Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

KSČM: Hloupá naivita a naivní hloupost

4. 10. 2013 7:11:35
Politika je umění možného a ekonomická politika je ekvilibristika s možným. Je proto někdy zábavné sledovat, jak některé politické strany šermují před volbami dojmy a pletou si je s pojmy.

Občas bývám sarkastický a tak návrhy partnerů při jednáních provázím průpovídkami, jako „nikdo vám nedá tolik, kolik vám já mohu slíbit“. Když mi někdo maže med kolem pusy se slovy jako „zdroje jsou“ nebo „dluhy se vlastně nemusí platit, když je zaplatíme novým dluhem“, bývá přímočarý lidový vtip nejlepší odpovědí. A tak se mi moc líbí, že v době před volbami, kdy politici na straně jedné vyjednávají s voliči na straně druhé, slibuje první strana za potenciální hlasy modré z nebes.

Nedávno jsem napsal text „Antikomunistický manifest“ . Jde o rozbor některých zvláště vypečených třešniček z programu komunistické strany. Pan Dolejš, dvojka komunistů na pražské kandidátce a fanda loterijních automatů, mi v Haló novinách odpověděl. Jedním z jeho podivných argumentů bylo, že bych byl pro zvýšení základní sazby DPH na 25 procent.

Tak se na tento problém podívejme nepoliticky, realisticky.

Naše zdanění prostřednictvím DPH je velmi vysoké. Snížená sazba 15 procent (zjednodušeně potraviny), je nejvyšší v Evropské unii. Kdo nevěří, ať tam běží a přehled si může najít třeba zde. Ona i ta standardní sazba 21 procent je proklatě vysoká, ale to teď zrovna nechme stranou.

Čistě ekonomicky je to tak, že nejlepší by bylo mít jednu sazby DPH někde na úrovni 13,5 procenta. Výběr takové daně by byl nejjednodušší, nejlevnější, jedna sazba by zamezila daňovým únikům a tak dále. Prostě platí, že nejjednodušší řešení bývá velmi efektivní z hlediska jeho prosazení a kontroly. To dokonce můžeme povýšit na ekonomický zákon.

Nicméně nejsme v situaci, kdy by mělo smysl uvažovat o sjednocení daně. Rovnou říkám, že pro mne není argumentem tvrzení, že to „nikdo nemá“ a podobně – to totiž není ekonomický argument. Naše situace v oblasti veřejných financí nedovoluje uvažovat o potenciálu jedné sazby. I když, opakuji, by byla ekonomicky nejčistší a správná.

Ekonomie však není věda o číslech, ale o lidech a lidském chování. I ty ekonomické zákony, které stojí na vzorcích, vždycky předpokládají nějaký model chování lidí, jako ekonomických subjektů. Z toho například plyne, že nemohu zvyšovat daně donekonečna, protože nad nějakou hranicí dospěji ke dvěma efektům – potlačím spotřebu (to známe) a donutím lidi přecházet ze zdaněné části ekonomiky do nezdaněné (to také známe). Nakonec vyberu na daních méně než před zvýšením sazeb (zájemci o tento efekt si ho mohou nastudovat zde). Pan Dolejš by to měl ovládat. Komunisté za desetiletí své vlády dospěli ke zdanění naprosto nerealistickému, proti kterému bylo nějakých 25 procent DPH drobnou lapálií. Fungování daňového systému pak zajišťovali obřím represivním aparátem a mimo jiné oním ostnatým drátem kolem republiky.

Když se vrátím k meritu věci: Snížená sazba 15 procent (potraviny, léky) je v době, kdy má část obyvatel opravdu velký problém se svoji životní úrovní, prostě příliš vysoká a devastující. Je nutné jít níže a to podstatně. Hladina 10 procent a popřípadě vytvoření pro některé speciální zboží sazbu ještě nižší (léky), se zdá jako rozumné řešení vedené nikoliv ekonomickou logikou správce daně, ale vnímáním sociální situace. Ovšem veřejné rozpočty jsou v dosti dezolátním stavu – za posledních osm let se dluh (který se platit musí a ne že ne) zvýšil z úrovně necelých 29 procent HDP na více než 46 procent HDP. A i kdybychom se postavili na hlavu, přeroste vbrzku 50 procent. Nemůžeme si dovolit snížit „sníženou“ sazbu DPH bez nějaké kompenzace. V podstatě jediné, co by bylo možné, je růst standardní sazby.

Jako ekonoma mne tento výhled nijak netěší. Čím větší rozdíl mezi sazbami, tím větší prostor pro daňové úniky. Čím vyšší standardní sazba, tím více například stavebních prací bude „bez paragonu“. Jako realista však nevidím jiné řešení. Peníze nerostou na stromech. Další přímočará lidová moudrost, kterou ale mnoho politiků odmítá vzít na vědomí.

Být realistou v zemi, kde se to hemží populisty s hesly „Bude líp“ nebo „S lidmi pro lidi“, je těžké. Dokud mnoho obyvatel věří tomu, že vyřešit problém bankovních poplatků je možné tím, že založím státní komerční banku (což by mělo stovky různých důsledků), budeme v pasti hloupé naivity.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 4.10.2013 7:11 | karma článku: 25.97 | přečteno: 977x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 554 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 452 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11695 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...