Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Brexit je (možná) stezka k zářným výhledům, ale bolí a bolet bude

29. 03. 2019 8:10:27
Jak lze jedním titulkem vystihnout nepochopení celé situace. „S Británií bude chtít i po brexitu obchodovat celý svět, tvrdí britský komisař pro obchod s Evropou Andrew Mitchell,“ hlásá titulek prestižních českých novin.

Vcelku nepochybuji o tom, že jde o přesnou citaci. Což ukazuje hodně o brexitu.

Ten problém totiž přece vůbec NENÍ v tom, že by si snad někdo myslel, že s Británií nechce obchodovat celý svět. A jedno, zda PŘED nebo PO brexitu.

Stejně tak problém není v tom, že by s Británií některé země nyní obchodovat NECHTĚLY a po brexitu by rázem obchodovat CHTĚLY. Nenapadá mne ani jedna (zajímavá), kterou by bylo možné zařadit do takové skupiny. Všichni chtějí obchodovat se všemi – pokud jim z toho plyne užitek. Když neplyne, těžko je donutíte. Pokud tedy nejste v RVHP. Jenže to nemělo s trhem nic společného.

V podstatě v tom titulku lze najít celé zoufalství, jaké kolem brexitu především v posledních měsících a dnech můžeme vidět.

Aby nevznikla mýlka. Nic proti vůli britského lidu, která byla vyjádřena v referendu. Naopak. Nemám rád tvrzení, že lidé nevěděli, o čem hlasují, nedovedli si představit důsledky a podobně. To je jejich problém a jejich volba. Pokud někdo házel do urny „Leave“, aniž by domyslel, co to znamená, měl na to prostě plné právo. S právem je ale spojena i povinnost. A tou je nesení důsledků.

Britské přešlapování kolem brexitu může působit směšně a je to právě kvůli jediné věci – že po využití práva to prostě zvenku vypadá, že ty důsledky nějak nikdo nechce.

Výsledkem je (mimo jiné) poněkud humorně působící ujišťování sebe sama, že s Británií budou chtít všichni obchodovat, což nutně vyvolává představu, že nyní s Británií kdosi obchodovat nechce a že „Leave“ to nějak zázračně změní.

Zase aby nevznikla mýlka. To přece vůbec nevylučuje, že Británie, pokud tedy nakonec k brexitu vůbec dojde (a těžko si představit, že by bez dalšího referenda nedošlo), uzavře s řadou zemí výhodnější a lepší obchodní smlouvy, než jaké má Unie jako celek. To se klidně může stát. Unie není žádná nedělní škola dobročinnosti a některá obchodní omezení, která uplatňuje, jsou prostě špatná a pod pláštíkem ochrany toho nebo onoho producenta snižují užitek, jaký by z mezinárodního obchodu mohli mít všichni evropští spotřebitelé. A to již vůbec nemluvím o dotačním systému a stále rostoucí míře regulace, o zaslepených krocích proti průmyslu a o mnoha dalších věcech. Tady všude má Británie po brexitu velký prostor k nastavení rozumnějších pravidel, která skutečně přinesou občanům Spojeného království vyšší užitek.

Dost pravděpodobně například mohou mít levnější banány.

Ale chlácholit se tím, že „celý svět“ bude mít nutkavou potřebu změnit svoje chování? To je opíjení se rohlíkem.

Připadá mi to signifikantní k celé situaci kolem brexitu. Spojené království se vydalo po složité a riskantní stezce, na jejímž konci jsou možná krásné výhledy, ale která je také mimořádně obtížná. Řečeno s britským klasikem, je to stezka, která vede přes „krev, slzy a pot“. Moc si neumím představit, jak se po ni chtějí Britové škrábat nahoru, když jim potíže dělají už první kroky.

Aby bylo možné projít tak náročnou pěšinou mezi nástrahami, musím k tomu mít pevnou vůli a nezdolné rozhodnutí. Musím být přesvědčen o správnosti a dělat při každém jednotlivém kroku jasná rozhodnutí. Nic takového v Británii nevidím. Zato často čtu podobná prohlášení o tom, jak to bude skvělé, až to tedy bude. Ta fáze „krve, potu a slz“ bývá nějak pomíjena. Jakoby se dala přehupkat v rytmu kytarového popu.

Připadá mi to jako hlavní brexitový problém. Z toho plánu se vytratila ta vcelku podstatná část putování za zářnou budoucností, která obnáší oběti.

Nenechme se omámit tím, že jedinou potíží brexitu je „irská pojistka“. Ta je pouze konkrétním vyjádřením problému. Za ní se schovává podstatně více překážek. Řekl totiž někdo Britům, že i když brexit bude zabalen do „smlouvy“, tak to znamená jen další dva roky v podstatě stejného fungování, jaké je nyní, během kterých je ale nutné vyřešit stovky a spíše mnoho tisíc věcí? Třeba takové drobnosti, aby fén vyrobený v Británii nemusel žádat o certifikaci v každé zemi Unie zvlášť (ty náklady!), ale stačilo mu jedno razítko?

Co tím chci říci? Že jakkoliv (probůh) vůbec nezpochybňuji právo Britů a obecně občanů Spojeného království rozhodnout v referendu o brexitu, měli by konečně sebrat odvahu a přijmout i dopady toho, jak hlasovali.

Spojené království je poněkud velké na to, aby si hrálo na Schrödingerovu kočku. A navíc toto není kvantová fyzika.

29. března bylo původní datum, kdy měl brexit proběhnout. Neproběhl. Teď tu máme 12. duben. Nebo 22. květen. Nebo na svatého Dyndy.

I když dnes poslanci Dolní komory schválí dohodu o rozchodu s EU, pořád bude brexit tak trochu paní Colombová. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Pokud dospět k tomuto bodu (schizofrenie s dohodou na dosah, ale stejně vzdálenou jako Belfast a Gibraltar) bylo krušné, pak uskutečnit opravdový rozvod bude daleko, daleko těžší.

A skutečně to poslední, co v tom pomůže, je ujišťování se, že celý svět se přetrhne při obchodování se Spojeným královstvím.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 29.3.2019 8:10 | karma článku: 12.95 | přečteno: 400x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...