Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Ústava není trhací kalendář. Vědí to ale v parlamentu?

10. 02. 2015 12:07:09
Někteří politici se shlédli v chaotickém Brownově pohybu částic. Zmateně poletují, přeskakují z téma na téma a řeší vždycky zrovna to, co plní tituly novin. Když je rozčiluje prezident, začnou řešit rovnou změnu Ústavy.

Jenže Ústavu není dobré překopat vždycky, když nás někdo z aktuálních ústavních činitelů naštve. Má to řadu důvodů. Velmi dobrých důvodů.

Magna Charta obsahuje některé články, které jsou ve stejném smyslu a v podobné dikci součástí aktuální ústavy Spojeného království. Původní znění tohoto dokumentu je z roku 1215 a jeho většina byla plně funkční do druhé poloviny 19. století. Ústava Spojených států pochází z roku 1787. Od té doby bylo přijato 27 dodatků, které dokázaly projít poměrně náročným schvalovacím procesem (33 dodatků navržených Kongresem nebylo ratifikováno). Tyto dodatky ale nejsou novelizacemi v pravém smyslu slova, spíše jde o rozšíření hlavního dokumentu a případně o jeho zpřesnění.

Dvě země, ve kterých mají zřejmě největší a nejsilnější tradici vlády zákona, jsou tedy ve vztahu ke své konstituci velmi tradiční a konzervativní.

To my v Čechách naopak trpíme známým syndromem legislativního mičurinství. Krátká odbočka pro mladší ročníky: Ivan Vladimírovič Mičurin byl ruský a posléze sovětský ovocnář, který se proslavil především vyšlechtěním odolných jabloní. Jeho dílo bylo často využíváno sovětskou propagandou, absurdně zveličováno a jeho pěstební pokusy byly aplikovány ve zcela nevhodných situacích a v jiných oborech. Proto má slovo mičurinství hanlivý nádech – i když sám Mičurin je v tom v podstatě nevinně. A zmíněné legislativní mičurinství je přesný popis toho, co se v této zemi dosti často provozuje.

Máme ústavní dokument, který je velmi pečlivě vyvážený v otázce dělby moci. Z důvodů, které autoři zjevně velmi hluboce promysleli, má prezident jako jedna konkrétní osoba zastávající úřad, určité kompetence, mimo jiné právo (a také povinnost) jmenovat členy Bankovní rady ČNB, předsedu Nejvyššího soudu a tak dále. Uděluje vyznamenání, má možnost udělit milost a vyhlašuje amnestii, má prostor po volbách k jednání o premiérovi a některé další. Další pravomoci mají soudy, jiné zase vláda a parlament, jde prostě o promyšlený systém.

Do něj nyní chce vláda sáhnout a některé ústavní pravomoci prezidenta (například to jmenování členů Bankovní rady) omezit kontrasignací ze strany premiéra. Co je na tom mičurinské? Představa, že mohu do vyváženého systému sáhnout a změnit jeden nebo několik detailů, aniž by to ovlivnilo funkčnost celku. Již přímá volba prezidenta (jakkoliv s ní souhlasím a považuji ji za lepší řešení než původní zasedání obou komor Parlamentu) dala ústavnímu systému určitý zásah. Ale ten je proti vládnímu plánu jenom epizodní, naplnění představy kabinetu by znamenalo zásadní změnu ústavního pořádku.

Politici mají samozřejmě právo o takové změně uvažovat a prosadit jí – od toho jsou politiky, proto získali mandát od občanů. Ale pokud chtějí zmenšit prezidentův prostor, pak my měli vzít celý dokument a udělat systémovou změnu.

Ale o to zde nejde. Prezident Zeman vykazuje míru samostatnosti a specifičnosti, které pro zbytek politické reprezentace představují problém. Ať to někdo vidí v dobrém nebo jiný ve zlém, Miloš Zeman je nesporným a zjevným politickým hráčem. Václav Havel i Václav Klaus byli také výraznými osobnostmi, ale jako prezidenti přijali úkol reprezentovat zemi a její hodnoty. Neurčovali domácí politickou agendu a do dění vstupovali tehdy, pokud to situace požadovala. Případ prezidenta Zemana je diametrálně jiný – on určuje agendu, klade na stůl témata, vstupuje do politických procesů vždy, když má příležitost a využívá veškerý prostor, který mu Ústava dává. Někdo to obdivuje, jiný to odsuzuje, ale prezident dělá to, co mu Ústava umožňuje.

Část politické reprezentace s tím má značný problém. Neumí Miloše Zemana držet v prostoru, který si pro něj představují. Tak přicházejí se změnou Ústavy a omezením pravomocí, nikoliv ale s celkovou revizí dělby moci. Místo toho, aby se pustili s prezidentem do regulérního politického sporu, jdou na něj od lesa, oklikou přes kompetence.

Politici tak dělají něco, co mělo být zváženo spíše s procesem přijímání přímé volby a především v kontextu celé Ústavy. Museli přece vědět, že přímá volba vytvoří nejsilnější mandát v zemi – nikdo nemá k dispozici 2,71 milionu platných hlasů, které získal Miloš Zeman ve druhém kole. Vítězná strana posledních parlamentních voleb v roce 2014 (tedy ČSSD) získala hlasy 1,016 milionu voličů, ANO se může chlubit číslem hluboko pod milion. Ani celá koalice nemá tolik, co prezident. Můžeme říci, že srovnávat druhé kolo prezidentské volby (rozhodování mezi dvěma kandidáty) s parlamentními volbami mnoha soupeřů není fér. Dobrá. Ale i v prvním kole by Miloš Zeman všechny jednotlivé strany porazil – tehdy dostal totiž 1,245 milionu hlasů.

Přímá volba přinesla mandát, prezident Zeman ho využívá způsobem, který vládu i parlament a jistě mnohé občany rozčiluje. Ale to není důvod pro změnu Ústavy. Na základní zákon se má sahat pouze s velkým rozmyslem a nikoliv na základě dvou let, které nejsou pro premiéra a jeho koalici tak úplně pohodlné. Bavme se o změnách například za další dvě prezidentská období.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 10.2.2015 12:07 | karma článku: 20.91 | přečteno: 719x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 464 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně su v bezpeči - sudruzi v parlamentu brzo podepišu smluvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roku od plyšaku to trvalo! Furt sem se na ulici citil taky nejisty, zranitelny, ten pocit nebezpeči byl prostě všude. Až fčil se to měni. Černochova podepsala s černochem smluvu o dočasnem pobytu vojsk.

6.6.2023 v 11:59 | Karma článku: 38.20 | Přečteno: 903 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 354 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXVIII. (o milencích a manželích i třpytu)

Rád budu šlapat do kaluží a promočenou mít i kůži, i s pouhou nadějí, že potom krásněji krůpěje zatřpytí se v růžích.

6.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 262 | Diskuse

Miroslav Semecký

Trochu bolehlav na Sicílii.

Dnes opět pršelo. Lidé si stěžují na špatné počasí. Prý to není na květen ani červen obvyklé. Dobré je, že koncem tohoto týdne, porostou hříbky a bude jich kotel.

6.6.2023 v 3:26 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...