Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Neexistuje problém Paskov

27. 09. 2013 7:09:32
Ve skutečnosti z hlediska státu neexistuje žádný problém dolu Paskov. Z hlediska státu totiž existuje pouze problém několika tisíc občanů této země, kteří pravděpodobně relativně rychle a relativně „najednou“ přijdou v jednom poměrně nevelkém regionu o zaměstnání.

A dále pak problém „dominového efektu“, který by mohl vést k eskalaci sociální bídy severní Moravy.

Otázka útlumu těžby, nákladů na zakonzervování nebo zavření šachet, nákladů na odstupné pro horníky – to všechno je problém soukromého majitele dolů a stát s tím nemá nic společného. Celá oblast severní Moravy je ale problematická z hlediska nezaměstnanosti a již nyní je sociálně výbušná – rozumný stát toto musí brát v potaz. Nerozumný stát by věc nechal být a maximálně by posílil policejní oddíly, aby mohly zvládat budoucí nepokoje, pouliční kriminalitu, sociální konflikty a zabránit demonstrantům v ničení majetku. Rozumný stát však ví, že nezaměstnanost a sociální frustrace jsou z hlediska veřejných financí extrémně drahé. Proto bude usilovně přemýšlet nad možnostmi, jak předejít negativním dopadům toho, že těžba černého uhlí (a řada oborů těžkého strojírenství) ztrácí ekonomickou logiku.

Co se dá dělat?

Vynecháme naprosté nesmysly, jako je přinucení majitele nějakým zákonem, aby pokračoval v těžbě. To jsou absurdní nápady.

Někteří navrhují koupit důl a za státní ho provozovat. Nebo platit majiteli, aby ho provozoval. To jsou také nesmysly hodné pana Grebeníčka, Dolejše nebo komunistické jedničky v Praze paní Semelové. Problém není řešen, je za velké peníze odsouván. Navíc frustrace zaměstnanců bude existovat dál, Kdokoliv jim kdykoliv bude moci omlátit o hlavu, že „parazitují“ na státním. Pokud má stát pomoci nějakému regionu, musí to být s cílem generovat růst a posílit místní ekonomiku způsobem, který ji pomůže do budoucnosti.

Je zde racionální možnost pomoci regionu s přípravou nových průmyslových zón, ale v dané době nejsou přímo ve Frýdku-Místku a v okolí, kde budou sociální dopady propouštění na dole Paskov největší, připravené žádné dostatečně výrazné projekty, který by mělo smysl podporovat. Chystaná zóna Barbora pomůže spíše Karvinsku a je otázkou, kdy se do ní podaří získat investory.

Ve skutečnosti má ale stát poměrně omezené možnosti. Nejde ani tak o finance, ty jsou pouze jednou stranou mince. Tou podstatnější je racionálnost toho, co dělat lze. Existují například představy, že by vznikl program regionálního snížení daňové zátěže a snížení ceny práce (zjednodušeně odvodů na sociální a zdravotní pojištění). To by bylo velmi těžko uskutečnitelné a navíc určité zkušenosti s těmito postupy jsou – nikoliv jednoznačně špatné, ale také ne perfektní. Navíc všechny dotační systémy vždy vedou k tomu, že mohou být zneužívány.

Stát má tedy jenom málo přímých nástrojů, ale disponuje některými nepřímými. Existují možnosti dalšího posílení investičních aktivit v regionu, především do infrastruktury a ekologických projektů, například sanací postižených území. Můžeme si například představit několikaletý projekt rozsáhlé rekonstrukce silnic nižších tříd podpořený z centra v řádu několika miliard korun. Zvláštní pozornost však bude nutné věnovat tomu, aby vzniklé zakázky mohly za prvé legálně končit ve firmách, které zaměstnávají „místní“, zároveň však, aby tato investiční aktivita nebyla vysávána všudypřítomnou korupcí. Je také možné vytvořit programy, které některým obyvatelům pomohou s přestěhováním do oblastí, kde je po práci větší poptávka. Neochota putovat za prací je totiž do značné míry „v hlavách“, částečně ale také v předpokládaných nákladech. Velmi nutné je zmírnit tlak na nové investice, který vytvářejí předpisy na ochranu životního prostředí. Přiznejme si, že v daném okamžiku sotva končící recese musíme nechat firmy nadechnout a zahojit svoje ztráty. Další lapače prachu mohou tři nebo pět let počkat. Ostatně – určitým prostorem jsou i ceny energií, především elektřiny. Politický tlak na majitele dolů, především Zdeňka Bakalu, aby využili minulých zisků a výnosů bytového fondu k financování pomalejšího útlumu má logiku a je legitimním tlakem – pokud zůstane v politické rovině.

Šíří se nyní oblíbená představa, že severomoravská krize je zaviněna některou z minulých vlád, špatnou privatizací, že za ní může Bakala nebo zahraniční investoři a podobně. Ve skutečnosti ale největší díl problému začal před šedesáti lety s rozhodnutím zalít imperialistům jejich válečné chřtány naší mírovou ocelí (Bohumil Hrabal). Extrémní koncentrace určitého typu průmyslu v poměrně nevelké oblasti zatěžuje region až do současnosti. Netvrdím, že nebyla chybná rozhodnutí. Ale plynula především z tristní a neudržitelné skladby místní ekonomiky. Nikdo by neměl mít dojem, že problém vzniklý před desítkami let a nabobtnalý do obřích rozměrů teď někdo vyřeší za několik měsíců.

V tuto chvíli však musí stát vyslat horníkům a ostatním na severu Moravy signál, že je nehodlá nechat s jejich problémy samotné. Ale také stejně jasný signál, že to neznamená vytištění nových deseti nebo dvaceti miliard korun a odeslání do regionu. I kdyby se horníci udemonstrovali a vymlátili všechna okna v okolí – náklaďáky s pětitisícovkami by neměly přijet. Popravdě – ani nemohou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 27.9.2013 7:09 | karma článku: 22.86 | přečteno: 1297x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11892 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...