Dluh je zabiják a má napřaženo k úderu

1. 07. 2022 8:02:24
Normálně bych odpověděl na otázku, co je největší ekonomický problém současnosti, velmi krátce: "Inflace". Což říkají všichni. Jenže co dluh? Na ten se zapomíná, skoro se o něm nemluví. Chyba! Dluh vyrostl v největší riziko.

Samozřejmě ve srovnání s takovými dluhovými „premianty“, jakými jsou Japonsko, Itálie, Španělsko, Belgie nebo „provařené“ Řecko jsme v podstatě „v pohodě“. Stačí se podívat na statistiky.

Rok 2021 jsme zakončili s dluhem ve výši 41,9 procenta hrubého domácího produktu, což třeba ve srovnání s průměrem zemí Evropské unie vypadá jako nic (88,1 procenta). Když si vedle toho postavíme Řecko (193,3 procenta), Itálii (skoro 151 procent), Portugalsko (127,4 procenta), Španělsko (118,4 procenta) nebo Francii (112,9 procenta), tak samozřejmě vypadáme skvěle.

Avšak: Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi. A to ne kvůli nějakému rozmaru „Bruselu“, který by na nás kladl jakési přehnané požadavky, jiné než na ostatní. Důležité je, co nám dovolují trhy.

A trhy nám dovolují málo, malinko. Skoro by se dalo říct: Trhy nám nevěří ani nos mezi očima.

Cítíte se poškozeni, není to fér? Možná. Ale ruku na srdce. Koho to zajímá?

Neberte si to nijak osobně, nic osobního v tom není. Je to jenom vyhodnocení rizik, nic jiného.

Trhy roky s rozpaky sledovaly poněkud dýchavičný boj naší země se zadlužením. Opticky vypadal pěkně, protože vůči HDP dluh skutečně utěšeně klesal. Jenže trhy, to jsou skupiny analytiků a znalců věci, kterým nestačí politické proklamace a vítězné fanfáry. Trhy sledovaly, jak se ani za mnoho let velmi dobrého růstu ekonomiky nedaří likvidovat to klíčové, totiž strukturální složku schodku státního rozpočtu. Když to skutečně mimořádně zjednoduším, tak trhy rozlišují tu část výdajů státu, kterou je nutné utratit, protože to přikazují zákony a nařízení a která je „zabudována“ do celého ekonomického systému země, a tu část, které se dá nějak vcelku jednodušším způsobem „zbavit“. Ve snižování té první jsme nijak zásadně nepokročili. A zároveň kleslo daňové krytí mandatorních (povinných) výdajů.

Výsledkem vyhodnocení posledních let proto bylo, že schodek a následně vládní dluh jsou strukturálním problémem české ekonomiky.

V době růstu trhy naši laxnost celkem tolerovaly. I v době pandemie to ještě šlo – konec konců, to se s nějakým schodkem počítalo. Klíčový byl přístup k rozpočtům na roky 2021 a 2022. Strukturální složka schodku skočila z řádu 50 miliard na řád 250 miliard korun (jsou to čísla tak zvaně „od boku“, důležitý ale není přesný objem, důležitý je trend vývoje). Růst daňového krytí výdajů je (i vinou některých reforem, jinak strategicky správných, ale takticky naprosto odstrašujících) pofidérní.

Jaký je trest? To je důležitá okolnost. Kdyby nás trhy jenom neměly nějak rády, ale nijak by to nedávaly najevo, mohlo by nám to být celkem jedno. Jenže ony to najevo dávají. Přesně je to vidět na grafu. Ten zachycuje úroky požadované investory (věřiteli) jako cena za to, že si koupí dluhopisy české vlády. Jsou vybrány papíry svými parametry alespoň rámcově srovnatelné (stát jich emituje dlouhou řadu a někdy je těžké se v tom vyznat). Ten růst je jasně viditelný.

Před dvěma lety jsme platili méně než procento nebo zhruba jedno procento ročního úroku ze získané částky. V současnosti jsme se dostali k šesti procentům.

Dluh České republiky je zhruba 2,5 bilionu korun. Naštěstí ho samozřejmě nemusíme celý refinancovat za šest procent, to bychom byli v podstatě na huntě hodně rychle (roční platba šest procent z 2,5 bilionu korun by byla krásných 150 miliard). Jenže i kdybychom měli refinancovat pouhou desetinu dluhu místo za procento za procent šest, tak je to růst nákladů na úroky jenom u té desetiny dluhu z 2,5 miliardy na 15 miliard.

A to je řeč jenom a pouze o úrocích. Není v tom ani slovo o splácení. Na které nemáme a tak dluh refinancujeme novým dluhem, čili si musíme půjčit na splacení staré půjčky. Jenže refinancujeme za šest procent místo za procento jedno.

Hovory o tom, kdo může za inflaci a jestli ji víc zavinily pandemické schodky rozpočtu nebo válka, jsou možná politicky zábavné, ale nic neřeší.

Skutečně vážnou diskusi bychom měli vést o tom, co musíme obětovat v příštích mnoha letech, abychom dostali růst dluhu zpět pod kontrolu. Což znamená, abychom snížili strukturální schodek někam k nule, když už bychom neměli strukturální přebytek. To není něco, co bychom mohli „vyčekat“ růstem HDP. To znamená buď zvýšit daně nebo snížit některé bolavé výdaje nebo obojí v nějakém mixu najednou.

A o nějakém řešení musíme informovat velmi rychle potenciální investory do našich dluhopisů, musíme jim nabídnout rozpočtový plán podporovaný pokud možno co nejširší částí politického spektra, který vrátí našemu dluhu důvěryhodnost. Protože pokud to neuděláme, hrozí nám, že v dalších letech budeme dluh financovat ne za šest, ale za osm nebo deset procent.

Co by to znamenalo? Že všechny ty bolestivé kroky, které v současnosti můžeme alespoň trochu rozložit v čase a dávkovat, budeme muset udělat během týdnů či maximálně měsíců.

Český dluh, o kterém stále hovoříme jako o něčem malém a skoro roztomilém, je totiž ve skutečnosti zabiják. V ruce má obrovské úrokové kladivo a má napřaženo k úderu.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 1.7.2022 8:02 | karma článku: 19.70 | přečteno: 468x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3267 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 441 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Luboš Smrčka

Čína už není motor, sotva setrvačník

Samozřejmě to na Západě mnoho lidí nechce příliš slyšet, ale Čína byla v posledních dvou či dokonce třech dekádách jedním z motorů světové ekonomiky. Teď je z ní snad setrvačník. A málo stačí, aby byla brzdou.

9.1.2024 v 8:12 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 906 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1577 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 497 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 360 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...