Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Socialistické regulace cen mají vždy absurdní důsledky

30. 05. 2022 7:47:53
Když nějaká vláda zavede cenovou regulaci, tak může vysvětlovat svoje kroky jakkoliv vznešenými slovy, ve skutečnosti však nevěří trhu, ale plánu. Místo přirozených sil vyhlásí za boha svou genialitu. Je to socialistická vláda.

Neříkám, že někde mezi černou a bílou neexistují jakési oblasti více nebo méně šedé, zvláště, když je situace skutečně krizová. Ale to "krizová" znamená, že ještě vysvětlitelné nebo ospravedlnitelné je, když je regulace zavedena na absolutně nezbytně krátkou dobu nějaké skutečné katastrofy (napadá mne tornádo nebo povodně). Jakmile ale regulace začne sloužit k potlačení tržní situace, je to už jen pouhopouhý socialismus. A taková vláda si může nasadit jakkoliv umně vytvořenou konzervativní nebo jinou masku. Stejně je to socialismus a nic jiného.

V těchto časech slyšíme často slova o nutnosti „udělat něco s cenami“, slyšíme volání po nulování daní nebo po cenové regulaci. Musím zdůraznit, že to volání lidsky chápu – růst cen energií, plynu, nafty, benzínu a následně pak řady dalších komodit a dalšího zboží je skutečně vážný. Je to specifická ekonomická krize, s jakou jsme se nepotkali od zrušení záporné daně z obratu a od liberalizace cen v letech 1990 a 1991. Dnes má zcela jiné důvody, ale dopady na obyvatele začínají být podobné.

Na dohled chudoby se ocitá mimořádně velké množství rodin. A to, bohužel, nehovořím o výsledcích podle zcela scestného a možná nejhloupěji v médiích prezentovaného mezinárodního ukazatele, který vytvořil Eurostat a je obvykle nazýván index příjmové chudoby. Ten dává poněkud nesmyslná data vždy. Česká republika v něm vychází skvěle a lépe než Rakousko a dlouhá řada dalších států. Takže při každém zveřejnění výsledků jsme zahrnuti optimistickou tsunami o tom, že v této zemi chudoba prakticky neexistuje. Jenom je smůla, že ty úžasné výsledky nemají nic společného s realitou, leč pouze a jenom metodou výpočtu.

To, co přichází nyní, není nějaká hříčka statistiky, ale skutečná chudoba ve smyslu neschopnosti hradit závazky, a ještě hůře neschopnosti zajistit i nezbytné rodinné výdaje. Netýká se jen nízkopříjmových skupin. Zchudnutí společnosti přichází kvůli skutečně mimořádné inflaci, tedy kvůli růstu spotřebitelských cen. Každý ekonom obratem vyjmenuje řadu dalších souvislostí vysoké inflace – určitě žádný nevynechá zdražení hypoték. A tím zasáhne inflace i skupiny, které by jinak zvýšení spotřebitelských cen zvládly.

Společnost tedy stojí proti mocnému nepříteli. A proto není překvapivé, že některé části se obracejí na vládu, aby zakročila a zajistila třeba i pomocí regulace, mimořádného dočasného snížení daní a dalších umělých postupů cenovou stabilitu.

Vlády věřící v trh a svobodnou ekonomiku nesou politické nálady a volání nevyslyší. Vlády socialistické k regulacím přistoupí.

Regulované nebo uměle snížené ceny ale přestanou dávat správné signály producentům i spotřebitelům. Tržní cena je informace, dokonce naprosto klíčová ekonomická informace. Je v ní zakódována dosažitelnost produktu. Pokud je cena kvůli nedostatku produktu vysoká, poptávka klesá, vysoká cena také naláká další výrobce a vede ke zvýšení nabídky, nedostatek se postupně mění v dostatek, následně klesá cena. Když socialista do tohoto mechanismu vrazí klín regulace, znemožní trhu správně fungovat. A navíc se dostane do kolotoče nutnosti dalších a dalších regulací, nařízení, příkazů, zákonů.

Takže v Maďarsku, kde mají regulované ceny pohonných hmot, úřady zakazují pumpařům zavírat provozovny, i když těm se nevyplatí mít otevřeno. Naopak se tím jen zvyšují jejich ztráty.

Vysoká poptávka neopadá, protože ceny zůstávají nízké – takže se prohlubuje nedostatek produktu. V různých časech se to na různých místech projeví omezením množství paliva, které může být nakoupeno.

A samozřejmě uměle nízké ceny neodpovídající realitě lákají do země zákazníky z příhraničí okolních států. Takže je třeba napsat další socialistické nařízení a zavést dvojí ceny. Pro vlastní občany nízké, pro cizince vysoké.

Jak dlouho lze tuto absurditu provozovat? V podstatě dost dlouho. Tak dlouho, dokud občané nezjistí, že na benzínu šetří jen opticky. Dokud si nevšimnou, že rozdíl mezi regulovanou cenou a tržní cenou se „neztratí“. On totiž nutně někde chybí. Stát bude muset dotacemi podpořit pumpaře, které žene do ztrát, vybere málo na daních, zaměstnancům v celém sektoru nebude možné zvyšovat mzdy, mnozí asi přijdou o práci a začnou požadovat podporu, něco bude stát dohled nad regulacemi, pumpařské firmy nevytvoří zisky, nebudou investovat...

Prostě se objeví všechny tradiční obtíže reálného socialismu. I s tou obvyklou sociální nespravedlností, že levný benzín pro skupinu „řidiči“ zaplatí všichni, včetně zapřisáhlých odpůrců automobilové dopravy nebo lidí, co ujedou 200 kilometrů za měsíc.

Rozumím, že když někdo má za litr u pumpy zaplatit 48 korun, určitě by umělé snížení třeba na 30 uvítal. Ale věřte: Celkové škody napáchané na ekonomice by byly daleko větší než to, co by uspořili řidiči.

P.S. Aby nedošlo k omylu. Pokud je v textu zmíněno snížení daní, pak kritika takového kroku je kritikou masivního dočasného snížení či až vynulování zdanění konkrétního produktu. Jinak obecně snižování daní je dobré a potřebné, zvláště, když jde o promyšlený strategický krok. O takovém kroku ale v posledních týdnech a měsících řeč v podstatě nebyla a určitě jím není nulová sazba DPH. Která navíc vůbec nepomůže většině podnikatelů.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 30.5.2022 7:47 | karma článku: 19.94 | přečteno: 503x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11895 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...