Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Cena zdraví a života v korunách

5. 12. 2017 8:00:44
Ekonomie má některé zvláštní zákruty. Jednou z nich je vyčíslování ceny lidského života v příslušné měně. V této oblasti (obvykle laické veřejnosti ukryté) souvisí s právem. Protože u soudu se mnohdy rozhoduje o této „ceně“.

Ekonomové o této věci nemluví příliš rádi. Pro společnost jde o téma „nelidské“ a „nehumánní“, převádění života či jeho kvality na peníze působí „odpudivě“.

Nicméně je to téma, které je nutné alespoň jednou za čas otevřít. Typický příklad je finanční trest pro viníka dopravní nehody (či pachatele trestného činu) za zmařený lidský život nebo za trvalé následky. Ale jsou tu i jiné příklady – třeba rozhodování o opravě či přestavbě silnice. Máte peníze na jednu investici, ale rozhodujete ze tří kandidátů. Pak je zde řada hledisek. Vytíženost komunikace, ekologické dopady i ekologické benefity a třeba také nehodovost a následky nehod. Velmi snadno se může ukázat, že jakkoliv to může vypadat absurdně, je lepší přednostně upravit silnici méně vytíženou, ale rizikovější.

Jak známo, v českých krajinách je podobné rozhodování na základě skutečně sofistikovaných ekonomických podkladů spíše tou méně vlivnou metodou. Lze se obávat, že častější je vliv jiný – třeba „toto jsme slíbili v programu, tak se to bude stavět...“ Výsledkem je nižší než nejvyšší možná efektivita investice.

Něco podobného známe u poúrazové péče. Elementární logika říká, že pokud máme zdravotnictví „zadarmo“ (což není pravda, protože ho platíme z daní, tedy z pojistného, které není pojistným v pravém smyslu slova), pak samotná záchrana života a s tím související péče je pouze první kapitola. Druhou je logicky maximální možná eliminace následků tak, aby se lidský jedinec mohl stát znovu součástí ekonomických procesů. S jistou dávkou cynismu se dá říci, že jde o „míru rizika investice“. Tou investicí jsou náklady na to, aby se občan po úraze vrátil v nejvyšší možné míře „zpět“ ke svému předchozímu fungování, případně aby jeho míra závislosti na příští pomoci byla co nejnižší. Někdy tomu říkáme „kvalita života“, ale to je pohled z hlediska pacienta. Ekonomicky to stojí trochu jinak. Na jedné straně vidíme aktuální náklady na poúrazovou péči, na straně druhé budoucí výdaje v případě, kdy tyto náklady vynaloženy nejsou nebo nejsou dostatečné.

České soudnictví se s otázkou bolestného a náhrad pro oběti nehod či trestných činů, což bychom mohli také nazvat otázkou ceny lidského života a ceny jeho kvality, pokusilo vyrovnat v roce 2014. Tehdy dospěla expertní skupina k tomu, že (a teď dramaticky zjednodušuji) cena za úplnou invaliditu byla orientačně umístěna někam do oblasti deseti milionů korun. Šlo o pokus dát soudům jistou orientační linku a je to suma, kterou by měl pachatel vyplatit oběti, tedy o kompenzaci jejího postižení a utrpení. (Samozřejmě můžeme říci, že žádná cena není dostatečná, ale to se nikam nedostaneme. Stejně bychom mohli nadnést otázku „ztráty státu“ z budoucích daní, které by zdravý člověk platil – také by to nebyly malé peníze.)

Je zvláštní, že zrovna v době, kdy se ekonomové a soudci snažili o vytvoření nových standardů, přežívala ještě praxe z předchozích let, kdy poúrazová péče byla téměř v „ilegalitě“ a lázně i rehabilitační ústavy měly jen málo pacientů. Od té doby se časy změnily, ale stejně se lze obávat, že řadě obětí nehod či trestných činů není poskytnuto všechno to, co by jejich návratu do běžného života (a tedy snížení celkových společenských škod) pomohlo.

Ekonomie by téma ceny lidského života měla vrátit zpět do veřejné diskuse – jakkoliv to společnost neslyší ráda. Je mnoho oblastí, kde tuto „cenu“ potřebujeme znát, aby mohla být přijímána racionální rozhodnutí. Opravy či stavby silnic jsou jenom jedna z nich, soudní verdikty či efektivita poúrazové péče další, ale jsou zde i mnohé jiné. Například: jakým zdravotním následkům zabrání přísná veterinální kontrola „domácích zabijaček“ a má smysl vydržovat potřebný aparát, který se tím zabývá, nebo utrácíme velké peníze za něco, co způsobuje pouze minimální škody?

Společnost vyjadřuje v posledních letech silnou poptávku po racionálních rozhodnutích, po manažerském přístupu ve vedení státu i municipalit. Ekonomové by tomuto volání měli vyjít vstříc. I když je část veřejnosti bude nazývat cyniky.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 5.12.2017 8:00 | karma článku: 16.50 | přečteno: 481x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...