Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Zmrtvýchvstání podle dolaru

20. 04. 2015 8:30:30
Není to tak dlouho, co měl dolar „padnout“. Podobně, jako v české novinářské hantýrce padl Berdych s Djokovičem nebo Třinec s Litvínovem (či naopak), protože v posledním roce nebo dvou letech všichni „padají“. Zřejmě se stalo neslušným říci, že někdo prohrál.

Podobně neslušným bylo ještě nedávno oponovat věrozvěstům „padání“, že dolar nikam „padat“ nebude. Nebo se ošívat nad představou, že novou světovou měnou se stane poněkud obskurní juan či snad dokonce rubl. V mezidobí ale americká měna zažila „zmrtvýchvstání“, které samozřejmě není žádným „zmrtvýchvstáním“, protože k tomu, aby dolar z mrtvých opravdu vstal, k tomu by mrtvý nejprve musel být. Což dolar nikdy nebyl.

Celá teze o „padnutí“ dolaru stála na představě, že obrovský dluh federální vlády Spojených států stáhne USA „ke dnu“. Dluh Washingtonu je opravdu značný. Tempo jeho růstu je mimo normální měřítka. Na rozdíl od mnoha dluhů jiných vlád má ale několik specifických vlastností.

Především je v podstatě celý v dolarech, tedy v domácí měně USA. Žádné kurzové riziko a navíc – kdyby šlo do tuhého, tak k jeho zaplacení stačí (velmi zjednodušeně) nakoupit dost vhodného papíru a zásobu barvy. Druhý aspekt je, že z oněch již téměř 18,2 bilionu (!!!) dolarů dluží federální vláda USA téměř polovinu peněz federální vládě USA. Ano, skoro polovina dluhu Spojených států patří sociálním a zdravotním fondům a obdobným institucím. Dalších zhruba pět procent drží americká města, jednotlivé státy Unie a jiné municipality, deset procent banky a fondy s domicilem ve Spojených státech, desetinu vlastní samotní Američané a americké podniky. A nyní pozor: V zahraničí je necelá třetina dluhu, necelých šest bilionů dolarů. Z toho má Čína něco přes 1,2 bilionu, těsně před Čínou je Japonsko, k bilionu se blíží tak zvaná „karibská bankovní centra“, což jsou Kajmanské ostrovy, Bermudy, Bahamy a podobně. I když poslední roky byly ve znamení neustálého očekávání „zjevení se pádu“ dolaru, zajímavé je, že klíčoví investoři se tím nenechávali nějak výrazně znepokojovat – Japonsko například držení cenných papírů vlády USA zdvojnásobilo, výrazně investovali Norové, ropné státy a mnozí další. Pozice Číny zůstává stabilní.

S velkou pravděpodobností hraničící s jistotou se dolar „stane silnějším“ než euro a to ve výhledu několika měsíců. Tedy za jeden dolar bude nutné zaplatit více než jedno euro. Ve skutečnosti tato informace sama o sobě nemá nějakou hodnotu, většinu obsahu dávají těmto poměrům emoce lidí neznalých příliš ekonomických zákonitostí. V podstatě je jedno, zda je poměr nějakých dvou měn 1 : 1 nebo 10 : 1, protože to ve skutečnosti nevypovídá nic o jejich „síle“. Důležitý je jenom a pouze vývoj, trend, změna kurzu. A tady vidíme silný tlak na posilování dolaru proti ostatním měnám.

Má to dva důvody. Jedním je fakt, že americká ekonomika, kterou pořád někdo odepisuje do starého železa, je naprosto jiná váhová kategorie a také jiná kvalita než kterákoliv jiná ekonomika světa. Vzdáleně se začíná blížit Čína, ale jedna věc je objem, druhá věc kvalita, produktivita, inovační schopnost. To, že umím okopírovat kopírku nebo auto nebo tričko ze mne ještě neděla leadera světových trhů. Čínský růst je obdivuhodný a vyráží dech, bohatě stačí na to, aby byla Čína ekonomickou velmocí, kromě poněkud hloupého měřítka objemu ale zatím ani vzdáleně neohrožuje hospodářství Spojených států. Amerika vyprodukuje ročně HDP za asi 17 bilionů dolarů. To je více, než součet ekonomik Číny a Ruska. Tyto dva státy mají dohromady asi pětinásobek obyvatelstva USA. Kdyby se měly vyrovnat Spojeným státům nejen velikostí, ale i produktivitou, musely by jejich sečtené HDP dosáhnout asi 80 bilionů dolarů. To poznamenávám jen kvůli měřítku.

Růst v USA je nyní masivní a důvěryhodný. To je jeden aspekt síly dolaru. Druhým je devět bilionů dolarů pohledávek americké vlády a bankovního sektoru ve světě. To jsou peníze, které bude nutné zaplatit. V dolarech. FED ukončil kvantitativní uvolňování již loni, nyní se blíží k rozhodnutí o růstu sazeb. Po dolaru je poptávka – po několika letech poklesu roste podíl dolaru jako rezervní měny a to dosti masivně (nějak si nic nedělá z vizí nedouků, kteří již dolar z pozice hlavní rezervy „sestřelovali“). Věřitelé, dlužníci, lidé na celé planetě, vlády – ti všichni chtějí a potřebují dolary. Proto dolar posiluje. Což mu ještě nějakou dobu vydrží.

To ale neznamená, že rozhazovačnost současného prezidenta USA a jeho kabinetu může pokračovat. Nemůže. Spojené státy si také nemohou dovolit všechno. Musí nastat restriktivní období. Příští dvě a možná i čtyři prezidentská období se ponesou ve znamení utahování kohoutků. Jenže to nic nezmění na tom, že dolar je a bude absolutně dominující světovou měnou. Zvláště, když s eurem to nevypadá na nějaké zázračné zotavení.

Juan se v nějaké historicky nepříliš vzdálené budoucnosti – pokud nedojde k nějakému kataklysmatickému vývoji - stane další světovou rezervní měnou (vedle dolaru, jenu, eura, britské libry, což jsou současné rezervní měny MMF). K tomu však musí dosáhnout plné konvertibility, což je pro Čínu a její systém jedné vládnoucí strany nesmírně riskantní krok. Čína ho však chce udělat, stejně jako si jistě čínští stratégové pohrávají s možností podložení juanu zlatem. Jenže něco chtít a něco dokázat jsou dvě velmi odlišné věci. Čínu porovnávají někteří znalci situace s porcelánovou vázou – její systém je pevný, ale křehký. Váza vydrží téměř beze změny tisíce let. Dokud do ní někdo nestrčí a nespadne z podstavce. A problém Číny je, že kolem onoho podstavce se pohybuje parta mírně podroušených stěhováků, kteří pořád něco přenášejí tam a zpátky.

Což svět celkem dobře ví. Jednou z podmínek rezervní měny je důvěra ve stabilitu její domovské země. Protože rezervní měnou se nestane automaticky ta, které je „nejvíc“. Rezervní měnou se stane ta, která má pevnou důvěru obyvatel zeměkoule. Nabídněte dnes komukoliv na světě dolar a jeho ekvivalent v juanech. Po čem sáhne?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 20.4.2015 8:30 | karma článku: 24.17 | přečteno: 1124x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.92 | Přečteno: 11891 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...