Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Donuceni k přebytku – ironie českého rozpočtu

5. 09. 2016 9:08:00
Přebytek státního rozpočtu více než 81 miliard korun, který ohlásilo pro konec srpna ministerstvo financí, není způsoben nějakým zásadním růstem daňových příjmů a jen částečně jde na vrub zlepšení výběru daní.

Konec konců v podstatě nejlepší důkaz je tisková zpráva ministerstva a analýza vývoje rozpočtu (ZDE).

On totiž ten mimořádně vysoký přebytek dokládá především nevelkou schopnost uskutečnit investiční akce, které byly naplánované.

Čímž opravdu nechci říci, že by zde nebyly jasné dopady oživení ekonomiky v podobě významného růstu příjmů. Spotřeba domácností se konečně opravdu významně pohnula a to se odráží do daně z přidané hodnoty i do spotřební daně. Významný růst mezd přináší státu inkaso z daně z příjmů, pozitivní je pak logicky i vývoj inkasa z pojištění jak sociálního, tak i zdravotního.

Nakolik je to celé zásluhou „kvalitnějšího výběru daní“, jak naznačuje analýza ministerstva financí, to je otázka. Meziroční inkaso u DPH, tedy daně, u které je výběr a správě největší oříšek, je vyšší o 1,3 procenta. Kdybychom zohlednili změnu rozpočtového určení daní, bylo by toto číslo lepší, ale nikoliv zásadně (2,9 procenta). Zvláště v porovnání s dalšími daty se výběr DPH stále jeví jako klíčový problém – přes optimistické tvrzení úřadu, že problém vratek se daří zvládnout. Jenže u spotřební daně vidíme meziroční nárůst sedm procent, u daně z příjmu právnických osob přes jedenáct procent a u daně z příjmu osob fyzických dokonce třináct procent. Samozřejmě není tak jednoduché porovnávat jednotlivé typy daní a dynamika jejich vývoje může být velmi odlišná – tedy ekonomický růst se do různých daní odráží odlišně. Nicméně ty rozdíly jsou tak velké, že na sebechválu o zkvalitnění správy daní je zatím čas.

Že na tom DPH není nijak zvlášť dobře, to ukazuje možná lépe ještě jedno srovnání. Technicky vzato by průměrné plnění příjmů mělo dosahovat cca 8,3 procenta měsíčně. Ve skutečnosti jsou mezi měsíci samozřejmě často významné rozdíly, ale to nechme nyní stranou. Na konci osmého měsíce by tedy měl příjem nějaké daně dosahovat asi 66,6 procenta z plánovaného objemu. U DPH je to letos necelých 62 procent plánu. K tomu se dá pochopitelně říci, že listopad a prosinec jako měsíce spotřebitelských orgií zajistí dohnání zpoždění, ale ono to není tak jednoduché. Loni touto dobou byl plán příjmů z DPH splněn na 66 procent a předloni na skoro sedmdesát procent. Proti tomu se opravdu nezdá, že by inkaso z DPH bylo nějaké nekonečně skvělé.

Ne, ne – co se zvýšených příjmů týká, tak zásluhu má česká ekonomika a její kondice, nikoliv prozřetelná opatření ministerstva financí. Ukazuje se, že podpora hospodářského růstu a spotřeby, jak ji nastavila svými kurzovými opatřeními Česká národní banka, se zdařila. Tlak na mzdy, větší sebejistota spotřebitelů, kteří začali více utrácet, to jsou ty změny, které byly určující.

Ale samy o sobě by nikdy nedokázaly zajistit onen úžasný přebytek státního rozpočtu. Celkově přinesly příjmy navíc oproti loňskému roku cca 43 miliard korun. S tím rozpočet částečně počítal, ale zvýšení je daleko větší, než kolik bylo v plánu. Příjmy celkově jsou naplněny již nyní na 72,6 procenta, to je proti lineárnímu plnění náskok šesti procentních bodů. Loni byl stejný údaj necelých 71 procent. Ale pozor! Co se výdajů týká, tak ty jsou dvacet miliard pod plánem, z hlediska již vynaložených peněz k celkovým výdajům rozpočtu je čerpání 62,1 procenta (loni stejnou dobou 63,7 procenta).

Pročpak nám jdou výdaje tak pomalu, když utrácet je snadné? Nu, v běžných výdajích problém opravdu není. Tam stát dokázal vyplatit o více než jedenáct miliard více než loni. Ale ty kapitálové výdaje (nazvěme je „investicemi“ – to je sice brutální zjednodušení, ale jádro věci je zachováno)!

Tak, jak jde státu skvěle utrácení za platy a běžné výdaje, tak má problém zajistit investiční akce. Oproti loňsku nebylo „prostavěno“ (další, ještě větší zjednodušení) více než 30 miliard korun. Státní fondy včetně Státního fondu dopravní infrastruktury mají u rozpočtu 5,5 miliardy korun. Místním rozpočtům je zaparkováno přes šest miliard korun na investice, které se nedaří uskutečnit. Různé státní instituce: to stejné za 4 miliardy. A tak dále. Vzhledem k celkovému plánu investic dokázal stát do konce srpna utratit pouze 55,9 procenta peněz.

Někdo by mohl optimisticky prohodit: To se dožene!

Nedožene. Loni bylo plnění plánu ve stejné chvíli podstatně lepší (68,9 procenta) a stejně měl stát potíže s tím, že se utrácely peníze (jako obvykle) na poslední chvíli. Některé resorty dokonce vyplácely zálohy na projekty a na svoje investiční nákupy plánované až na letošek či na příští rok, což je minimálně na hraně zákona. Zvlášť pikantní to je při nákupech pro armádu. Ta sice nemá munici na cvičení a tankisté si svoje stroje prohlížejí povětšinou zvenku, ale za to jsou již zaplacené části nákupů na rok 2017.

Nebuďme ale negativističtí. Přebytek na konci srpna je znamením, že konec tohoto roku přinese vyrovnaný rozpočet. Státní finance, navzdory nespornému faktu, že byly pro tento rok naplánovány jako poněkud „rozhazovačné“, budou v kondici nevídané a neslýchané. Ministrovi financí je čestně potřeba pogratulovat. Ale hlavní zásluhu na tomto úspěchu mají čeští občané, kteří si vymohli vyšší mzdy, otevřeli peněženky a utrácejí. Hned za nimi je třeba děkovat podnikatelským subjektům odvádějícím velké daně z příjmu. A samozřejmě také ministrům a úředníkům na všech vládních i regionálních úrovních, kteří společným úsilím dosáhli toho, že nebylo možné proinvestovat třicet miliard korun.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 5.9.2016 9:08 | karma článku: 26.42 | přečteno: 3330x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11891 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...