Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Socialismus nikdy nefungoval a ani nebude, ale…

14. 08. 2019 7:57:11
čistý trh bez přívlastků je na tom vlastně stejně. Jsme odsouzeni k tomu, pohybovat se po minovém poli kdesi „mezi“ a doufat, že budeme i nadále nalézat nějaký rozumný kompromis.

Dvě výchozí premisy.

První: Socialismus/komunismus ve smyslu společenského vlastnictví a všech těch dalších hlubokých omylů jako je plánované hospodářství nikdy nefungoval, ani fungovat nemůže, vždy bude extrémně neefektivní a nakonec spotřebuje víc energie na své udržení, než ji dokáže vyprodukovat. A navzdory naivnímu doufání každé nové mladé generace, že jí se to konečně podaří, že přetaví člověka do podoby, ve které bude socialismus schopný provozu, je každý takový pokus banální a odsouzený předem k tragickému nezdaru. V podstatě na okraj poznámka: Je zajímavé, že ačkoliv máme mnohokrát historicky vyzkoušené, že jakýkoliv socialistický či komunistický experiment končí ve finále krvavou diktaturou, pořád se najdou lidé ochotní strkat s nadšením hlavu do socialistické či komunistické oprátky. Což platilo za husitů stejně, jako v dnešní Venezuele.

Druhá: Čistý kapitalismus (což je strašně ošklivé a v principu chybné slovo, ale je vhodné k vyjádření onoho antagonismu) také reálně nefungoval. A pokud byl někdy relativně „na dosah“, pak po pár letech či desetiletích ztratil podporu, rozředil se. Trh bez přívlastků a bez pravidel nad rámec těch naprosto elementárních, jako je svoboda smlouvy a její vynutitelnost, je stejně nedostižná vize, jako jeho „levicový“ protiklad. Nikdy fungovat nebude, protože má shodný problém – jde vlastně o umělý myšlenkový konstrukt, který nepočítá s takovou drobností, jako jsou lidé a jejich zájmy. Proto také stát zajišťující jen a pouze obranu, vnitřní bezpečnost a vymahatelnost smlouvy dosud nevznikl a ani nevznikne.

Jeden velký rozdíl tady ale je. Zatímco v každé další generaci se najde mnoho nadšenců pro socialismus ochotných obětovat mnohé a možná i život, aby se otevřela cesta ke světové revoluci, skutečně volný trh takové mezigeneračně děděné emoce nevzbuzuje. Vysvětlení je vlastně banální. Socialismus slibuje rovnost, bratrství a něco jako ráj na zemi, ve kterém zmizí důvody nenávisti a nevraživosti. Socialismus je svého druhu náboženství. Volný trh v podstatě říká opak. Každý bude mít jen to, co si svou snahou a dravostí urve. Emoce chybí. Je to vize světa bez důchodového systému, bez sociálních dávek, bez státního solidárního zdravotního pojištění, bez jakéhokoliv státem financovaného a organizovaného veřejného školství (a bez osnov a školského systému), bez státní či municipální veřejné dopravy a tak dále.

Rozdíl mezi socialismem a volným trhem se dá popsat i takto: Socialismus nemůže nikdy fungovat jako efektivní hospodářský systém, ale hodně lidí po něm touží. Volný trh by byl nesporně a nad veškerou pochybnost nejefektivnějším hospodářským systémem z hlediska výkonnosti, ale v principu ho nikdo nechce (myšleno skoro nikdo).

Dost často vidím v diskusích na sociálních sítích, ale také zaslechnu v hádkách studentů na škole, vcelku ostrá a nesmiřitelně stavěná vyjádření, že ten nebo onen dělá „pravicovou“ nebo „levicovou“ hospodářskou politiku (ve smyslu pro trh – proti trhu). Bylo by dobré vnímat, že v této zemi neexistuje žádná politická strana s podporu vyšší než jedno či dvě procenta, která by měla v programu skutečně „tržní ekonomiku“ v tom pravém, ekonomickém, drsném a jednoznačném smyslu slova. Bylo by dobré vnímat, že na našem světě není ani jedna národní ekonomika, která by se alespoň vzdáleně blížila skutečnému obsahu pojmu „volný trh“. Bylo by dobré si uvědomit, že hospodářská politika „pravice“ a „levice“ je ve skutečnosti pouze různými variantami kompromisu mezi trhem a plánem a že ten kompromis je obvykle hodně či velmi přichýlen k plánu.

Že to tak není?

Ale je. Výše byl zmíněn namátkový výčet znaků skutečné tržní ekonomiky bez státních důchodů a dalších desítek věci, které už drtivá většina lidí považuje za samozřejmost. A pokud vím, nemáme tady žádnou politickou sílu, která by hodlala státní důchody vynulovat, zrušit státní zdravotní a sociální pojištění nebo ukončit vládní dotace na rozvoj venkova, stavbu hřišť či hasičáren a na všechno další. A to ani nemluvím o veřejném školství nebo dopravní obslužnosti. Představa rušení tisíců regulatorních předpisů od zavádění léků na trh přes státem limitovanou rychlost provozu na silnicích až po maximální povolené škodliviny z různých výrob je pro naprostou většinu obyvatel (voličů)... Jak to říci? Třeba absurdní.

Mám proto někdy pocit, že ty diskuse zbytečně moc prožíváme a děláme z nich nadmíru ideologickou záležitost. A přitom jsou to vlastně spory mezi takovým „trochu socialismem“ a „víc socialismem“, které občas opepří závan levého extrému a vskutku děsivé vize skutečného plánování bez soukromého vlastnictví.

Bojovníky na barikádách „trhu“ bych pak rád upozornil, že (až na několik veřejnosti téměř neznámých lidí) povětšinou nebrání vůbec barikádu „trhu“, ale nějaké veskrze osobní kompromisní verze plné regulatorních a dotačních kliček. Nejzábavnější je, že už tyto kličky téměř nikdo nevnímá. Neboť – a to je podstatné – naprostá většina obyvatel je bere jako samozřejmost a jejich demontáž by pro ně byla nepřijatelná.

Smiřme se s tím. Jsme odsouzeni ke kompromisu, protože jsme lidé. My vlastně skutečný holý a absolutně efektivní trh vůbec nechceme. On by totiž pro naprostou většinu nebyl moc k žití.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 14.8.2019 7:57 | karma článku: 20.04 | přečteno: 598x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...