Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Nostalgie je v pořádku, výmysly nikoliv

3. 09. 2022 12:15:08
Pokud něco socialistické hospodářství během pokusů o jeho realizaci opravdu dokázalo, tak svoji absolutní nepoužitelnost. I tak se při každé demonstraci, krizi či výročí smutných milníků dějin komunismu objeví vlna nostalgie,

Prý to bývalo takové pěkné.

Samozřejmě naprosto nebývalo.

Na slovenských sítích se v posledních dnech šíří zvláště podivuhodný post (viz obrázek). Protože je hojně sdílen i v českém prostředí, může posloužit jako skutečně názorný příklad kombinace čisté a průzračné lži s absurdní dávkou demagogie. Což je přesně ta směs, ne které jsou tvrzení jako "bývalo líp", "tohle nebylo ani za komunistů" nebo "za socialismu by se to nestalo".

Principem postu je, že v roce 1989 měl státní rozpočet tehdejší Slovenské (socialistické) republiky (a tedy součásti ještě existující federace) přebytek státního rozpočtu ve výši dvě miliardy amerických dolarů. Pak je tam tvrzení, že nyní je dluh 60 miliard dolarů a přitom „jsme všechno prodali“.

Vezmeme si to popořadě.

Nejprve co se týká toho schodku.

Tak to je, milí přátelé, čistá a průzračná lež jako věž. To číslo si prostě autor vymyslel, zjevně v přesvědčení, že si to buď nikdo nebude pamatovat nebo nikdo neumí použít Google.

Schodek SSR (Slovenské socialistické republiky, která se ale na konci roku 1989 již jmenovala jen Slovenská republika) činil v onom účetním období 1,42 miliardy tehdejších korun československých (Kčs). Pro nás podstatnější ale je schodek celé soustavy rozpočtů (federace + česká část + slovenská část). A ten dosáhnul na danou dobu „úctyhodné“ výše 3,5 miliardy Kčs.

Je poměrně složité převést tuto sumu na současný stav, ale bráno poměrem tehdejšího a současného HDP by měl být orientační převod někde kolem 1:11 nebo spíše 1:12. Takže šlo o zhruba 40 miliard nynějších korun.

V porovnání s aktuálními schodky to jistě není mnoho, byli bychom za toto mínus ve státní kase vděční, ale to nic nemění na tom, že o přebytku naprosto nebyla řeč. Nehledě na fakt, že s tím, jak se hroutila tehdejší sovětská ekonomika, prohlubovaly se nerovnováhy i v satelitních zemích. V podstatě po celá osmdesátá léta se tempo ekonomického růstu neúprosně snižovalo a na jejich konci stálo hospodářství tehdejší federace na prahu recese. To je dobré vědět i vzhledem k neradostným vzpomínkám na první roky ekonomické transformace začátkem let devadesátých. I kdyby se totiž režim udržel, prošel by velmi hlubokými ekonomickými turbulencemi se značným dopadem na životní úroveň obyvatel.

K těm dvěma miliardám amerických dolarů. Ono je vůbec těžké tehdejší koruny na dolary přepočítávat, protože neexistovalo naprosto nic, co by se dalo považovat za tržní kurz. Oficiálně byl dolar něco přes pět korun, což byla cena, za kterou občan a ani podnik cizí měnu skutečně získat nemohl (v podstatě ji legálně nemohl získat vůbec kromě omezené směny při ojedinělých cestách do zahraničí). Cena na černém trhu přesahovala v danou dobu třicet tehdejší korun. Převod na současnost je ještě daleko obtížnější než v případě schodku rozpočtu. Bylo by nutné kalkulovat nejen inflaci koruny, ale také vývoj dolaru. Postačí však, když si řekneme, že za současnou průměrnou mzdu je možné koupit asi patnáctkrát více dolarů, než si za průměrnou mzdu koupil v socialistickém Československu v roce 1989 člověk na černém trhu. Dokonce i kdyby si někdo snad tehdy mohl koupit dolary za kurz oficiální (což, jak bylo řečeno, nešlo) pořád je dnešní nákup skoro trojnásobný.

Porovnání dluhu ČSSR z roku 1989 a nynější České republiky nebo Slovenské republiky je podobně složité. V čem je problém: Federace nebyla nijak zásadně zadluženým státem, v tomto směru je možné socialistické vedení země považovat za poměrně zodpovědné. Co ale byl zásadní problém, to bylo tak zvané vnitřní zadlužení, tedy zaostalost a neuskutečněné investice od infrastruktury až po bytový fond (povětšinou státní nebo kvazistátní).

Odhadnout tento dluh je velmi složité. Samozřejmě existuje mnoho čísel na toto téma, jenže jde o odhady uskutečněné v různých letech (a pracující pohříchu s cenami v době odhadu). Když si ušetříme následných mnoho odstavců popisování metod a výsledků, tak bychom mohli vcelku klidně říct, že tento vnitřní dluh vysoce a možná i násobně převyšoval tehdejší hrubý domácí produkt (či tedy přesněji dobový agregát hrubý národní důchod).

Například na železnici byla míra investic pod hranicí prosté reprodukce (která by zajistila alespoň uchování předchozí kvality sítě) prakticky po celou dobu socialistické éry (čili od konce čtyřicátých let minulého století), přinejmenším však od poloviny šedesátých let (kdy se to v socialistickém bordelu kolem státních peněz dá alespoň spočítat). U bytového fondu to bylo (navzdory masivní sídlištní výstavbě) podobné. Zaostalost produkčních kapacit byla extrémní (kdo navštívil nějaký strojírenský podnik v osmdesátých letech, nemohl minout dlouhé řady historických soustruhů často již raritních a blížících se věku vskutku kmetskému). O stavu silnic a praktické neexistenci dálnic ani nemluvě, vodovodní síť byla „děravá jako cedník“ a tak dále, a tak dále.

Samozřejmě by bylo naivní říct, že nyní žádný vnitřní infrastrukturní dluh neexistuje. Je zde. Ale jeho masivnost je neporovnatelně menší.

Samozřejmě je možné diskutovat a porovnávat rok 1989 a současnost z mnoha úhlů. Ale pokud zůstaneme v oblasti ekonomiky a životní úrovně, tak dokonce i přes současnou mimořádnou inflační vlnu a všechny nesporné potíže, se kterými se naše země utkává, budeme srovnávat v podstatě nesrovnatelné.

Nostalgii rozumím, prostě jsme byli v těch letech mladší a nohy ani záda nebolely, ale to určitě neopravňuje k výmyslům o přebytcích rozpočtu a nízkých dluzích.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | sobota 3.9.2022 12:15 | karma článku: 21.41 | přečteno: 539x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 459 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 11884 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...