Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Proč Čína a Rusko kupují zlato…

9. 02. 2016 8:11:39
Lze vsadit hodně, hodně a hodně moc ku jedné, že v žádné myslitelné vzdálené budoucnosti (dvacet, třicet, padesát let) nebude existovat ani zlatem podložený jüan, ani zlatem podložený rubl. A ani zlatem podložený dolar či euro.

Je to v podstatě nemožné. Snad ani ne kvůli tomu, že by Rusko a Čína nedokázaly shromáždit dostatek zlata ve svých trezorech, že by nebyly schopné mít trochu větší Fort Knox. I když samozřejmě by to byl problém. Americké zlaté rezervy jsou asi 8500 tun zlata, ve Fort Knox je uskladněno kolem 4800 tun. Aktuální rezervy Ruska jsou necelých 1500 tun a Číny asi 1700 tun. Před nimi je s velkým odstupem Německo, o něco blíže pak Francie a Itálie. Čína i Rusko by ale byly schopné shromáždit dostatek zlata k zavedení zlatého standardu, tedy k deklaraci, že jejich měna bude směněna na požádání za zlato v určitém vyhlášeném poměru. Konec konců, vždy záleží pouze na výši onoho garantovaného zlatého obsahu, pokud by byl vhodně nastavený, šlo by v podstatě o určitou fixaci vlastní měny na cenu zlata a tím o fixaci měny přímo na dolar a nepřímo na euro. Jinými slovy není příliš jasné, co by takový krok měl řešit. Ale obě země by dost zlata na start projektu asi shromáždit uměly, ostatně patří k největším producentům na světě. Čína nyní těží asi 440 tun ročně, Rusko 250 tun. V obou případech je export nulový – zlato směřuje k vlastním investorům a do státních rezerv. Ale jak dlouho by obě vzdorovaly trhu při obtížích vlastních ekonomik, to je velmi nejisté. Nebo spíše je jisté, že pouze velmi krátce.

Takže něco jiného by bylo takovou měnu deklarovat, něco jiného je jí udržet. K tomu by bylo potřeba kontrolovat podstatně více než nějaké vcelku nikoliv klíčové objemy ze světových zásob. Co je ale podstatnější. Země s měnou postavenou na zlatém standardu by musela z hospodářského hlediska plnit jednu opravdu rozhodující podmínku. Její ekonomika by musela vykazovat extrémně vysokou produktivitu práce a navíc alespoň rámcově udržovat růst tohoto parametru. Jinak to nemůže fungovat.

Rusko i Čína nicméně zlato shromažďují a to navzdory vážným problémům svých ekonomik. Očekávají turbulentní hospodářské časy a velkou nejistotu na trzích. V tomto směru se obě země shodují s privátními investory. Především jejich zájem vytáhnul cenu až k hranici 1200 dolarů za troyskou unci, což je velmi uspokojivý růst. Pokud bychom vzali desetiletý vývoj, pak zlato je na více než dvojnásobku stavu z roku 2006. Při pětileté projekci ztrácí zhruba 200 dolarů na unci a při jednoleté asi 50 dolarů na unci. Od půlky roku 2009 nikdy nekleslo pod tisíc dolarů za unci a potvrzuje to, co se od něj ostatně očekává.

Když jsou produktivní aktiva dolů a jsou špatně zpeněžitelná, zůstává zlato jako ostrov stability a růstu. Čím hůře se daří ekonomice, tím větší je obliba zlata u těch, kdo peníze mají. Moskva a Peking právě toto očekávají, proto motivují domácí investory k investicím do zlata a proto posilují vlastní zlaté rezervy. Zvláště v případě Moskvy platí, že zlatý polštář může hrát významnou roli. Schopnost ruské ekonomiky produkovat zahraniční měny, je při ceně ropy pod 30 dolarů za barel velmi omezená. Zlato může hrát klíčovou stabilizační roli.

Samozřejmě je možné takový postup zpochybnit. Je to spíše defenzivní taktika práce s rezervami – to platí na úrovni státu i soukromníka. Ale pokud by z toho mělo smysl udělat nějaký závěr pro individuální investory, pak tím závěrem je doporučení držet určitou část aktiv právě ve zlatě. Jestliže je zde reálné riziko turbulentních časů, což zjevně je, pak zlato představuje mostík, po kterém se takové časy dají přejít bez zoufalé snahy zpeněžit aktiva, která po nějakou dobu nebude nikdo chtít.

Skutečný význam zlata totiž není v tom, že na něm někdo královsky vydělá (i když to vůbec není vyloučeno, naopak je to vcelku běžné). Hlavní význam zlata je, že může investora uchránit před realizací opravdu masivních ztrát. Je to takové bezpečnější pojištění.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 9.2.2016 8:11 | karma článku: 20.86 | přečteno: 1591x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11900 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...