Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Bude koronavirus čínskou černou labutí?

10. 02. 2020 8:21:11
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první.

První, kdo princip černé labutě odhalil, byl samozřejmě Jára Cimrman v nezapomenutelné hře Lijavec. Stručně řečeno v ní k rozpadu rakousko-uherského mocnářství předurčil dlouhodobý vytrvalý déšť, který rozmočí vetché základy říše. Jak poznamenávají moderní badatelé analyzující Mistrovo dílo – o vzniku první světové války nemohl mít samozřejmě Cimrman ani ponětí.

Každý, kdo sleduje obavy světových analytiků a hlavně daleko podstatnější obavy světových trhů ze šíření koronaviru, musí se nutně zeptat: Nebude nová nemoc pro Říši středu oním cimrmanovským lijavcem? Tedy oni se ptají, neboť neznají český lijavec, zda nebude černou labutí, ale každopádně jde o to, zda se nestane událostí, která odhalí, že mocnost s druhou největší ekonomikou na světě je sice tvrdá, ale také křehká. (Z obecného pohledu ale není koronavirus černou labutí, neboť byl předpověditelný a vyplývá do jisté míry z globalizace - ostatně podobně, jako morové rány nebo ta zmíněná španělská chřipka.)

Černou labití by mohl být vůči Číně jako takové. Tradičně je totiž Čína přirovnávána k porcelánové váze z dávných časů dynastie Ming. Dokud stojí na bezpečném místě, pak se celá staletí nezmění. Ale stačí jeden silný dotyk, ztráta rovnováhy a složité bohatě zdobené dílo se nenávratně zničí.

Koronavirus nesporně přinese velké ekonomické ztráty. Předchozí velká epidemie SARS připravila trhy v přímých škodách o 40 miliard dolarů a znamenala zpomalení, pravda dočasné a relativně mírné, celé světové ekonomiky. Skutečné ztráty vyčíslit nelze – vždycky bychom počítali rozdíl oproti stavu, který neznáme a znát nemůžeme. Ale i při relativně rychlém zastavení SARS šlo o ztráty astronomické.

Dnes nikdo není schopen odhadnout, jak se projeví epidemie současná. Nevíme, kdy a v jakém okamžiku šíření se podaří epidemii zastavit. Nevíme budoucí počet nemocných, netušíme konečný počet obětí. Ale víme, že situace je velmi vážná a že opatření, která jsou přijímána po celém světě mají masivní charakter. Je to, mimochodem, zvláštní paradox. Lidé v podstatě nepanikaří, spíše mají tendenci riziko podceňovat. Ale kroky vlád v některých chvílích skoro paniku připomínají. Nesporně k tomu přispívá i Čína samotná.

Vedení země obvykle až s demonstrativní sebejistotou spoléhá jen a pouze na vlastní síly. Tentokrát ale samo přišlo s žádostmi o pomoc. Řada pozorovatelů, a nejde jen o nějaké tradiční kritiky pekingského režimu, z toho vyvozuje, že situace je podstatně nebo alespoň znatelně horší, než říkají oficiální zprávy. Nevím, skutečně si netroufám to jakkoliv posoudit, ale je to věc, kterou je nutné mít na paměti.

Když už jsme zmínili první světovou válku a rozpad Rakouska – Uherska, stálo by za připomenutí ještě něco. Po této nesporně obrovské tragédii, přesněji v závěru a po skončení války, následovala téměř okamžitě druhá. Šlo o světovou pandemii španělské chřipky. Válečný konflikt si mezi lety 1914 až 1918 vyžádal asi deset milionů obětí. Španělské chřipce, která řádila hlavně v letech 1917 až 1920 je přičítáno něco mezi dvaceti a neuvěřitelnými 100 miliony obětí. Přepočtěme si to na procenta obyvatel tehdejšího světa – těch bylo asi 1,8 miliardy, jinými slovy 1 800 milionů. Kdyby měla španělská chřipka 36 milionů obětí, znamenalo by to dvě procenta tehdejší světové populace. Neměli bychom zapomínat, že před sto lety čelili naši předkové takto děsivé hrozbě – jakkoliv naše prostředky obrany jsou nyní nepoměrně větší.

Vraťme se ale z těchto temných historických okamžiků do současné Číny. Poslední zprávy jsou poměrně příznivé, počty nově nemocných se v posledních dnech stabilizují, šíření nemoci mimo Čínu je stále slabé, nákaza se za hranice dostala pouze v relativně ojedinělých případech. Což neříkají jen oficiální pekingská místa, ale i Světová zdravotnická organizace. Pokud se nový trend potvrdí, příslušným způsobem se sníží i ekonomické napětí vyvolané virem.

Co však určitě nelze přehlédnout v případě koronaviru? Že onen podstavec, na kterém stojí po celá staletí pořád stejná váza dynastie Ming, se zachvěl. Nikoliv – skoro jistě můžeme říci, že nepřiletěla černá labuť. Ale možná k tomu, abychom ji na vlastní oči uviděli, nebylo zase tak daleko.

Plyne z toho minimálně jedno poučení.

Náš svět je zranitelný více, než si myslíme, naše životní úroveň může jednoduše poklesnout a ty obrovské hromady věcí, které si dopřáváme, se mohou v krátké době stát podstatně méně dostupnými. Neboť pokud se čínská ekonomika zpomalí o pouhé jedno procento (z růstu šest procent na růst pět procent), u nás to bude mít dopad někde mezi 0,2 či 0,3 procenty růstu HDP, které ale nevzniknou.

Přiznejme si, že minimálně z tohoto úhlu pohledu lékaři a další lidé bránící ve Wu-chaj šíření viru "bojují také za Prahu".

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 10.2.2020 8:21 | karma článku: 22.59 | přečteno: 712x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 459 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 11888 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...