Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

(Skoro) všichni jsme černí pasažéři

28. 12. 2021 11:41:45
Solidarita musí fungovat i tehdy, když se nám nelíbí. Jinak to není solidarita. Což je jeden z důvodů, proč je nápad, aby si neočkovaní s kovidem hradili případné pobyty na jednotkách intenzivní péče, naprosto nepřijatelný.

Je jedno, kdo s tím přišel. Je jedno, jaké kdo dá dohromady podpůrné argumenty. Je jedno, že některé z nich mohou být docela relevantní a kvalitně statisticky i medicínsky podepřené. Ten nápad je špatný kvůli jeho principiálním chybám. Sociálním, ale i ekonomickým. Dokonce by se dalo říct i něco dalšího: Jen obtížně bychom v posledních letech hledali nápad, který tak hluboce a ostře tne do uspořádání moderních společností vyspělých zemí, jako je tato myšlenka.

Rozcupovat ji lze i v podstatě čistě ekonomickými argumenty.

Problém neočkovaných je z pohledu (nesporně jen části, ale části hlasité) očkovaných vnímán jako postoj nazývaný někdy v ekonomické teorii (a také v právní vědě a v mnoha dalších disciplínách) „otázka černého pasažéra“. Ostatně přesně toto pojmenování na adresu neočkovaných se občas objevuje v diskusích. Na první pohled vypadá trefně, ve skutečnosti neobstojí.

Oč jde vlastně každý ví. Černý pasažér neplatí do veřejné pokladny, ale přesto využívá veřejné služby. Vlastně doslova jako v autobuse bez jízdenky. Služba je čerpána, platba poskytnuta není. Jenže ono to není tak jednoduché. V důsledně ekonomickém pohledu totiž záleží na tom, jaký je poměr hrazení nákladů takové služby, tedy (v případě městského autobusu) kolik z nákladů na danou jízdu veřejnou dopravou by dopravci náleželo z neposkytnutého jízdného a kolik dostává z veřejných rozpočtů.

Právně je černý pasažér samozřejmě definován tím, že si nekoupí jízdenku. To je jednoduché a přímočaré. Ekonomicky to ale skutečně není tak jednoduché. I černý pasažér totiž může na danou jízdu přispívat, a to dokonce více než mnozí ostatní ve vozidle. Pokud je jeho platba daně z příjmů vysoká, zatímco u jiných deseti cestujících jde o nulu (což se snadno může stát), finanční přínos k uhrazení jízdy se u těchto pasažérů rázem dostává do jiného světla.

Příměr s černým pasažérem platí u všech veřejných služeb. Čili i u zdravotnictví. Platí však přesně se stejným „reálně finančním“ (ekonomickým) omezením, jaké bylo naznačeno výše u cesty autobusem. Bez detailního zkoumání neumíme posoudit, kdo z těch (očkovaných i neočkovaných), kdo čerpají náklady na intenzivní péči v důsledku nemoci kovid, přispívá na tuto péči a kolik. Z tohoto utilitárně finančního pohledu totiž může věc snadno stát tak, že očkovaný s problémovým životním stylem spotřebovává dlouhodobě násobky toho, co do systému kdy odvedl. A že neočkovaný, který je jinak zdravý a lékaře neviděl roky, si těch několik stovek tisíc v nákladech s přehledem a několikrát zaplatil.

Samozřejmě je zde argument, že „očkováním je možné snížit pravděpodobnost nutnosti nákladů“, ale to se dá stejně říct o X jiných aspektech situace – o nadváze, cukrovce získané vinou nezdravého životního stylu, kouření... Nenechme se zaslepit tím, že očkování je zrovna nyní na prvním místě v pozornosti. Což platí i o „zbytečném zabírání místa potřebného pro jiné“.

Lze „neočkování“ nazvat nezodpovědností? Z pohledu očkovaného možná. Z pohledu očkovaného silného kuřáka? Měl by lépe volit úhel pohledu na věc.

Především však není možné mít solidaritu bez solidarity. Když na to přistoupíme, dostaneme se do neřešitelných problémů – pokud tuto Pandořinu skřínku jednou otevřeme, už nikdy nenacpeme obsah zpátky a nezabouchneme víčko.

P.S. V jednom smyslu slova o neočkovaných sousedech jako o černých pasažérech hovořit lze. Platí to, pokud přistoupíme na tezi (na které se shodne většina relevantních vědců), že plus mínus stoprocentní očkování by celkově zpomalilo a postupně v podstatě zamezilo výraznějšímu šíření viru. Jenže i tady platí, že kdyby měl každý ideální váhu, nikdo nekouřil, v podstatě bychom nepili alkohol, omezili uzeniny a celkově všichni „žili zdravě“ včetně každodenních několika kilometrů běhu, znamenalo by to zásadní snížení výskytu civilizačních chorob. A také snížení nebezpečnosti koronaviru. Takže ve skutečnosti jsme vlastně černí pasažéři téměř všichni. Čest výjimkám, ale moc jich nebude.

Tak si raději místo běsnění o černých pasažérech popřejme krásný povánoční čas. A samozřejmě zdravý nový rok.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 28.12.2021 11:41 | karma článku: 40.57 | přečteno: 6628x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...