Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Už rubeme to slavné lithium nebo ne?

13. 09. 2018 8:19:56
Mnozí sní o tom, jak by bylo krásné mít naleziště něčeho nekonečně cenného a moci žít z práce těžařů či horníků. Je to jako si představovat výhru ve Sportce. Před rokem jsme začali snít o tom, že nás bude živit lithium.

Možná dobře, že jenom snít.

Ve skutečnosti nerostné bohatství přináší obyvatelům přírodou obdarovaných zemí spíše problémy. Neplatí to jen o nerostech. Španělsko se například z následků conquisty nevzpamatovalo dodnes. Lodě plné zlata a stříbra znamenají snadněji zkázu než růst.

Některé skutečně chudé země světa patří k těm, které mají obrovské nerostné bohatství. Viz Venezuela s největšími zmapovanými zásobami ropy. Přesto obyvatelům hrozí hladomor a úmrtnost dětí je strašidelná, inflace nekonečná a z této surovinami přetékající země utekly za poslední roky již přes tři miliony lidí. To je deset procent obyvatelstva.

Demokratická republika Kongo (která není demokratická a není to v pravém smyslu samozřejmě ani republika) patří k zemím s významnými nalezišti ropy, diamantů, zlata, mědi či kobaltu. Dvacet let občanských válek si vyžádalo minimálně čtyři miliony obětí, což je pět procent populace země.

Irák, ropná velmoc, prožil posledních třicet let své historie neustálými válkami se sousedy či mezinárodním společenstvím. Sektářské a politické násilí pokračuje dodnes. Výsledkem je země závislá na zahraniční finanční, materiální i vojenské pomoci.

Írán, další ropná velmoc, prošel ve stejné době svržením šáha, tuhou diktaturou islamistických radikálů, zničující válkou s Irákem a zapojením do řady regionálních konfliktů (ať již přímo nebo přes prostředníky). Životní úroveň naprosté většiny obyvatel je tristní.

Ruský export představují z více než osmdesáti procent komodity, je to největší světový producent ropy a plynu. Jinak nesporně mocná země je z hlediska životní úrovně obyvatel (mimo velká centra) srovnatelná spíše se zaostalými státy.

Bylo by možné pokračovat dál a dál – ve skutečnosti je pouze málo států, které dokázaly od přírody dané poklady zužitkovat. Například Norsko. V jistém směru Kuvajt. Snad i Saúdská Arábie.

Relativně lehce nabyté (nakradené) bohatství dovedlo Španělské království k sérii státních bankrotů. Jak může zkrachovat země, která si sto let vozila jednu loď pokladů za druhou? Snadno. Především ale importované zlato vedlo k fatálnímu zaostávání Španělska (a Portugalska) za zbytkem Evropy v produktivitě práce.

Mohli bychom to převést na dotace. Největší dotace na obyvatele dostávaly v minulosti z Evropské unie země jako Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie. Přineslo jim to skutečný užitek? Spíše ne. Vzpamatovávají se z toho přívalu štědrosti dodnes.

Jistě – na tom všem není nic zase tak nového. Ekonomové dávno vědí, že význam přírodního bohatství je z hlediska životní úrovně země v podstatě marginální (a že dotace více škodí, než prospějí). Takové Švýcarsko, Lucembursko, Lichtenštejnsko nejsou státy s nekonečným přírodním bohatstvím. Mají naprosto jiné kvality. A také nejvyšší životní úroveň. Přesto je široce rozšířena představa, že lze „vyhrát jackpot“.

Vždyť to známe. Nepříliš dávno, je tomu právě nyní rok, proběhla českou veřejností vlna zájmu o naleziště lithia v Krušných horách. Úplná lithiová horečka. Mnoho lidí ihned začalo „porcovat medvěda“, který ještě ani neběhal pod Cínovcem a který se dokonce ani nenarodil. Biliony korun se již rozdělovaly na sociální transfery a důchody. Jak vidno je doufání v zázrak integrální součástí každého člověka.

Ve skutečnosti buďme radši, že neoplýváme ani ropou, ani diamanty a dokonce se raději smiřme s tím, že než se ono "lithium za bilióny" začne těžit, jeho ceny poklesnou či možná technologický pokrok vrátí tento kov na okraj zájmu. Smiřme se s tím, že skutečně úspěšné národy, které oproti nám žijí v blahobytu (tak, jako my žijeme v blahobytu ve srovnání s naprostou většinou světa), dospěly k bohatství podnikavým duchem, pracovitostí, inovacemi, vzděláním, ochotou ctít zákony a uchovávat společenské hodnoty. Kvalitní právní systém je pro blahobyt důležitější než naleziště ropy nebo lithia.

Ostatně – bylo by zajímavé vědět, co se za ten rok, který uběhl od „kauzy lithium“, vlastně událo. Posunuli jsme se k těžbě? Alespoň o něco? Kdy začneme "rubat"?

Trochu to vypadá, že se nestalo v podstatě nic. Tak abychom tady nakonec nestáli nejen bez lithia, ale také bez toho daleko důležitějšího kvalitního právního systému.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 13.9.2018 8:19 | karma článku: 30.67 | přečteno: 921x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11891 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...