Tak ano. Teď to skutečně začíná vypadat na problém

19. 08. 2019 10:16:48
Jak ví každý pozornější čtenář blogů na iDnes, máme mezi námi autorky a autory, kteří věští hlubokou zničující krizi již někdy od roku 2011 či 2013. Čili od konce té minulé. Dnes poprvé se přidám na stranu sýčků.

Po dlouhém a bolestivém porodu provázeném zatím dvaceti čtvrtletími nepřerušeného růstu se tentokrát skutečně zdá, když ne hned krize, tak že stagnace je na dosah ruky. Alespoň příznaků je vidět skutečně hodně.

Popravdě – ve vzduchu to zavání problémem asi jako je cítit rybářská vesnice mořem. Stačí se podívat po světě. Obchodní války vedené Spojenými státy především proti Číně, ale i Evropské unii nebudou ukončeny přinejmenším do prezidentských voleb v USA. Což je až na konci příštího roku. Tak dlouho bude Donald Trump potřebovat dokazovat voličům, že se bije za dělníka z Pensylvánie. Ostatně Čína sama vysílá velmi rozporuplné signály. Na jedné straně jako by nebyl její export podle statistických dat celními bariérami na americkém trhu nijak poznamenán, na straně druhé je zjevná klesající domácí poptávka a celková rostoucí nedůvěra v budoucnost. Problém neuvěřitelného čínského dluhu se příliš neposunul a banky mají stále stejné potíže, jako před pěti lety. A namátkou další potenciální krize: Relativně velká brazilská ekonomika pluje nějakým podivným směrem do neznámých vod. Vedlejší Argentina prochází – zdá se – další z periodicky se opakujících kolapsů. Itálie zkouší vynalézt dluhové finanční perpetuum mobile, zpackaný Brexit je kapitola sama pro sebe a Německo, tradiční motor české ekonomiky, přepnulo na volnoběh.

Takže člověk nemusí být zrovna laureátem Nobely ceny, aby viděl tu ohromnou hromadu rizik čekajících s vyceněnými zuby na příležitost.

Přesto jsou zde optimisté. Poslední prognóza ministerstva financí třeba zvýšila letošní odhad růstu HDP na 2,5 procenta. Pravda – pro rok 2020 naopak úřad odhad lehce snížil na 2,3 procenta, ale to v podstatě znamená jen potvrzení dřívějších odhadů. Jsou to data rok vůči roku, tak když bude letos číslo vyšší a jinak se nic nezmění, tak matematicky nutně poklesne adekvátně příští meziroční výsledek. Čili ministerstvo je vlastě dost optimistické a předpokládá místo 2,4 a 2,4 nově 2,5 a 2,3.

Ještě podstatně radostněji hledí do budoucna ČNB. Ta uvádí aktuálně pro letošek 2,6 procenta a pro další rok 2,9 procenta. Čili dokonce mírnou akceleraci růstu.

Mám velkou úctu a důvěru k oběma zmíněným pracovištím, naprosto nepochybuji, že v rámci daných modelů poskytli pracovníci obou institucí data vzniklá v souladu s jejich svědomím a s využitím plné erudice, jaká je k dispozici.

Ale naopak od ministerstva či centrální banky si mohu dovolit zapojit trochu emocí a pocitů – i když v tomto případě je možná lepší anglické slovo feeling. Vidím rozpaky a špatnou náladu podnikatelů v Německu. Vidím problémy některých českých firem z automobilového průmyslu, vidím zhoršenou investorskou náladu... To všechno na mne skoro křičí: Problém! Problém! Problém! Každé jedno zmíněné riziko a každý jeden náznak zvlášť by nebyly fatální. Ale to varující je, kolik se těch komplikací objevuje najednou.

Ani Šárka Strachová (Záhrobská) by tím nedokázala prokličkovat bez ztráty kytičky – a to byla nějaká slalomářka. Z principu opatrnosti prostě předpokládám, že některé z těch rizik se uskuteční, že některý z těch pocitů německých či českých manažerů ukazuje na opravdový problém.

Ani tak nemyslím, že bychom měli propadat tragickým vizím zmaru. Nikoliv. Ale předpokládejme, že když teď máme za sebou 20 čtvrtletí nepřetržitého růstu, tak na víc než nějakých 23 nebo 24 to nedotáhneme.

I tak budeme mít za sebou šnůru, jaká se hned tak nevidí. Měli bychom za ni být vděční a měli bychom hodně rychle přemýšlet, jak se chystat na potíže.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 19.8.2019 10:16 | karma článku: 20.00 | přečteno: 1166x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3267 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 440 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Luboš Smrčka

Čína už není motor, sotva setrvačník

Samozřejmě to na Západě mnoho lidí nechce příliš slyšet, ale Čína byla v posledních dvou či dokonce třech dekádách jedním z motorů světové ekonomiky. Teď je z ní snad setrvačník. A málo stačí, aby byla brzdou.

9.1.2024 v 8:12 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 360 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...