Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

BoJo, libra, brexit a hodnocení trhů

18. 12. 2019 8:13:15
Hodně lidí dá v hodnocení různých událostí hodně na „trhy“. Vychází to z jinak celkem správné představy, že trhy jsou efektivní a racionální a že cena na nich je vytvořena v prostředí malé informační asymetrie.

Tato představa v sobě tedy zahrnuje přesvědčení, že trhy jsou nejvíce poučeným místem, na kterém se vyhodnocuje maximum dostupných informací a podle nich se tvoří cena.

V podstatě je tato představa správná. Pravda – někdy se trhy chovají jako blázen po vysazení prášků, ale nyní počítejme s tou první a nesporně daleko, daleko, daleko častější verzí.

Ono je totiž poněkud složité i ty efektivní a racionální reakce trhů na jednotlivé události dešifrovat a nějak smysluplným způsobem interpretovat. Je to trochu jako s tou slavnou věštbou před bitvou u Salamíny. Delfské orákulum hovořilo o dřevěných hradbách, které odolají Peršanům. Byl to skutečně boj, aby Themistoklés prosadil mezi rozhádanými athénskými vojevůdci a politiky výklad, podle kterého byly dřevěné hradby obrazem loďstva. Tedy, jak víme z drtivé porážky krále Xerxése a zničení jádra jeho flotily, aby prosadil správnou interpretaci (pokud u věštby můžeme o něčem takovém mluvit).

Vykládat tržní signály je vskutku podobně těžké. Například sociální sítě jsou plné tvrzení, že posílení libry po vítězství Borise Johnsona v britských parlamentních volbách je jasným signálem, že trhy vítají konzervativce a brexit. Nu, jestli ono to není přání otcem myšlenky.

Tedy za prvé posílení libry po zveřejnění výsledku voleb z 1,31 na 1,35 dolaru za jednu libru není nic světoborného. Navíc ještě během pátku 13. prosince jsme se dostali na 1,33 a v úterý během dne na 1,32 dolaru za jednu britskou libru. Interpretovat několikahodinový (sice relativně ostrý, ale nedlouhý) výkyv jako projev bezmezného štěstí trhů by bylo hodně odvážné. Nicméně v naší zemi máme hodně odvážných lidí, takže takových interpretací jsou všude hromady.

Za druhé je dobré dívat se na věci nikoliv optikou okamžiků, ale spíše trendu. A pak vidíme, když se podíváme trochu do minulosti, že v roce 2015 (před ohlášením termínu referenda) stála libra přes 1,5 dolaru, byla tedy podstatně silnější. Ještě těsně před referendem byla nad 1,4 dolaru. Současný kurz je v podstatě kurzem „po referendu“. Ano, pravda: libře se v mezidobí vedlo už i hůře (dno 1,2 dolaru). Jenže o dvou dolarech za libru (2007) už skutečně není řeč.

Jestli ono není to posílení libry spíše úlevou trhů, že nezvítězili labouristé, kteří byli tentokrát i pro silné tržní žaludky nezvládnutelné sousto. Zároveň vývoj trhů po onom úlevném „Ufff“, které bylo slyšet skutečně všude, říká daleko více jednu věc: Brexit je nepříjemnost a riziko, očekáváme ho pozorně a nepředpokládáme nic hladkého. Což platí bez ohledu na konzervativce a BoJo v jejich čele. Trhy totiž pouze málo vnímají politický marketing o tom, jak skvělé a nejlepší budou příští obchodní dohody. Trhy si počkají na ty dohody a pak je vyhodnotí podle jejich obsahu.

Podobně trhy hodnotí výsledky obvykle poněkud hlouběji než jen tím, kolik kdo získal křesel. To je důležité pro získání a udržení moci, ale nemusí to ukazovat trendy ve společnosti. A tady pozor – když odmyslíme volební systém, tak na „fyzický“ počet hlasů konzervativci zase tak moc neuspěli. Přičemž fatální propad unionistických a royalistických sil ve Skotsku a v Severním Irsku otevírá dosti dramatické scénáře budoucnosti. Vnitřní proudy britské společnosti ukazují spíše k problémům a nestabilitě, než k tomu, že by si na ostrovech nyní všichni padli kolem krku s výkřiky „Semknout, semknout!“

Ale pozor. Zároveň nelze ty křivky kurzového vývoje interpretovat tak, že by se obchodníci děsili budoucnosti. Nyní pravděpodobné scénáře obsahují různá rizika, velká i menší. Ale to platí o každé budoucnosti. Což trhy vědí velmi, velmi přesně.

Pokud by popravdě někdo opravdu chtěl ze skotačivé reakce libry někdo něco vyvozovat, tak nejlépe by to mělo být něco jako: Úleva trhu, že nejhorší možnost v podobě zdivočelých labouristů padla, ale velká opatrnost před budoucími riziky, kterých je více, než nebezpečenství mezi Skyllou a Charybdou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 18.12.2019 8:13 | karma článku: 13.16 | přečteno: 348x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 545 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 449 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.87 | Přečteno: 11668 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...