Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Prezidentská volba a sebenaplňující proroctví

9. 01. 2023 12:30:59
Varování: Tento článek neobsahuje (ještě jednou: neobsahuje) žádná doporučení koho volit ani hodnocení jednotlivých kandidátů. Říká pouze: Pokud se chcete rozhodnout skutečně o své vlastní vůli, nečtěte žádné průzkumy preferencí.

Sebenaplňující proroctví je pojem z psychologie, sociologie a samozřejmě také z ekonomiky. Jednoduše jde o toto: Pokud dostatečná skupina lidí uvěří nějakému odhadu budoucího vývoje, pravděpodobnost takového vývoje se výrazně zvýší – ať již původní stav věcí byl ve skutečnosti jakýkoliv.

Pro naše podmínky pár dnů před prezidentskou volbou to znamená: Pokud dostatek voličů uvěří průzkumům veřejného mínění (a tím neříkám, že jsou nebo nejsou „cinklé“), tak se pravděpodobnost jejich naplnění výrazně zvýší (a znovu platí, že bez ohledu na vstupní situaci).

Je to jev, který behavioristé mnohokrát potvrdili experimentálně. Třeba tento pokus, který prosím, aby žádný čtenář nebral nějak osobně.

Studenti dostali za úkol naučit dvě skupiny myší zvládat bludiště. „Tajně“ jim byla podsunuta informace, že jedna skupina myší je z vrhu mimořádně nadaných rodičů, druhá naopak. Ve skutečnosti ale experimentátoři myši namíchali z vrhů rozličných a z tohoto hlediska byly obě skupiny naprosto stejné. A co se nestalo? Jedna skupina (nepřekvapí, že ta „nadaná“) se skutečně naučila zvládat úkol podstatně rychleji než skupina druhá (loseři). Čímpak to? Nu, studenti (nesporně nevědomky, o to je to záludnější), věnovali „nadané“ skupině více pozornosti, více zájmu, více snahy. To prokázala pečlivě vedená statistika a zápisy o celém experimentu včetně záznamů skrytých kamer. Studenti promítli očekávání do výsledku skrze vlastní nasazení a snahu. Proroctví o tom, že genetika se ukáže jako mocná čarodějka a jedna skupina vyhraje, protože je od přírody schopnější, se „prokázalo“.

(Kdo by se na tento experiment chtěl podívat podrobněji, může začít třeba ZDE.)

V ekonomice známe sebenaplňující proroctví velmi důkladně. Nebýt věštby, že ten a ten finanční dům zkrachuje, protože má potíže, bylo by zde mnoho bankovních domů ještě v plné síle s námi. Nebo takový rating! Jak dlouho světu trvalo, než přišel na prostý fakt, že hypotéka nezaměstnaného černocha na polorozpadlou chatku někde u Mississippi, je jenom a pouze hypotéka nezaměstnaného černocha na polorozpadlou chatku kdesi u Mississippi, i když tu hypotéku kdosi zabalí do balíčku tisíců dalších a opatří ratingem AAA? Odpověď: Tomuto proroctví o AAA ratingu svět věřil téměř celá desetiletí a tak usilovně, že škody se vyšplhaly na stovky miliard dolarů.

S těmi průzkumy to je (nikoliv důsledně) vlastně trochu podobné.

Dobrá, řekne oponent, ale ty průzkumy nejsou přece vycucané z prstu, takže ukazují skutečně nějaký náskok jedněch kandidátů před jinými kandidáty.

To ano, naprosto souhlasím. Jenže je třeba to vidět jako skutečně dlouhodobý proces. Na jeho začátku se objeví skupina kandidátů, z nich první výzkumy do značné míry náhodně (v tu chvíli ještě prakticky nikdo nezná názory, minulost a další okolnosti jednotlivých lidí) vygenerují skupinu „se šancí“ a skupinu „bez šancí“. A každý další výsledek už pak jen mírně koriguje, ale především potvrzuje původní rozvrstvení. Důvod je jasný. Respondenti se přidávají k té nebo oné verzi již s vědomím, že jejich skutečně preferovaná „je bez šance“. Takže silní dále posilují nebo alespoň udržují svoje postavení, slabší ztrácejí šanci dostat se výše.

Oponent číslo 2 opáčí, že přece bývá vidět změna a vývoj.

Ano. Stává se to. Výjimky jsou jistě možné a občas se skutečně dějí. Někdo udělá nepřehlédnutelnou fatální chybu, někdo přijde s ideovým granátem a dokáže konstrukci pozměnit. Ale tyto řídce se vyskytující změny jenom potvrzují pravidlo.

Dobrá, řekne další oponent, ale lidé přece také taktizují. Chovají se ekonomicky, často tedy nejsou vedeni snahou prosadit svoji nejlepší možnost, ale zabránit pro sebe nejhorší možnosti. A dodá, že to je naprosto přirozené a že zvláště to platí při většinové dvoukolové volbě.

Ano, i tentokrát naprosto souhlasím. Jenže i zde jde o důsledek, nikoliv příčinu. Volič podstoupí zhruba takovouto úvahu: Kandidát A to být prostě nesmí, to nesnesu. Normálně bych dal hlas kandidátovi D, ale hodím to raději B nebo C, ti mají šanci A zastavit. Jenže ono je to stále to stejné. Pokud by žádný z voličů neznal předpovědi, tedy pokud by nebyly žádné průzkumy preferencí (protože ty jsou v podstatě předpovědí), pak by toto dilema vůbec neexistovalo.

Výzkumy popularity či preferencí jsou prostě sebenaplňující proroctví.

Tím vším nechci říct naprosto nic jiného, než že volič, který se chce rozhodnout opravdu naprosto svobodně a podle svého přesvědčení, by při pouhém náznaku spatření výsledku nějakého předvolebního výzkumu měl zavřít oči, ucpat si uši a v tomto stavu setrvat až do konce zprávy.

Protože když to neudělá, už ho mají. Už si začne říkat, že k těm volbám ani nepůjde, protože jeho kandidát stejně neuspěje. Nebo dá hlas druhému či třeba třetímu z jeho výběru, protože první a druhý jsou passé. Už nevolí v plném smyslu slova svobodně. Už volí tak, „aby to dopadlo“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 9.1.2023 12:30 | karma článku: 18.09 | přečteno: 474x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Blázen proběhne náměstím, aneb 108 kyselých jablek

Když jsem se učil psát scénáře, tak náš lektor razil zajímavou teorii. Když je hra nudná a fádní, tak nechť autor nechá proběhnout uprostřed děje jevištěm blázna.

5.6.2023 v 12:41 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 134 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXVII. (o vožralství, ostražitosti a pokroku)

Naslouchám bedlivě moderním prorokům, za progres půjdeme spolu bok po boku! Až zítra vstanu, založím Stranu mírného zákona v mezích pokroku. (in memoriam JH a JL)

5.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 264 | Diskuse

Michael Laitman

Slyšíme hlas přírody?

Matka příroda nám posílá přírodní katastrofy, záplavy, zemětřesení a sucha, aby s námi zatřásla a vytrhla nás ze současného způsobu života, ve kterém nás ovládá egoistický vzorec chování.

5.6.2023 v 4:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Jan Lunga

Vlků v českých lesích přibývá. Máme se bát?

Takový článek vyšel v posledních dnech na stránkách Novinky.cz. Protože jsou tam zajímavé komentáře, rozhodl jsem se vybrat ty zajímavější a zde je uvést.

4.6.2023 v 18:08 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 203 | Diskuse

Otto Kamm

Čekání se vyplnilo, outfity všech zúčastněných byly bezvadné – aneb Čekání II.

Opakovalo se vše již mnohokrát řečené. Ukazovaly se grafy, skákalo se do řeči. Ani jeden z diskutujících si žádné chyby nepřipouští.

4.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 31.87 | Přečteno: 628 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...