Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Co se stane, když všem vynahradíme inflaci

21. 02. 2023 7:29:09
Myšlenka (se kterou si zjevně pohrává vláda) omezit valorizaci důchodů a „jít s ní“ pod míru inflace vzbudila vášně. Jako každý nápad kolem důchodů. A stejně, jako odsunutí věku odchodu do důchodu na 68 let.

Vášně jsou ale v ekonomice na nic, čili na houby. Co to zkusit bez nich?

Budu to hodně zjednodušovat, abychom se nezaplétali do detailů. Co se té inflace týká, tak v principu (nikoliv úplně doslova) platí, že když vezmeme již uskutečněné navyšování penzí plus ještě některé jednorázové kroky, tak starobní důchody jsou jedinými příjmy, u kterých lze říct, že neztratily (prakticky) svoji kupní sílu. A dokonce, v některých počtem omezených případech, ji mají vyšší než před kovidovou krizí. Ovšem berme to tak, že i důchodci jsou občany tohoto státu, takže by se dalo předpokládat, že by měli být také nějak napojeni na jeho ekonomickou výkonnost a možnosti. Nemohou žít ve vlastním metrixu.

Vývoj vztahu průměrných důchodů a průměrných mezd

Představme si to takto.

Kolik by veřejné finance stálo, aby všichni zaměstnanci placení tak nebo onak státem (od nejpočetnějších učitelů přes sociální pracovníky a zdravotníky až po úředníky měst a obcí), měli v růstu svých platů plně vynahrazenou inflaci?

Odpověď neznám, počítat to nehodlám, ale ročně to odhaduji na nižší stovky miliard korun.

A otázka druhá: Kolik by stálo, aby všichni soukromí zaměstnavatelé zvýšili všem svým zaměstnancům mzdy tak, že by jim byla (úplně nebo skoro) vynahrazena inflace? Tedy tak, aby na tom byli (alespoň) jako dosud důchodci?

Zase odpověď neznám, ale byly by to vyšší stovky miliard korun.

Otázka třetí: Co by se dělo s inflací, kdyby se všechny příjmy valorizovaly tak rychle, jak rychle již vzrostly a porostou ceny zboží a služeb?

Tady znám odpověď zcela přesně: Zafixovali bychom inflaci na zhruba současné úrovni nějakých sedmnáct procent ročně. Čili letos by byla zase sedmnáct procent, příští rok znovu sedmnáct procent a tak dále, dokud by příjmy rostly ročně o sedmnáct procent nebo nenastal nějaký zázračný růst produktivity práce. Což si tedy neumím představit, jak by se to mělo přihodit.

Není to nic složitého. Ve skutečnosti stačí použít to, čím se mnoho lidí na sociálních sítích ohání: Zdravý selský rozum. Ekonomie na to má složité vzorečky. Bez nich nelze , nelze to brát úplně doslova, ale v základních obrysech je to přesně takto.

Nelze si uvařit slepici a dávat si dál k snídani omeletu z jejích vajíček.

Jednu věc ale chci skutečně zdůraznit. Nic z toho, co bylo a bude v tomto textu řečeno, se ani okrajově nedotýká ožehavého problému retroaktivity, který se vynořil v souvislosti s vládním plánem na zpomalení valorizací důchodů. Tuto oblast s díky přenechávám znalcům ústavního práva. Stejně tak se nezúčastním žádných disputací, zda neměla vláda reagovat na vývoj v souvislosti s inflačním dopadem na důchody podstatně dříve. Neznám detaily, bez nich si nelze udělat pořádný názor.

S tím věkem odchodu do důchodu je to samozřejmě podobné. Zase strašně jednoduše. Jestliže mám systém nastavený tak, že dejme tomu 2,5 člověka svými odvody na důchody kryje výplatu penze jednomu seniorovi a nese náklady na vzdělávání a podporu jednoho dítěte, tak ten systém nemůže ustát, když počet plátců poklesne na 1,3 člověka na jednoho seniora a jedno dítě. Už vznikají a v daleko větší míře ještě budou vznikat (zvláště, když nic neuděláme) obrovské deficity, které již je a nesporně i bude nutné stále více krýt odjinud a dluhem. A ono to v principu takto je. Ten poměr 2,5 ku 1+1 jsme měli ještě tak před dvaceti lety. Poměr 1,3 ku 1+1 nastane zhruba za deset let (teď aktuálně je někde pod 1,8 ku 1+1).

A teď pozor, toto je složitější: V těchto poměrech není započten fakt, že v roce 2020 byl průměrný důchod 40 procent průměrné (hrubé!!!) mzdy a že letos se dostaneme (i při zpomalené valorizaci) na 50 procent. Viz graf.

Vážení přátelé, milí příznivci vysokých důchodů s brzkým začátkem: Mohli byste, prosím, navrhnout nějaké svoje vlastní řešení, jak to vyřešit? Skutečně by mne zajímalo. Protože bez takového geniálního nápadu se odpor proti zpomalení valorizací spojený s odmítnutím odsunu důchodového věku rovná nasednutí do auta s páskou přes oči a jeho rozjetí serpentinami z kopce.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 21.2.2023 7:29 | karma článku: 24.65 | přečteno: 918x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 575 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 460 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.93 | Přečteno: 11892 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...