Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Jak se zcela minout s Tomášem Sedláčkem

30. 06. 2022 7:11:46
Pokud ve státě X tvořilo před 200 lety zemědělství 60 procent hrubého domácího produktu a v současnosti v tom stejném státu X představuje jedno procento HDP, je to skutečnost, kterou máme považovat za problém?

Samozřejmě nikoliv. Důvody, kvůli kterým to naprosto není potíž, jsou nesporné a naprosto jasné. Přesto jsem narazil před pár dny na situaci, ve které tento ekonomický příběh vyvolal u řady lidí téměř vztek a beznadějné zoufání „kam to ten náš svět spěje“.

Myšlenkový omyl, který ono nemalé množství lidí svedl až na hranu existencionální hlubiny, se však opakuje často a neutuchající jistotou. Proto bude užitečné podívat se na něj trošku pečlivěji.

Celé to vzniklo takto.

Známý český ekonom Tomáš Sedláček zveřejňuje obvykle svoje články a blogy z ekonomicky zaměřeného tisku i na facebookovém profilu. Autorsky je to pochopitelné – jeho texty bývají v placených sekcích a Sedláček je jistě raději, když si článek přečte víc lidí. Zatímco ale na původních místech má vcelku jistotu poměrně ekonomicky vzdělaného publika, které s ním jistě mnohdy nesouhlasí (také někdy patřím do této skupiny), ale následné hovory se drží tématu a argumentů, na sociálních sítích se vydává na expedici do hlubin poněkud z hlediska chápání hospodářských zákonitostí temnějších.

A je to poznat.

Stačí si ale prolétnout pár reakcí v diskusi pod textem o tom, jak se mění struktura tvorby hrubého domácího produktu a jak svoje místo zaujímá tak zvaný kreativní průmysl. a chtělo by se s filmovou klasikou Vesničko má středisková říct: „To neděláš dobře s tou sirkou, Jaromíre.“

Znám to ze své autorské praxe. Je jistě poněkud frustrující pokusit se vyjádřit nějaké myšlenky co nejjasněji a naprosto pochopitelným způsobem... A pak číst beznadějně zmatené poznámky některých diskutérů.

Ale jak říkám – v tomto případě je mimořádně zajímavá linka: 200 let dozadu tvořilo HDP Dánska ze 60 procent zemědělství, nyní je to jedno procento. Reakce diskutujících: Není divu, že se svět kazí, když nevyrábíme potraviny.

Tak se na to podívejme. Za prvé je třeba si zcela otevřeně přiznat, že před takovými 2000 lety tvořilo zemědělství v Dánsku i v Čechách odhadem tak 90 procent HDP. Nízké výnosy plodin a řada dalších okolností nedávaly příliš mnoho jiných možností. Stejně tehdy jako před těmi 200 lety lze vcelku s jistotou tvrdit, že jakkoliv byla valná část lidské snahy zaměřena na „uživit se“ ve smyslu „mít co jíst“, tak dnešní jedno procento HDP znamená co do fyzického objemu daleko větší hromadu mléka, másla, obilí a dalších komodit, než v oněch minulých dobách.

Je to dáno dlouhou řadou důvodů. Namátkou: Nové odrůdy rostlin, hnojiva, mechanizace a tak dále, a tak dále. Zatímco tedy v minulosti se o výživu musela starat většina společnosti, v současnosti stačí ke splnění stejného úkolu pouhý zlomek. Říká se tomu celkově růst produktivity práce. A právě skutečnost, že díky změnám se část společnosti mohla začít místo okopávání polí věnovat jiným ekonomickým činnostem, vedla k uvolnění obrovského potenciálu a k onomu mimořádnému růstu životní úrovně.

Člověk by předpokládal, že když už někdo čte text o ekonomice, bude schopen tuto elementární úvahu učinit, aniž by musela být v textu popsána. Zjevně nikoliv.

Samozřejmě jde v případu reakcí na text Tomáše Sedláčka o v podstatě o anekdotu. Dokonce úsměvnou, dokud si člověk neuvědomí, že podobných „zkratů“ vidíme kolem sebe každý den stovky a tisíce a že některé jsou nejen masově přijímány, ale dokonce se stávají důležitou okolností rozhodovacích procesů.

Zase jen namátkou: Stát samozřejmě není od toho, aby vařil pivo nebo vlastnil hotel. Jak dlouho ale diskutujeme o Budvaru či Thermalu a jejich privatizaci? Současná obrovská inflace vznikla obrovskou nabídkou peněz, ale stejně zde existuje velký tlak na to, abychom tuto inflaci řešili další obrovskou nabídkou peněz. Průměrný úrok z nových státních dluhopisů vzrostl za dva roky z necelého procenta na skoro šest procent, a přesto slyšíme hlasy, že další máme nízký dluh a další zadlužení není problém.

Zatímco děs internetových diskusí z toho, že chudáci Dánové asi vymřou, když jejich HDP tvoří zemědělství jen z jednoho procenta, může ještě vzbuzovat úsměv, každý den kolem sebe vidíme příklady principiálně naprosto stejných omylů, které se stávají součástí naší budoucnosti. Temnou součástí naší budoucnosti, slušelo by se dodat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 30.6.2022 7:11 | karma článku: 14.80 | přečteno: 503x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 554 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 452 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1065 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11694 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...