Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Theresa May: Kdo brexitu jámu kopá…

29. 06. 2020 8:16:54
Jsou to čtyři roky a zhruba týden, co Britové rozhodli v referendu o odchodu z Evropské unie. Brexitu se věnovaly tisíce a tisíce textů, nechci přidávat další. Jedna z významných postav ale během té doby zmizela, vypařila se.

Asi všichni si pamatují, jak to premiér David Cameron v reakci na výsledky referenda „zabalil“ a poněkud rozpolcená Konzervativní strana pověřila realizací výsledku referenda jeho nástupkyni na Downing Street 10, Theresu May.

Samozřejmě jako o každém premiérovi, tak i o druhé ženě v Downing Street 10 už existuje slušný štos knih. Stačí si otevřít Amazon. Samotné názvy jsou dost vypovídající, třeba The Enigmatic Prime Minister (Tajemná premiérka). Nebo Power, Chaos and Chance (Moc, chaos a příležitost), May at 10 (což bychom pro češtinu mohli připodobnit k Babiš ve Strakovce). Překladů se asi nedočkáme – přece jenom máme svoje starosti. Ale je to celkem škoda.

Od samého začátku se totiž děj příběhu premiérování Theresy May nabízel vnitřní rozpor. Po Davidovi Cameronovi, který byl při vypsání referenda o setrvání Anglie v Evropské unii nepochybně přesvědčen o tom, že většina voličů brexit jasně odmítne, se totiž dostal do čela Konzervativní strany v osobě Theresy May další odpůrce konce svazku Londýn - Brusel. Na základě vlastních zkušeností jsem si přitom tehdy nedovedl a stále nedovedu představit, snad s výjimkou právníků a lékařů, plné pracovní nasazení kohokoli, kdo není plně ztotožněn s cílem a očekávaným výsledkem své mise. Zvláště pak, když v tomto případě měla britská ministerská předsedkyně jednoznačně mnohem blíže k bruselské generalitě, než například anglickým zemědělcům a rybářům. Vlastní přesvědčení o tom, že vyjednáváním o brexitu koná pro království něco škodlivého, se pak nepochybně podepsalo na její motivaci.

Přitom se premiérka Mayová ujala svého postu velmi razantně prohlášením, že „Brexit znamená brexit,“ a rozhodně nehodlá vypsat druhé referendum. Zároveň ovšem učinila v dubnu 2017 vypsáním předčasných voleb cosi neodpustitelného. Zda její počin pramenil z naivity či úmyslu, to se asi hned tak nedozvíme. Nicméně po silnějším mandátu zatoužila poněkud nepochopitelně v okamžiku, kdy měla jednobarevná vláda konzervativců většinu 17 poslanců a takřka o 100 hlasů více, než sice názorově také rozpolcená, ale v podstatě spíše prounijní Labouristická strana. Navíc akci z kategorie zbytečných prosadila v čase, kdy hlavní tváře brexitu jako Boris Johnson či Nigel Farage odmítly převzít odpovědnost za další vývoj, případně zajistily svým potomkům německé pasy.

Předčasné volby skončily pro konzervativce katastrofou. Strana sice vyhrála, leč premiérka, nejen podle anglických médií, zcela selhala. Nejlépe to vystihl na svém Twitteru slavný fotbalista Gary Lineker, podle kterého se stala Theresa Mayová vítězem ankety o nejhorší vlastní gól. Po roce 2016 dominantní strana ztratila většinu a musela shánět spojence schopného tolerance jejího menšinového kabinetu. Nakonec se premiérka dohodla o podpoře s deseti poslanci severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby strana nezastupovala nejvíce probruselskou část království, ve které 55.8 % obyvatel hlasovalo pro setrvání Anglie v EU.

Dopadlo to tak, že Theresa Mayová po sérii proher v Bruselu a zejména na domácí půdě, se slzami v očích skončila. V červenci loňského roku se stal premiérem její stranický rival Boris Johnson, který ukázal, jak důležité je být ve správný čas na tom nejlepším místě. Přes nesmírně komplikovaný rozjezd prosadil v prosinci předčasné volby, ve kterých získala Konzervativní strana v Dolní sněmovně absolutní většinu.

Letos na konci ledna dovedl BoJo brexit k čemusi, co lze nazvat koncem. Po jeho předchůdkyni, jinak schopné a kultivované dámě, se slehla země. Na druhou stranu, jak říkal Ronald Reagan, politika není špatné povolání. Když uspějete, dostanete se vám spousty poct. Když se zostudíte, můžete o tom aspoň napsat knihu.

Příběh o tom, jak byl/nebyl sabotován brexit, by se nepochybně zařadil do kategorie bestsellerů. A šlo by i o lidsky poučný příběh o tom, že jakkoliv by snad někdo chtěl převzít úkol, o jehož smyslu má pochyby, úspěchu při jeho splnění dosáhne jen stěží.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 29.6.2020 8:16 | karma článku: 24.29 | přečteno: 1066x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Blázen proběhne náměstím, aneb 108 kyselých jablek

Když jsem se učil psát scénáře, tak náš lektor razil zajímavou teorii. Když je hra nudná a fádní, tak nechť autor nechá proběhnout uprostřed děje jevištěm blázna.

5.6.2023 v 12:41 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 198 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXVII. (o vožralství, ostražitosti a pokroku)

Naslouchám bedlivě moderním prorokům, za progres půjdeme spolu bok po boku! Až zítra vstanu, založím Stranu mírného zákona v mezích pokroku. (in memoriam JH a JL)

5.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 292 | Diskuse

Michael Laitman

Slyšíme hlas přírody?

Matka příroda nám posílá přírodní katastrofy, záplavy, zemětřesení a sucha, aby s námi zatřásla a vytrhla nás ze současného způsobu života, ve kterém nás ovládá egoistický vzorec chování.

5.6.2023 v 4:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Jan Lunga

Vlků v českých lesích přibývá. Máme se bát?

Takový článek vyšel v posledních dnech na stránkách Novinky.cz. Protože jsou tam zajímavé komentáře, rozhodl jsem se vybrat ty zajímavější a zde je uvést.

4.6.2023 v 18:08 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 203 | Diskuse

Otto Kamm

Čekání se vyplnilo, outfity všech zúčastněných byly bezvadné – aneb Čekání II.

Opakovalo se vše již mnohokrát řečené. Ukazovaly se grafy, skákalo se do řeči. Ani jeden z diskutujících si žádné chyby nepřipouští.

4.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 32.08 | Přečteno: 634 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...