Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Státní dluh je ten menší problém

Zase máme na stole téma "vláda rozhazuje" a s tím oblíbené dilema, jak státní dluh může zároveň růst i klesat. Tedy přichází čas pro trochu osvěty k tématu, které mnoho lidí považuje za politické, ale které je hlavně ekonomické. 

Začneme kacířským tvrzením, že výše dluhu v absolutních číslech, tedy v našem případě v miliardách korun, je irelevantní. Tedy skoro. Každopádně daleko podstatnější je poměr dluhu k hrubému domácímu produktu. Ještě lepší by byl poměr dluhu k daňovým příjmům vlády, ale to už bychom chtěli moc. Tento údaj vládní statistiky na celém světě raději neobsahují. Není divu, ty násobky by ve většině zemí byly naprosto děsivé (například u nás je zadlužení daňových příjmů státu něco před 200 procent).

Tak poměr dluhu k HDP dosahuje aktuálně v České republice 30,2 procenta. To není žádná tragédie. Je to o trochu méně než na konci loňského roku a o nějaké dva procentní body méně než na koci roku 2017. Jak je asi obecně známo, jsme sice mezi státy OECD ve většině srovnání spíše trochu zoufalý ušmudlaný vagónek připojený silou vůle kdesi na konci vláčku (třeba ve výdajích na školství), ale zrovna v tomto srovnání pomocí dluhu patříme mezi premianty vyspělého světa.

Hodně lidí přitom mate, jak je možné, že absolutně dluh roste, ale v procentech k HDP klesá. Je to jednoduché. Objem dluhu roste pomaleji než objem HDP. Čili i když roste nominálně, vzhledem k celku ekonomiky klesá.

Dalším podstatným znakem je dynamika dluhu. A to je hodně opomíjené srovnání, přitom dost rozhodující. Posledním obdobím, kdy dluh skutečně rychle rostl, byl rok 2012. Tehdy skočil ze 1,5 bilionu korun na konci roku 2011 na 1,668 bilionu na konci roku 2012. A nyní (konec třetího čtvrtletí 2019) činí 1,685 bilionu korun. Jak snad uzná i největší fanda navždy vyrovnaných rozpočtů, v podstatě je po skoro sedmi letech stejný. Rozdíl dvaceti miliard je v tomto objemu nepodstatný.

Samozřejmě realistického člověka nemůže překvapit, že v oněch dost často poměrně vyostřených debatách, podle kterých to vypadá, že se země mění v nehostinnou poušť, nevítězí reálné argumenty, ale emoce. Alespoň občas by však bylo fajn si říci pár slov o skutečnostech a o tom, jak jsou věci opravdu.

Tedy co se dluhu týká: Je pod kontrolou a nepředstavuje pro českou ekonomiku žádný vážný problém. Jistěže v podstatě každý dluh je potenciální potíž, ale tato země prostě nemá nepřiměřené závazky, které by nebyla schopna zvládnout.

Avšak určitě to není důvod k fanfárám a triumfálním výkřikům radosti. Je zde totiž jeden vážný argument, který také neslýcháme často, ale který je velmi relevantní.

Ve skutečnosti totiž požíváme po celou dobu téměř nulového růstu nominální výše dluhu a po dobu snižování jeho poměru k HDP zároveň období pumpování evropských peněz do české ekonomiky. A je vskutku vážnou otázkou, jak bychom na tom byli se schodkem či případně s růstem HDP, pokud by tento penězovod neexistoval. A on se sice nikoliv uzavře, ale hodně zeštíhlí po roce 2021. Měli bychom se na to chystat a měla by se vést široká odborná diskuse o vládních financích v dalším rozpočtovém období Evropské unie. Ale to se neděje.

Snad jen občas zazní, že ty peníze byly stejně využívány neefektivně a někdy více škodily, než pomohly. No to je sice v nějakých případech pravda, ale i tak se promítly do růstu HDP, zvýšily poptávku, byly vyplaceny na mzdách a tak dále, a tak dále. A toto bude chybět. Plést do těchto debat ideologii je stejně špatně, jako když hovoří emoce. Já jsem také zastáncem teze, že dotace jsou špatné z principu. Ale kvůli tomu přece nemohu pominout fakt, že HDP prostě zvyšují - i kdyby ty peníze rozhazoval vrtulník padni, komu padni.

Druhé téma na seriozní debatu je vývoj jednoduché a složené daňové kvóty. Na konci období dynamického růstu dluhu (tedy na konci roku 2012) byla jednoduchá daňová kvóta 18,4 procenta. Nyní je to 19,9 procenta. Složená daňová kvóta za stejnou dobu vzrostla z 33,1 na 35,7 procenta. A zase správnou otázkou je, co by se s rozpočtem dělo, pokud by tyto kvóty nevyskočily nahoru.

Čili emotivní či ideologické debaty o tom, zda je rozpočet spravedlivý nebo nespravedlivý, zda je takový nebo onaký, nemají moc velký smysl.

Ale jsou tu dvě témata, která bychom měli skutečně řešit. Co se státními financemi, až se z řeky peněz z Bruselu stane potok? A co s jednoduchou a složenou daňovou kvótou, protože jejich výše je na hraně únosnosti?

Současný dluh není problém. Problém je ten dluh, ke kterému – navzdory pěkným procentům a neproblematickým miliardám - směřujeme.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 22.10.2019 8:25 | karma článku: 22,18 | přečteno: 819x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 11,31 | Přečteno: 320x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3302x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,36
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky