantizujících omylů, který utváří naše přemýšlení o světě.

26.5.2021 v 8:12 | Karma článku: 27.32 | Přečteno: 588 | Diskuse

Luboš Smrčka

Počasí není klima, výkyv není trend

Letošní jaro je studené. Kdyby se to stalo před padesáti lety, u tohoto konstatování bychom také s klidem skončili. Prostě je to studenější a docela deštivý začátek přirozeného koloběhu. Tečka. Od jisté doby jde o „politiku“.

18.5.2021 v 8:15 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 568 | Diskuse

Luboš Smrčka

Madoffové odcházejí, naivita je věčná a regulace nepomohou

Na Bernarda Madoffa se lze podívat dvěma způsoby. Jako podvodníka a zločince, který připravil ohromné množství lidí o peníze a přeneseně vlastního syna o život. Nebo jako na podivné zrcadlo našeho světa.

26.4.2021 v 8:18 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladislav Rogozov

Všední den s islámem aneb vánoce letos povolili. (Publikováno již v roce 2014)

Tento text byl publikován již 4.12. 2014. Jelikož zmizel, umísťuji ho sem znovu - v originální podobě, bez úprav.

20.6.2021 v 8:48 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 212 | Diskuse

František Kašpárek

Soudní proces bez procesu

Tento týden proběhl odvolací soud s Walterem Kraftem, který byl v minulosti odsouzen za esej Je budoucnost Evropa islámská? Hovořit ovšem o soudním procesu by bylo poněkud nadsazené.

19.6.2021 v 15:00 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 743 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k židovskému osadnictví

Je to zvláštní paradox. Věci, které jsou naprosto samozřejmé, se obtížně obhajují a vysvětlují. Zejména, trvá-li většina sveřepě na opaku: že samozřejmé nejsou. Příkladem jsou židovské osady v Judeji a Samaří (na Západním břehu).

18.6.2021 v 18:20 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Skončí Babišovo (o)vládnutí?

Dovolím si udělat svou analýzu Babišova vládnutí, resp. politického působení. Plusem je, že rozetnul penězovody ke dvěma kdysi velkým stranám, ale zároveň mínusem, že je přesunul k sobě.

18.6.2021 v 12:48 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 405 | Diskuse

Alena Křehotová

Podzim budu mít fakt hustej - hlavně skrzevá volby

Ještě furt nejsem rozhodnutá skrzevá očkování. Od jara jsem si myslela, že do vakcíny od Moderny, kterou mi bodne moje obvoďačka, bych šla. Myslím si to stále, má to ovšem pár háčků - netuším, jestli moje obvoďačka očkuje a už

18.6.2021 v 10:26 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 305 Celková karma 17.82 Průměrná čtenost 1397

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz