Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Silná koruna = dveře k euru?

24. 01. 2020 8:10:53
Koruna je nejsilnější za posledních sedm let. Do kurzu z roku 2008 má ještě daleko, ale můžeme klidně říci, že je ve výborné formě. Až by to svádělo k úvaze: Není správná chvíle na euro?

Není. Ještě stále není.

Důvody jsou mnohé, ale jeden je, dle mého, do očí bijící. Aktuální kurz, který se blíží 25 korunám, je totiž pořád silně ovlivněn dvěma skutečnostmi a není „pravdivý“ či řekněme „spravedlivý“.

První z těch skutečností je, že Česká republika je investory vnímána stále jako mladý, nestabilní a rizikový trh. Za což ještě pořád může dlouhá historie plánovitého hospodářství, trocha divočiny v devadesátých letech zakončených měnovou krizí a jistě částečně i fakt, že naše ekonomika snášela světovou krizi 2008-2010 obzvláště těžce. Je třeba zvolit správnou optiku. My sice máme pocit středoevropského tygra a stabilní země, ale ve skutečnosti se takto vnímáme maximálně sami. Rizikové trhy mají sklony k větší volatilitě a bývají spíše oběťmi nálad a investičních sentimentů.

Na což by se chtělo říci: Tím spíše euro!

Nikoliv. Měna je důležitý nástroj ekonomické politiky. Pokud bychom byli výkonnostně někde na úrovni Rakouska, vlastní měnu bychom skutečně nepotřebovali. Ale k tomu nám leccos chybí. Jak v hospodářské úrovni, tak v úrovni institucí a v systémovém nastavení země. Problémy Itálie či Řecka, kterým euro v důsledku skutečně uškodilo, nevznikly primárně v chabé ekonomice. Vznikly v mizerných institucích, křehkém systému a vskutku děsivé politice. To ostatní už přišlo samo.

Čeká nás ještě velmi dlouhá cesta v institucionální oblasti, než si budeme moci troufnout na euro pomyslit bez rizika, že se stane akcelerátorem všech hlubokých systémových chyb, se kterými žijeme. A teprve se stabilním a skutečně zvládnutým systémem (například v oblasti vymáhání práva) se budeme schopni dostat na ekonomickou úroveň zemí, jako je právě to Rakousko.

A zase platí, že bez toho, abychom se dostali na skutečně evropskou úroveň v ekonomické oblasti, nemůžeme dosáhnout takového kurzu koruny, který bude v okamžiku vstupu do eurozóny pro občany výhodný. Instituce podmiňují efektivitu, efektivita přináší stabilitu a snížení rizik, což podmiňuje spravedlivý kurz. V ekonomice nelze skákat, je třeba jít krok za krokem. Velký skok zkusil jistý Mao-ce-tung v Číně a dopadlo to hrozně. Vstup do zóny bez „spravedlivého“ kurzu znamená přenášení nákladů na občany. Nic horšího by už ani udělat nešlo.

Druhý důvod, proč ani tento kurz na hraně 25 korun není signálem pro vážné přemýšlení o přijetí eura, je také v podstatě obecně známý. I kdybychom všechno výše popsané hodili za hlavu a řekli si, že to riskneme (což by šlo a možná úspěšně, to nikdo neví), pořád to není dobrý nápad. Jsme časově stále nedaleko období kurzového závazku ČNB, tedy intervencí národní banky proti koruně. Už mnohokrát jsem napsal, že považuji rozhodnutí Bankovní rady za odvážné a správné. Nakoplo přidušené hospodářství na růstovou trajektorii, dodalo celé zemi silný impulz. Ale každý benefit má i svoje náklady.

Od začátku závazku bylo přece jasné, že tím hlavním nákladem bude dlouhodobé vybočení kurzu mimo jeho pásmo, jaké by odpovídalo hospodářské výkonnosti země. S tímto důsledkem se budeme vyrovnávat ještě nějakou dobu. Co to znamená? Že kurz těsně nad 25 korun je stále slabý ve srovnání se schopností a dosahovanou efektivitou české ekonomiky (jakkoliv je pořád daleko té zmíněné rakouské).

První popsaná skutečnost nedokonalých institucí s námi bude žít ještě dlouho. Nemáme, na co bychom navázali. Na 40 let plánované socialistické ekonomiky? Z hlediska společenských a tržních institucí absolutně nulová doba. Období 45-48? To nebylo z tohoto pohledu o mnoho lepší. Protektorát či před tím Druhá republika? Samozřejmě darmo mluvit. A dvacet let První republiky? Sundejme si konečně růžové brýle. To byl neustále rozhádaný a proklatě zkorumpovaný stát, který se zmítal ve vlastních problémech. Na danou dobu a prostor byl výborný, ale měřeno trochu absolutnějšími měřítky?

Občas slýchávám o tom, že si táhneme závaží čtyřiceti let socialismu. Kdepak. Je to padesát let různých totalit a před tím dvacet let republiky, která institucionálně nebyla žádný mistr světa. Třicet let klopýtavého budování tržního prostředí je sice hodně, ale jak je vidět, zdaleka to nestačí. Já se bojím, že tenhle hendikep nás bude stát ještě nějaké to desetiletí. Minimálně jedno. Ale spíš dvě. Skutečně nevím - nechci se tvářit, že mám v pracovně křišťálovou kouli. Navíc záleží na nás, na každém jednom.

Alespoň jedna dobrá věc – co se důsledků kurzového závazku na nynější sílu koruny týká, tak v tomto případě půjde vývoj podstatně rychleji. Jakkoliv vznik nových dvou bilionů korun (za tolik v rámci závazku nakoupila ČNB cizí měny) nelze jen tak přejít, můžeme předpokládat, že dopady závazku vyprchají během roku, možná dvou. Prostě daleko rychleji, než jak dlouho trvá vybudování institucionálního rámce.

Čili uvažovat o euru (ve smyslu zahájení procesu vstupu) už během nejbližšího roku či spíše dvou je hazard. Vůbec o tom začít mluvit můžeme až poté, co důsledky závazku skutečně vyprchají. Ale i pak to bude lístek na opravdu adrenalinovou atrakci. Protože euro drsně odhalí institucionální prázdnotu a každou neefektivitu hospodářství. Zeptejte se Řeků či Italů.

A vlastně ještě: Dokud se Itálie finančně nepostaví na vlastní nohy, nebo ze zóny neodejde, tak by byl vstup rizikový, i kdybychom byli skutečně Švýcarsko střední Evropy. Což nejsme.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 24.1.2020 8:10 | karma článku: 27.34 | přečteno: 2946x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...