Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Euro? Nechme ho tak deset let spát

14. 12. 2017 7:44:37
Končící premiér Bohuslav Sobotka se přihlásil k rychlejší cestě k euru. I když společnou evropskou měnu principiálně odmítám vidět jako politický problém, není to dobrý nápad. A to z dobrých ekonomických důvodů.

Celkově je otázka eura viděna příliš politicky a zvolání bývalého premiéra je politická deklarace. Zcela opačná, ale v důsledku podobná jako zvolání: „Euro nikdy“. Ve skutečnosti je společná měna otázka spíše pro podnikatele a finančníky, pro ekonomy. Tím vůbec nemám na mysli, že by na ni nemohl mít kdokoliv vlastní názor – pochopitelně je měna jistou částí definice státu a stát je vyjádřením vůle občanů. Tedy rozhodnutí o měně je věcí občanů státu. Nicméně o tom, zda je doba pro společnou měnu vhodná nebo není vhodná, je možné vést dva druhy diskuse. Emoční, která je samozřejmě legitimní, avšak nikoliv relevantní z hlediska pravdy či užitku. A odbornou, která je naopak hledáním pravdy a užitku, ale politicky je méně významná.

V emoční rovině v dané době vyhrává spíše to tvrzení „Euro nikdy“. Popravdě nemá smysl jít proti tomuto výsledku „hlava nehlava“, lepší si je pamatovat, kdo stojí v čele těch, kteří se snaží vytvořit dojem, že bez koruny není česká svrchovanost. Říkají totiž nesmysly. Jakou měnu daný stát používá, nemá ve skutečnosti jakýkoliv dopad na to, nakolik je svrchovaný. Tak zvaná „vlastní ekonomická politika“ (údajně nemožná bez vlastní měny) je mýtus – ve skutečnosti je obvykle nejlepší, když stát má jedinou ekonomickou politiku, a to přiměřené (pokud možno nízké) daně, minimum regulatorních opatření, výkonnou státní správu, vysokou míru vynutitelnosti smlouvy, kvalitní soudnictví... Každý z těchto cílů je mnohonásobně podstatnější než měna, jaká se v dané zemi používá. Protože měna je pouze a jenom prostředek směny. Potřeba nějaké geniální „ekonomické politiky“, která „lidu“ zajistí prosperitu a vysokou životní úroveň, je pověst vytvořená jenom a pouze k tomu, aby byly ospravedlněny přerozdělovací procesy. Stát dělá nejlepší ekonomickou politiku tehdy, pokud nechá své občany v nejvyšší možné míře na pokoji. A jestli mají občané v peněženkách euro nebo koruny, to je v podstatě vedlejší.

Jistou důležitost ale měna samozřejmě má. Země, které nemají svoji měnu směnitelnou za měny jiné, nutně žijí ekonomicky v něčem, co bychom nazvali „vyloučenou lokalitou“. Jestliže je kurz dán úředně, přibývá jedna zásadní regulace, která snižuje celkovou efektivitu ekonomiky. V takové situaci nejsme již hodně dlouho. Naštěstí. Koruna je plně směnitelná, podniky i jednotlivci mohou držet korunu stejně, jako mohou držet i cizí měny (což je nejlepší obrana proti kurzovému riziku), v tomto směru žijeme v prostředí široké (téměř neomezené) svobody. Je to svoboda tak rozsáhlá, že dokonce snižuje potřebu měny společné s největšími obchodními partnery. Protože svobodná směna snižuje i sama o sobě transakční náklady a rizika spojená s vlastní měnou. Přesto by z hlediska podnikatelských aktivit bylo euro dalším přínosem. To, co je nyní nízké (relativně), by přestalo existovat zcela.

Stejně není pro euro dobrá chvíle ani z ekonomického pohledu. Ve skutečnosti ho můžeme samozřejmě přijmout třeba zítra. Otázka je v udržitelnosti našeho vývoje. Mezi českým ekonomickým prostředím a těmi skutečně výkonnými zeměmi eurozóny je stále obrovský institucionální rozdíl, je zde obrovský rozdíl v efektivitě práce institucí, můžeme říci státu. Potíž s eurem není v tom, že ho nechce Josef Novák z Babovřesk nebo že by s ním neměly umět žít české podniky (ty by to zvládly hravě a měly by z toho naopak užitek ony i jejich zaměstnanci). Potíž s eurem je v nízké kvalitě českého státu a jeho nedobré efektivitě. Nejde ani zdaleka jen o samotnou vládu. Jde o celkovou institucionální kvalitu. A ta je nedostatečná.

Všechny země, pro které je euro problém, trpí podobnými příznaky, s jakými žije český stát. Málo efektivní státní správa, málo efektivní soudní systém, nízká vymahatelnost smlouvy, nejasné kompetence, konstitucionální nejasnosti... Dost možná má ten Josef Novák z Babovřesk podstatně více rozumu, než si mnozí myslí, protože on podvědomě cítí, že ten, kdo na euro nemá, není český podnikatel nebo česká ekonomika, ale české právní prostředí a český stát.

Pokud budou podnikány správné a dostatečně rychlé kroky k nápravě, tak možná za deset let budeme na euro skutečně připraveni. Pak konkurenceschopné nebudou jen průmyslové firmy a jiné podnikatelské subjekty, zaměstnanci a živnostníci (což jsou skupiny konkurenceschopné již nyní), ale také české institucionální prostředí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 14.12.2017 7:44 | karma článku: 20.01 | přečteno: 549x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11891 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...