Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Zelený šíbr Bursík je vždy u moci

29. 04. 2014 8:35:22
Ekoteroristé a zelení politici se ukazují jako neobyčejně šikovní jedinci a Martin Bursík je jejich šéfík a šíbr v pozadí. Vynucený odchod ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka je třeba číst právě jako důkaz toho, že ať má nebo nemá Martin Bursík podporu voličů, vždycky stojí u kormidla. Alespoň trošku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec dostal od svého šéfa Andreje Babiše jeden základní úkol: za každou cenu uklidnit ekologisty a zelené teroristy, protože se ministr financí chce před národem profilovat především jako stavitel dálnic. Aby dostaly dálnice „zelenou“, je třeba obětovat cokoliv. Nebo skoro cokoliv.

Nejprve byl Brabec minimálně z jedné strany obklopen lidmi blízkými právě Bursíkovi. Náměstkem se stal například Jan Kříž, kterého si prapůvodně přivedl na ministerstvo v roce 2007 Martin Bursík jako dohled nad správným směřováním peněz z evropských fondů. Velký vliv na úřadu má znovu Ladislav Miko - biolog, bývalý ministr životního prostředí a především spoluzakladatel Bursíkovy současné strany LES (což je pátá stranická příslušnost Martina Bursíka, pokud Občanské fórum a Občanské hnutí počítáme jako dvě formace). Zlí jazykové tvrdí, že většina vedení ministerstva (včetně ministra) nemá o ochraně životního prostředí ani potuchy a všichni, kdo problémy odborně znají, jsou tak nebo onak spjati s érou Martina Bursíka.

Každopádně ředitel NP Šumava byl první oběť, alespoň první viditelná oběť toho, jak se změnily poměry. Jiří Mánek byl odvolán (přesnější formulace by zněla „byl donucen se odvolat“) ve chvíli, kdy vyřešil efektivně kůrovcovou krizi, kdy se díky aktivnímu postupu Národního parku dařilo řešit palčivé problémy s nezaměstnaností v šumavských obcích a kdy běží projednávání senátního návrhu zákona o NP Šumava. A jak ředitel odcházel, ministerstvo naopak přišlo s novým Plánem péče o Národní park Šumava, který je především podstatně vstřícnější ke škodlivým broučkům nežli k lidem a který podle samotného ministra směřuje během historicky krátké doby k jednomu cíli, totiž postupně změnit celé území NP Šumava v bezzásahovou zónu.

Co to znamená? Ztrátu stovek nebo spíše tisíců pracovních míst. A jakési patologické uspokojení Martinů Bursíků a jim podobných. A také roztrhání dohody z roku 2012 o velikostech bezzásahových zón a o velikosti prvního ochranného pásma. Tuto dohodu udělal stát s obcemi a s krajskými orgány, znamenala postupné zvětšení první zóny (což není to stejné jako bezzásahová zóna, ale v podstatě se příliš neliší) postupně na 35 procent plochy parku. A teď se dozvídáme, že „převážná část území parku bude postupně směřovat do bezzásahového režimu“. A co za to pan ministr dá městům jako Kašperské Hory nebo Volary, který ty lesy na Šumavě PATŘÍ? Suché z nosu jako obvykle? A co dá stovkám lesních dělníků, kteří díky experimentům pánů jako Brabec, Miko nebo Bursík chodí místo s pilou do lesa k přepážce na pracák? To pana exministra Bursíka, který si (když seděl ve vládě) svoje domy opravil za státní dotace, asi příliš nezajímá.

Nebo takové rozšíření letiště Vodochody. Pět let probíhalo řízení EIA – posouzení vlivu na životní prostředí. Po pěti letech bylo stanovisko vydáno a konečně se mohlo začít mluvit o uskutečnění projektu. Vzápětí ministr Richard Brabec prohlásil, že jeho úřad „zahájil předběžné posouzení již vydaného stanoviska“.

Já chápu, že lidem v okolí letiště se nelíbí jeho rozšíření. Jistě není o co stát. Jenže v této zemi se nikomu nelíbí nic, to už je norma, kterou částečně vytvořili, ale hlavně podporují a zneužívají ekoteroristé. Ať kurovec sežere Šumavu a už ani metr asfaltu! A hlavně zvýšit podporu výkupu z obnovitelných zdrojů, ať k těm desítkám miliard korun, co Martin Bursík (hrdý autor zákona o podpoře OZ) a jemu podobní občanům z kapes už vytahali, zaplatí lidé ještě další a další peníze. A komu asi patřily pozemky nejlépe použitelné pro větrné elektrárny? Kdo na tomhle zeleném byznyse nejvíc vydělává?

Tak jako za podporou obnovitelných zdrojů nikdy nebyla ani špetka ochrany přírody, není láska k tetřevu ani za nynějším šumavským extempore a vystrnaděním úspěšného ředitele NP. A stejně jako za OZ platíme krvavé peníze, budeme je platit i za sežranou Šumavu. A majitelé letiště zaplatí velké peníze za to, že v této zemi je na každý prd třeba deset ministerských razítek.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 29.4.2014 8:35 | karma článku: 29.56 | přečteno: 849x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 554 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 452 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11694 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...