Tryskáč, mikina a zástupy nejchytřejších Čechů

3. 11. 2014 7:19:27
Rozmáhá se nám tady v Čechách takový nepěkný zvyk. Dělat z komára velblouda, z každé jednotlivosti konec světa a přehlížet podstatné a opravdu významné záležitosti kvůli emotivně zabarveným málo důležitým věcem.

Jedna mikina a dva režiséři zastíní medaile pro mrtvé vojáky, umučené kněze a další mnohé významné osobnosti. Pro řadu lidí je zajímavější útočit na prezidenta Miloše Zemana místo toho, aby se zabývali celkem. Někomu se nemusí umělci typu Filipa Renče líbit, někomu se nemusí líbit jeho reakce na čin dalšího režiséra Jana Němce a protestní vrácení medaile, ale měli bychom především respektovat rozhodnutí těch ostatních. Tedy za sebe říkám, že respektuji prezidentův výběr, respektuji i Němcovo gesto a i když se mi nelíbí, tak beru na vědomí i poněkud povýšeneckou reakci Renče na jeho světově o hodně proslulejšího staršího kolegu. A rád vnímám následnou Renčovu omluvu za neuváženost a prudkost s jakou reagoval.

Když to zjednoduším na případ medaile: Lze trávit dlouhé hodiny hovorem „zaslouží versus nezaslouží“. Když to někoho baví, dobrá. Ale jaký to má smysl? Ve skutečnosti zůstává jediný – je to způsob, jak zpochybňovat dnes již dosti dávné vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě, zpochybnit jeho legitimitu a oznámkovat volbu jako „fatální chybu většiny“. Ve skutečnosti nejde o to, jestli je medaile tomu nebo onomu člověku udělená „správně“ nebo „spravedlivě“ či zda se na někoho „nezapomnělo“. Jde o to, že pro tyto lidi má být prezidentem Karel Schwarzenberg, nikoliv Miloš Zeman.

Letět ze státní návštěvy firemním tryskáčem je dejme tomu neobvyklé, možná to není šikovné, třeba je to z nějakého pohledu politická chyba, ale znovu – no a? To si někdo opravdu myslí, že jeden let znamená zaprodanost prezidenta investičním skupinám? Nesmysl. Ve skutečnosti platí, že kdyby prezident zaprodán byl, vyhnul by se takovému letu mílovým obloukem a nikdy by na takovou cestu nepřistoupil. „Tryskačová aféra“ je stejný zástupný problém, jako medaile pro Renče. Možná je to pro některé lidi nepřijatelné. Nu, tak ať to nepřijímají, ale nemá smysl kolem toho celé dny a týdny mudrovat.

Podstatnější je ale diskuse o přístupu k Číně a lidským právům obecně. Kdyby nebyla vedena demagogicky, šlo by o otázku opravdu podstatnou a hodnou pozornosti.

Návštěva Miloše Zemana v Číně bude jednoho dne vzpomínána jako podstatný okamžik v rozvoji vzájemných obchodních vztahů. Mnohým však připadá jako naprosto zásadní obrat v zahraniční politice a ústup od otázky lidských práv. Neřekl bych, že věc stojí až takto jednoznačně. Prezident během čínské cesty neudělal žádné disidentské gesto, to je fakt. Několikrát zdůraznil, že tam není od toho, aby komentoval vnitřní věci Číny, ještě než odcestoval, tak dal najevo, že Čína je podle něj jedna, tedy včetně Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu.

Ale to je politika, kterou vůči Číně vyznává řada evropských zemí a konec konců také Spojené státy. Například Německo i USA se zaměřují spíše na řešení jednotlivých problémů, například humanitárních, nebo na otázky věznění konkrétních lidí a pak v této věci cíleně intervenují. Málokdy, opravdu pouze málokdy, je od nich slyšet nějaká obecná pravda a poučující kázání. Tyto státy veřejně i více méně skrytě financují řadu aktivit podporujících demokratické síly, ale nepotřebují stát na náměstí a skandovat.

Jsem přesvědčen o tom, že mnoho z kritiků, kteří se do prezidenta s takovou vervou pouštějí a kteří ho obviňují ze zrady svobody, ví velmi dobře, že změna politiky vycházející z Hradu je pragmatická a povede k lepším výsledkům, než jakýkoliv jiný postup. A to k lepším výsledkům nejen pro Českou republiku, ale i pro Čínu a Číňany. Přesto dělají z komára velblouda a snaží se podlomit legitimitu prezidenta neustálým opakováním stále stejné mantry: Je to nepřijatelné! Jenže ono to není nepřijatelné, není to ani bezzásadové, nevděčné nebo prašivé.

Takové výpady se netýkají jenom kroků hlavy státu. Máme hospody, kavárny i instituty (a také redakce) plné nekonečně moudrých Češek a Čechů, kteří by všechno dělali lépe, zásadověji, naprosto dokonale a nekonečně kvalitněji. Všichni "už tenkrát věděli, že..." a všem je jasné, že "musíme udělat toto..." Někteří by zavřeli všechny komunisty, jiní Kalouska (až zčerná) a knížete, další Zemana nebo Klause, pro některé se Havel neměl nikdy narodit... Je frustrující žít v zemi, kde jsou samí Churchillové, Thatcherové, Reagenové nebo alespoň Clintonové či Kennedyové - jenom kýmsi záhadně držení v těch hospodách, kavárnách a institutech.

Dokud tato armáda geniálních spoluobčanů nepovstane a neudělá tady pořádek, do té doby je lepší pro svobodu něco třeba malého udělat, než o ní plamenně hovořit.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 3.11.2014 7:19 | karma článku: 24.97 | přečteno: 836x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu

Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy Brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliardy nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.

7.12.2018 v 10:51 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 358 | Diskuse

Luboš Smrčka

Donald Trump ví, co dělá…

... a dokonce to i funguje. Kdysi jsem popsal v jednom blogu politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa jako destrukční konstruktivismus. Jeho vize je rozbít něco nefunkčního a postavit ze zbytků cosi užitečného.

4.12.2018 v 7:47 | Karma článku: 23.89 | Přečteno: 506 | Diskuse

Luboš Smrčka

Brzdíme. Tak pozor na smyk

Česká ekonomika brzdí. Ano, nevypadá to tak. Vždyť zatím je všechno v nejlepším pořádku. Já ale také neříkám „česká ekonomika padá“ nebo něco podobného. Já říkám, že brzdí. Prostě už nebude tak „hej“, jako bylo.

22.11.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 787 | Diskuse

Luboš Smrčka

Minimální mzda je zlo. Ale logické

Vláda rozhodla, že minimální mzda pro příští rok by byla stanovena na 13 350 korun. Hospodářská komora téměř povinně protestuje. Odbory (také téměř povinně) říkají, že jejich návrh na 13 700 korun byl lepší.

21.11.2018 v 9:52 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Štětina již nechce kandidovat za TOP 09. Bude v Bruselu o jednoho "žalobníčka" méně?

Už i europoslanec Jaromír Štětina se rozkmotřil s TOP 09 a v příštích evropských volbách za ni kandidovat nebude. Otázkou je, zda to pro tuto stranu bude zase tak velká škoda...

16.12.2018 v 10:40 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Jan Bartoň

Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest

Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze Schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?

16.12.2018 v 9:00 | Karma článku: 39.54 | Přečteno: 1663 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo odpírá našim školákům obědy za naše peníze?

V posledních dnech žije politická scéna dvěma vypjatými situacemi. Jednak celoevropským tlakem na premiéra podníceným vnitřními demokratickými silami, aby se stal buď chuďasem, anebo vypadl z politiky.

16.12.2018 v 8:57 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 576 | Diskuse

Petr Štrompf

Aktivistky s nahoře bez, do boje!

Demonstrovat proti čemukoliv může dnes kdokoliv. Pocit křivdy umocňuje srocení lidí a nikoho samozřejmě nepřekvapuje, když svůj nesouhlas dávají veřejně najevo.

16.12.2018 v 8:55 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 506 | Diskuse

Simona Podlipská

Pirát silnic starostou a co ještě?

Již několikrát mu byl zabaven řidičský průkaz, protože prostě se neumí na silnicích chovat a porušuje kde co. I přes soudní zákaz nadále řídil a proto je nyní trestně stíhán . O kom se to mluví? O starostovi Řeporyj.

16.12.2018 v 8:50 | Karma článku: 31.66 | Přečteno: 954 | Diskuse
Počet článků 235 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 1415
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou. Působím jako daňový poradce, soudní znalec, vyučuji na vysoké škole.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz