Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Máselná krize skončila, za dveřmi jsou hypotéky

24. 01. 2018 9:02:31
Vzpomínáte si ještě? Před pár měsíci byla kromě parlamentních voleb (ano, loni se odehrály i parlamentní volby) hlavním tématem veřejné diskuse také cena másla. Dokonce probíhaly i pěkně ostré nákupní bitvy.

Někteří ministři a další politici (nebudeme raději jmenovat) hovořili o regulaci cen, o pevné marži obchodníků a kdo ví, o čem všem ještě. Vypadalo to na problém, který přetrvá roky. Noviny byly plné hlubokomyslných diskusí o dlouhodobém zásadním nedostatku smetany, o prudkém růstu světové poptávky a tak dále, a tak dále. No vida, nebylo a nebude tak zle. Dokonce stačilo nechat věcem relativně volný průchod a hlavně nedělat žádné ekonomické skopičiny. Nyní cena standardní kostky másla směřuje nezadržitelně pod hranici 45 korun a – světe div se – není nijak výjimečné, že se dá máslo koupit za třicet korun.

Když jsem napsal 20. října loňského roku blog „Regulovat máslo? Jen to ne!“ (pro zájemce ZDE), dostalo se mi i od některých kolegů z ekonomické branže nesouhlasných reakcí. „Přece to tak nelze nechat!“ To byl hodně častý hlas. A co? Ukázalo se, že nejlepší je do věcí nezasahovat a počkat. Protože trh nutně nese určité výkyvy. Nebudu tady opakovat ani onen letmý pokus o jejich analýzu, který jsem tehdy podnikl. Důležitější jsou totiž celkové závěry.

Měli bychom obecně více důvěřovat trhu a tržním institucím a neutíkat se při každé dílčí potíži k regulatorním opatřením. Ve skutečnosti totiž náš trh, alespoň tam, kde mu necháváme alespoň nějakou míru svobody a volnosti, funguje v podstatě velmi dobře. Jak dlouho trvala ona „máselná krize“? Čtyři měsíce? Možná pět. Vsadím poslední boty, že pokud se nestane něco zásadního, třeba skutečně drastické počasí někde na Novém Zélandu nebo v jiné oblasti klíčové pro produkci mléka, tak se během relativně nedlouhé doby dostane standardní cena másla pod 40 korun. Že to je více, než to bývalo v minulosti? Jistě. Ale žijeme v prostředí, kde ceny vzlínají a je to dáno naprosto jinými důvody. To je důsledek celé konstrukce našeho měnového a finančního systému. Ten má svoje náklady. K nim patří určitá inflace.

Takže máslo si můžeme odškrtnout a bylo by dobré se místo něj věnovat skutečným nerovnoměrnostem trhů. Česká národní banka nyní znovu zopakovala varování před přehřátím nemovitostního trhu, před cenovou bublinou, která se tady objevuje. Ano, to je skutečné téma. Dokonce to je téma zralé pro radikální řešení.

Hlavně, aby někoho nenapadlo, že tím řešením jsou regulace cen bydlení – ať již strop na marži developerů nebo strop na nájemné nebo omezování krátkodobých pronájmů. Jak jsme si vyzkoušeli u „máselné krize“, máme tady dost politiků, kteří jsou ochotni s něčím takovým přijít. Tak tudy cesta skutečně nevede. Což neznamená, že s blížícími se obecními volbami takové nápady v hojném počtu nedorazí.

Potřebovali bychom něco naprosto opačného. Potřebovali bychom v našich obcích (od Prahy až po skutečné vesnice) uvolnit regulace nové výstavby. Co totiž děláme? Žijeme v době prosperity, kdy příjmy nemalé části obyvatel poměrně dynamicky rostou. Nejde jen o platy. Daří se i beneficientům firem, podnikatelům, živnostníkům. A s tím roste zájem, naprosto legitimní, o vlastní bydlení. Tento zájem přichází do zoufale zkostnatělého prostředí, kde povolovací procesy trvají „nekonečně“. Každý developer (od opravdu velkých po relativně malé) vám dosvědčí, že postavit dnes větší nemovitost nebo prosadit nějaký větší projekt trvá dlouhé roky. Mluvíme o pěti či třeba i sedmi letech. To je absurdní stav. A hlavně je to stav, který nedovoluje vypouštět nemovitostní bublinu průběžně, tedy tak, jak by to trh udělal, kdyby mohl.

Situace na trhu nemovitostí a s ním souvisejícím trhu hypoték totiž doutná. Dokud bude trvat ekonomický růst, požár asi nevypukne. Ale s prvním zaškobrtnutím může vypuknout skutečný požár, který i z relativně malého zaváhání ekonomiky udělá velký problém. Od poslední hypotéční krize nás dělí pouhých deset let. A vypadá to, že stejně, jako už nikdo nechce vzpomínat na ve skutečnosti bezvýznamné zmatky kolem másla, pustili všichni z hlavy i daleko důležitější roky 2007 až 2011. To je velká chyba.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 24.1.2018 9:02 | karma článku: 13.11 | přečteno: 469x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 545 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 451 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11672 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...