Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Churchill: Proč by aktivisté měli více (a dříve) číst

17. 06. 2020 10:32:10
Ačkoli nemám z pozice ekonoma ambice „fušovat“ do řemesla historikům, rozhodl jsem se učinit v případě „Churchill“ výjimku. Nebojte, nehodlám zjevit žádná nová historická fakta. Ono bude stačit se jen podívat na ta známá.

Hodlám reagovat na text ze serveru Aktuálně.cz z první poloviny minulého týdne. V něm je citován Petr Kopecký z Filozofické fakulty Ostravské univerzity, podle kterého je třeba „přehodnotit Churchillův obraz“. Na jednu stranu mu nemají být upírány zásluhy, na stranu druhou by neměl být přijímán nekritickým pohledem a jeho obraz teď „dostane na frak“. Byť si nejsem vědom, proč bych měl zrovna teď přehodnotit svůj názor na velikána historie, který (na okraj) zemřel v roce 1965, rozhodně nemíním upírat tuto možnost komukoli. Jenom se obávám, že slova o tom, kterak „dostane Churchill na frak“ vystihují dvě věci.

Za prvé jakým směrem se bude proces přehodnocování ubírat.

Za druhé, že „přehodnocovači“ si zřejmě s jistým významným zpožděním zjistili nějaké informace o W.Ch. a teď tu stojí s otevřenou pusou.

Je potřeba se soustředit na některé konkrétní věty, které na tohle téma padají. První: Churchill byl nekriticky heroizován....

Kdo W.Ch. „nekriticky heroizoval“?

Byli to diváci britské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice BBC, kteří ho zvolili vítězem ankety 100 Greatest Britons? Nebo ho snad heroizoval Nobelův výbor, jehož členové mu v roce 1953 udělili za šestisvazkové dílo The Second World War, Nobelovu cenu za literaturu? Nebo byl heroizován v roce 1946 za projev na Wesminster College v americkém Fultonu, kterým podle sovětských historiků a komunistů „spustil železnou oponu“ (přičemž W.Ch. těmito režimy, přes účelové protinacistické spojení se Stalinem, hluboce opovrhoval)? Byl snad heroizován britskými voliči, kteří Churchilla sice nechali některé volby vyhrát, ale také dost tvrdě prohrát? Či opozicí, která (jak je v Británii zvykem) na něm nenechala nit suchou?

Ve skutečnosti vyšly o Winstonu Churchillovi (troufám si odhadovat) tisíce či desetitisíce odborných i populárních publikací a knih. Možná některé byly heroizující, to jistě, ale většina jistě ne. Naopak. Psalo se mnohé o jeho komplikované až nesnesitelné povaze. I jeho současníci označovali některé jeho prohlášení za „hranicí vkusu“. Samozřejmě se ví, že věřil v rasovou hierarchii a eugeniku. Snažil se snad někdo utajit, že z pozice prvního lorda admirality nezvládl v letech 1915 – 1916 bitvu o Gallipoli? Těžko. Vždyť výsledkem byl kromě zmařených životů vojáků i velmi neheroický pád W.Ch. do politického suterénu. Přes sedm desetiletí se ví, že v roce 1943 upřednostnil zásobování proti fašismu bojující armády před řešením hladomoru v Bengálsku a vyšly o tom mnohé odborné texty a především tisíce a tisíce článků v novinách. Stejně tak je znám jeho negativní až nenávistný vztah k dalšímu mimořádnému politikovi minulého století Gándhímu. (Osobně si troufám odhadovat, že lobby fandů W.Sch. stála za tím, že Gándhí nikdy nezískal Nobelovu cenu míru, byť si ji nepochybně zasloužil mnohem více, než například Jásir Arafat.)

A přesto vše se těšil Winston Churchill mimořádné vážnosti až do svého skonu i po něm. A do toho najednou ostravská výzva, podle které by měl dostat na frak...

A teď druhá klíčová věta: Je třeba jeho obraz přehodnotit...

Na základě čeho?

Nových historických poznatků?

Pokud je někdo ukáže, bude vše v nejlepším pořádku. Obávám se ovšem, že historie není archeologie a vše podstatné bylo řečeno a napsáno. Kdo chtěl, věděl. Že teď najednou přijdou nějací lidé a jsou překvapeni, co to bylo za zloducha? Pouze tím přiznávají svou nevědomost. To je celé.

Za mnohem důležitější považují načasování. Proč čekali sprejeři a kritici Churchillova díla a odkazu přes výše uvedené na červen 2020? Čím to, že k útokům na jeho sochu nedošlo v Praze dejme tomu před pěti lety, kdy byl například publikován článek s bohužel velmi výstižným titulkem: „Bengálským hladomorům a miliónům mrtvých se Churchill jen cynicky smál.“

Odpověď je jasná. Spouštěcím mechanismem pro „přehodnocení“ mnohokrát hodnoceného a detailně popsaného se stal mimořádně diskutabilní policejní zákrok v USA, po kterém zemřel Afroameričan s pestrým trestním rejstříkem. Jedná se pochopitelně o politováníhodnou událost. Soud musí zvážit vinu a trest. Nicméně, pro někoho to možná bude další překvapení, Winston Churchill neměl se smrtí George Floyda zhola nic společného.

Dávání na frak i přehodnocování tak pozbývá sebemenšího smyslu. Snad jen by bylo dobré, aby různí aktivisté více četli a dávali pozor ve škole, což by je uchránilo před opožděním základního lidského poznání, že naprosto každá velká osobnost v dějinách měla svoje chyby. A někdy skutečně hodně velké.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 17.6.2020 10:32 | karma článku: 37.39 | přečteno: 1224x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 18.99 | Přečteno: 396 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně su v bezpeči - sudruzi v parlamentu brzo podepišu smluvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roku od plyšaku to trvalo! Furt sem se na ulici citil taky nejisty, zranitelny, ten pocit nebezpeči byl prostě všude. Až fčil se to měni. Černochova podepsala s černochem smluvu o dočasnem pobytu vojsk.

6.6.2023 v 11:59 | Karma článku: 37.24 | Přečteno: 777 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 319 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXVIII. (o milencích a manželích i třpytu)

Rád budu šlapat do kaluží a promočenou mít i kůži, i s pouhou nadějí, že potom krásněji krůpěje zatřpytí se v růžích.

6.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 253 | Diskuse

Miroslav Semecký

Trochu bolehlav na Sicílii.

Dnes opět pršelo. Lidé si stěžují na špatné počasí. Prý to není na květen ani červen obvyklé. Dobré je, že koncem tohoto týdne, porostou hříbky a bude jich kotel.

6.6.2023 v 3:26 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...