Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Tryskáč, mikina a zástupy nejchytřejších Čechů

3. 11. 2014 7:19:27
Rozmáhá se nám tady v Čechách takový nepěkný zvyk. Dělat z komára velblouda, z každé jednotlivosti konec světa a přehlížet podstatné a opravdu významné záležitosti kvůli emotivně zabarveným málo důležitým věcem.

Jedna mikina a dva režiséři zastíní medaile pro mrtvé vojáky, umučené kněze a další mnohé významné osobnosti. Pro řadu lidí je zajímavější útočit na prezidenta Miloše Zemana místo toho, aby se zabývali celkem. Někomu se nemusí umělci typu Filipa Renče líbit, někomu se nemusí líbit jeho reakce na čin dalšího režiséra Jana Němce a protestní vrácení medaile, ale měli bychom především respektovat rozhodnutí těch ostatních. Tedy za sebe říkám, že respektuji prezidentův výběr, respektuji i Němcovo gesto a i když se mi nelíbí, tak beru na vědomí i poněkud povýšeneckou reakci Renče na jeho světově o hodně proslulejšího staršího kolegu. A rád vnímám následnou Renčovu omluvu za neuváženost a prudkost s jakou reagoval.

Když to zjednoduším na případ medaile: Lze trávit dlouhé hodiny hovorem „zaslouží versus nezaslouží“. Když to někoho baví, dobrá. Ale jaký to má smysl? Ve skutečnosti zůstává jediný – je to způsob, jak zpochybňovat dnes již dosti dávné vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě, zpochybnit jeho legitimitu a oznámkovat volbu jako „fatální chybu většiny“. Ve skutečnosti nejde o to, jestli je medaile tomu nebo onomu člověku udělená „správně“ nebo „spravedlivě“ či zda se na někoho „nezapomnělo“. Jde o to, že pro tyto lidi má být prezidentem Karel Schwarzenberg, nikoliv Miloš Zeman.

Letět ze státní návštěvy firemním tryskáčem je dejme tomu neobvyklé, možná to není šikovné, třeba je to z nějakého pohledu politická chyba, ale znovu – no a? To si někdo opravdu myslí, že jeden let znamená zaprodanost prezidenta investičním skupinám? Nesmysl. Ve skutečnosti platí, že kdyby prezident zaprodán byl, vyhnul by se takovému letu mílovým obloukem a nikdy by na takovou cestu nepřistoupil. „Tryskačová aféra“ je stejný zástupný problém, jako medaile pro Renče. Možná je to pro některé lidi nepřijatelné. Nu, tak ať to nepřijímají, ale nemá smysl kolem toho celé dny a týdny mudrovat.

Podstatnější je ale diskuse o přístupu k Číně a lidským právům obecně. Kdyby nebyla vedena demagogicky, šlo by o otázku opravdu podstatnou a hodnou pozornosti.

Návštěva Miloše Zemana v Číně bude jednoho dne vzpomínána jako podstatný okamžik v rozvoji vzájemných obchodních vztahů. Mnohým však připadá jako naprosto zásadní obrat v zahraniční politice a ústup od otázky lidských práv. Neřekl bych, že věc stojí až takto jednoznačně. Prezident během čínské cesty neudělal žádné disidentské gesto, to je fakt. Několikrát zdůraznil, že tam není od toho, aby komentoval vnitřní věci Číny, ještě než odcestoval, tak dal najevo, že Čína je podle něj jedna, tedy včetně Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu.

Ale to je politika, kterou vůči Číně vyznává řada evropských zemí a konec konců také Spojené státy. Například Německo i USA se zaměřují spíše na řešení jednotlivých problémů, například humanitárních, nebo na otázky věznění konkrétních lidí a pak v této věci cíleně intervenují. Málokdy, opravdu pouze málokdy, je od nich slyšet nějaká obecná pravda a poučující kázání. Tyto státy veřejně i více méně skrytě financují řadu aktivit podporujících demokratické síly, ale nepotřebují stát na náměstí a skandovat.

Jsem přesvědčen o tom, že mnoho z kritiků, kteří se do prezidenta s takovou vervou pouštějí a kteří ho obviňují ze zrady svobody, ví velmi dobře, že změna politiky vycházející z Hradu je pragmatická a povede k lepším výsledkům, než jakýkoliv jiný postup. A to k lepším výsledkům nejen pro Českou republiku, ale i pro Čínu a Číňany. Přesto dělají z komára velblouda a snaží se podlomit legitimitu prezidenta neustálým opakováním stále stejné mantry: Je to nepřijatelné! Jenže ono to není nepřijatelné, není to ani bezzásadové, nevděčné nebo prašivé.

Takové výpady se netýkají jenom kroků hlavy státu. Máme hospody, kavárny i instituty (a také redakce) plné nekonečně moudrých Češek a Čechů, kteří by všechno dělali lépe, zásadověji, naprosto dokonale a nekonečně kvalitněji. Všichni "už tenkrát věděli, že..." a všem je jasné, že "musíme udělat toto..." Někteří by zavřeli všechny komunisty, jiní Kalouska (až zčerná) a knížete, další Zemana nebo Klause, pro některé se Havel neměl nikdy narodit... Je frustrující žít v zemi, kde jsou samí Churchillové, Thatcherové, Reagenové nebo alespoň Clintonové či Kennedyové - jenom kýmsi záhadně držení v těch hospodách, kavárnách a institutech.

Dokud tato armáda geniálních spoluobčanů nepovstane a neudělá tady pořádek, do té doby je lepší pro svobodu něco třeba malého udělat, než o ní plamenně hovořit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 3.11.2014 7:19 | karma článku: 25.27 | přečteno: 842x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Bálek

Ještě jednou k probuzení levice

Blog o probuzení levice vyvolal poměrně širokou diskusi a pokusím se proto zde na některé věci reagovat. Příspěvky lze zjednodušeně rozdělit zhruba do následujících 7 bodů:

6.6.2023 v 13:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Josef Prouza

769 dotačních titulů a 769 korun důchodcům ve valorizaci

Sdělit občanům, obývajícím českou kotlinku, že jim musíme „udělat škodu ráznou, uřezat jim kapsu prázdnou“ dle dávné říkačky, je tabu. I když i prezident NKÚ M. Kala prohlásí, „že země zdegenerovala z tržní ekonomiky na dotační“.

6.6.2023 v 9:40 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Bartoň

Fiala s Babišem nelžou, jen dělají „svou práci“

Zaujal mě komentář k nedávnému duelu Andreje Babiše s Petrem Fialou na CNN Prima NEWS. Tento duel byl tvrdě napaden některými politickými komentátory.

6.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 898 | Diskuse

Jakub Černý

Definitivní změna Pirátského kurzu?

Včera došlo k odvolání Jany Michailidu z vedení strany, odůvodněním byly nálepky, zjednodušení a manipulace, kterou by člověk očekával od politické konkurence z pravé strany spektra. Ona ale překvapivě přišla z vlastní strany.

6.6.2023 v 8:38 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 340 | Diskuse

Michal Vimmer

Druhá fronta : evropské řešení

Musíme plnit spojenecké závazky ! Každý chápe, že "plnění" zní líp, než "USA nás nebudou chránit zadarmo." Zní to líp, než "sami se neubráníme". Llíp než "naše obrana stojí za tři tečky." Tak to vypadá s naší státní suverenitou.

6.6.2023 v 8:33 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...