Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Máte rádi Aston Martin? Bez Čecha už by neexistoval…

23. 02. 2023 12:05:54
Před sto lety, 23. února 1923, se narodil Harry (Jindřich) Pollak, český inženýr a ekonom, průkopník řady inovátorských postupů ozdravení podniků, autor několika knih, který (jak charakteristické) prožil většinu života v emigraci.

Na konci třicátých let minulého století unikl před nacisty skutečně „na poslední chvíli“ do Francie. Z té znovu „o chlup“ do Británie. Díky tomu on a strýc z otcovy strany jako jediní z celé rodiny nezahynuli ve vyhlazovacích táborech. Na konci let čtyřicátých po strastiplném dvacetikilometrovém pochodu přes zasněženou Šumavu utekl před komunisty, kteří mu – jako vojákovi československé západní armády a aktivnímu antikomunistovi – znemožnili dokončit studium a bránili vykonávat povolání.

Od začátku let padesátých pak v Británii postupně měnil svůj zájem z inženýrství zaměřeného na elektrotechniku (což byl jeho původně vystudovaný obor) na oblast ozdravení podniků, krizové řízení a to, co dnes nazýváme Turnaround management. Pracoval jako odborník na restrukturalizaci a zvyšování efektivity i pro řadu velkých firem – například IBM či Dunlop, Audi a další.

V Británii, Kanadě, Německu, Belgii, Itálii či ve Švýcarsku pak od padesátých do konce osmdesátých let minulého století zachránil či pomohl zachránit desítky podniků. A to včetně ikonické automobilky Aston Martin, ve které vedl v letech 1972 a 1973 restrukturalizační tým. Díky dohodám s odbory, ředě opatření na zvýšení efektivity a ziskovosti produkce, množství organizačních změn a řadě větších i menších úspor v procesu produkce vozů se podařilo společnost, která vytvářela do té doby v podstatě pouze ztráty, dostat do zisku a nastartovat její další rozvoj.

Harry Pollak byl především praktik. Ostatně to souviselo i s jeho původním vzděláním – člověk, který vystudoval elektrotechniku na Českém vysokém učení technickém (avšak byl mu odepřen diplom) tíhne přirozeně spíše k řešení praktických problémů. Podobně přistupoval i restrukturalizacím, ke krizovému řízení a k hodnotové analýze. Teoretické rámce jsou dobré a potřebné, avšak nakonec je stejně nutné zohlednit situaci v konkrétních podnicích, v konkrétních prodejních a produkčních situacích, hledat prostor pro řešení často intuitivně a na základě dobré znalosti reality. I proto jeho první kroky u nového úkolu obvykle vedly do výrobních hal, kde získával stejně důležité informace o stavu podniku, jaké mu poskytly účetní závěrky a rozvahy.

Nebylo tedy divu, že i když během svého působení v zahraničí napsal několik knih, šlo spíše o praktické příručky, o sbírky doporučení, jak je potřebné se dívat na problematiku nákladů a jejich snižování. Na teoretický výzkum skutečně neměl Harry Pollak čas.

Když pak na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století dokončil restrukturalizační a rozvojový projekt velkých švýcarských papíren a rozhodl se jít „do důchodu“, přerušoval odpočinek jednotlivými nárazovými konzultacemi a zrálo v něm rozhodnutí, zkusit ještě něco nového.

Na počátku našeho století se tak stal zřejmě nejstarším doktorandem v dějinách českého vysokého školství, když po standardním tříletém studiu převzal titul Ph.D. v úctyhodném věku osmdesáti let. Zemřel ve Švýcarsku v roce 2014.

Harry Pollak je nesporně osobnost známá skutečně především specialistům na management a krizové řízení. Ale zároveň je příkladem toho, jaké množství inspirativních a následováníhodných postav máme k dispozici – stačí jen rozhrnout povlak minulosti a najít je, hledat u nic poučení a vzory. Konec konců i proto přijalo vědecké pracoviště Centrum restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze do svého názvu již před delším časem jméno Harry Pollaka. A i proto připravuje na tento rok vydání několika jeho dosud nepublikovaných statí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 23.2.2023 12:05 | karma článku: 9.80 | přečteno: 256x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 549 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 451 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11677 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...