Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Poučení ze spálení loďstva admirála Chea

29. 07. 2021 8:38:46
Čínské akcie padají. Během posledních několika dnů ztratily firmy zaměřené na výuku a vzdělávání desítky procent, indexy pak šly po několik dnů dolů o pět a více procent. Akcie obchodované v USA jsou na tom podobně.

S koronavirem to tentokrát v podstatě nesouvisí. I když poslední zprávy o nových centrech nemoci v Číně asi náladě trhů neprospěly.

Jde o, jak jinak, reakci na nové regulatorní kroky pekingské vlády. Ta se rozhodla donutit řadu velkých společností podnikajících ve školství k transformaci na neziskové organizace – což vcelku logicky jaksi brání jejich obchodování na burzách. Abychom si to nějak dali do souvislostí, protože pro Středoevropana je těžko představitelné, že by na burze byla firma poskytující doučování a doplňkové vzdělávání. V Číně jde o trh s ročním obratem vyšším než 120 miliard dolarů. Vynásobme si to 21 a dostaneme sumu blížící se polovině ročního hrubého domácího produktu České republiky.

Leckdo nad tím vším kroutí hlavou. Proč čínská vláda v posledních letech celkem soustavně zavádí další a další regulace v řadě odvětví? Před tím to bylo bankovnictví, pak obchodní modely a aplikace, školství... Byla by to dlouhá řada soustavného utahování šroubů. A každé pootočení v závitu vyvolá paniku na trzích, odliv investorů, zahrnutí nového dílku nevypočitatelnosti pekingské vlády do systémového rizika a logicky i to, že když trhy šok vstřebají, zase se zvětší polštář pro případ „kdyby zase vládu něco napadlo“.

Čínská ekonomika tím přichází o desítky miliard dolarů investic. Proto ten podiv a kroucení hlavou. Přičemž zvláštní dynamiku těm udiveným pohybům dodává fakt, že naprostá většina regulací je namířená proti informačním firmám a dynamickým odvětvím, o kterých před dvaceti lety ještě psali autoři sci-fi.

Přesto je pro vysvětlení třeba se podívat někdy do prvních let šestnáctého století. Tehdy v čínských mořských přístavech hořely nebo tlely poslední zbytky mohutné flotily admirála Čeng-Chea, se kterými o necelých sto let dříve (v letech 1405 až 1433) podnikl tento mimořádný mořeplavec sedm výprav do blízkých i velmi vzdálených zemí – a to nesporně mimořádně vzdálených, neboť přistál (mimo jiné) ve východní Africe. Jeho lodě svými rozměry a výtlakem překonávaly možná i násobně všechno, co byla schopna vyrobit a poslat na moře tehdejší Evropa.

Stojí za připomenutí, že Mys Dobré naděje, tedy jižní cíp Afriky, obepluli Portugalci až roku 1488, Kryštof Kolumbus přistál roku 1492 v Karibiku na Bahamách (když si myslel, že je v Indii, ale objevil Ameriku) a teprve v roce 1513 přešli Španělé Panamskou šíji (pěšky) a jako první Evropané pohlédli tváří v tvář Tichému oceánu.

Kolumbova Santa Maria byla dlouhá necelých třicet metrů (některé prameny hovoří o 40 metrech) a široká asi osm metrů. Posádku tvořilo 40 mužů. O rozměrech lodí admirála Čeng-Chea se vedou velké diskuse, ale skoro jistě měřily nejméně 60, ale možná až 80 či sto metrů, byly nepoměrně širší než lodě evropské (podle skeptických odhadů minimálně 15 metrů) a posádku tvořilo 200 mužů.

Pokud někdo vládnul oceánům patnáctého století, byla to Říše Ming. Pokud se někdo vůbec nevyskytoval na světových mořích šestnáctého století, byla to Říše Ming.

V roce 1470 však byly všechny záznamy o čínských cestách spáleny, námořní mapy kromě oblastí přímo u pobřeží zakázány, lodě staženy do doků a postupně likvidovány, stavitelství lodí přísně omezeno.

Říše Ming přešla na izolacionistickou cestu. Což je model, který Čína opakuje po dlouhá tisíciletí své takové či onaké existence. Časy otevření se světu prokládá časy uzavření se světu. A chtě nechtě se zdá, že i nyní sledujeme nakročení do časů čínské „izolace“.

Dodnes je trochu záhadou, co vlastně vedlo císaře z dynastie Ming k rozhodnutí vzdát se možnosti ovládnout oceány a v důsledku tak ponechat zásadní díl čínského mezinárodního obchodu Portugalcům. Jako pravděpodobné se zdá, že za tím byly obavy z bohatnutí vrstvy obchodníků, která se stávala co do vlivu silnou konkurencí tradiční vládní struktury. A také obavy o to, aby „novoty“ nerozložily konfuciánské uspořádání společnosti a zvyklosti.

Dost možná je za kroky čínské vlády v posledních letech to stejné. Utužování regulace bez ohledu na důsledky a dopady na ekonomiku naznačuje, že uchování politického statutu quo je pro Peking důležitější než ušlé možnosti hospodářského růstu. Ostatně nelze přehlédnout, že i kurz vůči nejbohatším Číňanům je jiný než dříve. A určitě nelze přehlédnout, že krok proti firmám na vzdělání kromě jiného znamená posílení kontroly nad tím, kdo, co a jak bude zákazníkům poskytovat.

Ale paralely s minulostí nikdy nelze brát doslova. Ten směr, kterým se Čína pravděpodobně vydává, neznamená ani náhodou stejné odstřihnutí se od světa jako po období zámořských objevů. Čína se zjevně hodlá daleko méně věnovat vztahům s vyspělými zeměmi, určitě se však nechce stahovat z Afriky a ustoupit od svého plánu vytvořit si rozsáhlou sféru vlivu a systém nárazníkových států v Asii a Oceánii.

Prostě Peking dospěl k názoru, že vnitřní stabilita bez liberálních „novot“ je podstatně důležitější než kótování akcií na amerických burzách, že země již „načerpala“ tak akorát potřebných technologií a vědomostí, aby si další opatřila sama. A čtěme to také jako vzkaz, že Čína se považuje za tak silnou, že vztahy se zbytkem „globální vesnice“ si bude určovat sama. Se vším všudy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 29.7.2021 8:38 | karma článku: 21.03 | přečteno: 495x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 554 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 452 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11697 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...