Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Inflace je potvora, kurz nepomáhá, na zlato nespoléhat

3. 04. 2023 10:34:11
Ve dvou situacích se najisto objeví zástupy investičních poradců se svými radami. Když je inflace velmi nízká a když je inflace vysoká. Jednou radí, jak „alespoň nějak zhodnotit úspory“, po druhé jak „ochránit úspory“.

Prakticky vždycky v tom hraje nějakou roli zlato. A hodně často mimořádně kladnou.

Ostatně zlato má jakýsi až spektakulární vliv na lidskou psychiku. Stačí se kouknout na Poklad na Sierra Madre. Nebo na oblibu moderních pohádek pro dospělé o zlatém rublu nebo o tom, jak se svět již brzy (za můj život to mělo nastat minimálně dvacetkrát) odkloní od papírových měn s nuceným oběhem a vrátí se k penězům podloženým starým dobrým žlutým kovem.

Každopádně nabídkami na koupi investičního zlata se nyní internet jenom hemží, možná by tedy bylo dobré se podívat, nakolik to má hlavu a nakolik to má dokonce i patu.

Takže klady.

Faktem je, že americké i evropské bankovní systémy zažívají zase jednou těžké časy. Což je obvykle doba, kdy se zlatu daří. Tím je myšleno, kdy jde zlato „nahoru“, čili zdražuje.

Podobně i inflace nevypadá, že by odezněla mávnutím proutku a nějakou dobu tady s námi asi zůstane. Takže to je druhý kladný bod, protože vysoká inflace skutečně bývá obdobím, kdy zájem o investice do zlata roste.

Tak a tím jsme klady v principu vyčerpali.

Zápory.

Nejprve jeden takový okamžitý.

Informace, že je zlato teď právě skutečně vysoko a drahé, je dobrá zpráva pro ty, kdo už nějaké to investiční zlato doma (nebo prostě někde) mají. Ti, kdo by si ho rádi teď zrovna koupili, tak trochu zameškali dobu. To měli udělat před půl rokem.

Námitka obecná, i když občas zapomínaná. Zlato nenese úrok, obvykle naopak generuje jeho držení náklady (ať již na bezpečnostní schránku někde v bance nebo platbu zprostředkovateli). Vynechat nelze ani to, že samo obchodování se zlatem není zase tak levné. Takže růst ceny takový, aby „přepral“ inflaci, musí být nejen alespoň stejný jako ta inflace, ale navíc ještě dostatečný na pokrytí nákladů držení zlata. A navíc: Pozor na kurz. Sílící koruna také nepomáhá.

A teď dvě fundamentální zpochybnění zlaté rodinné rezervy.

Zlato je volatilita sama. Hýbe se jako vyplašená zmije. Takže pokud nenastane očekávaná krize bankovního sektoru následovaná hospodářskou recesí, ale naopak přijde oživení a ekonomický růst (což není moc pravděpodobné, ale určitě to nelze vyloučit), tak nastane naopak odliv investic ze zlata, protože investoři se obrátí k výnosnějším a zajímavějším možnostem. A pak budou drobní investoři ti, kdo to celé zaplatí (jako obvykle).

Druhé zpochybnění bychom také zařadili mezi fundamentální argumenty. Naprosto bych někomu, kdo má tolik peněz, že je schopen skutečně investovat, neradil, aby ve svém mixu nějaké to zlato neměl. Je to taková pěkná jistota. Ale proboha: Hlavně té aktuální reklamní vlně nepodléhejte vy, kdo si něco odkládáte na horší časy z běžného příjmu. Ve skutečnosti totiž platí, že pokud zlato nad inflací vyhrává, tak to držení musí být dlouho a dlouhodobé.

Ukážeme si to na grafech.

Na tom prvním je vývoj ceny zlata v posledních dvanácti měsících. Je to v dolarech a stupnice je na pravé straně grafu. Cena je (celkem) těsně pod hranicí 2000 dolarů za troyskou unci (což je malinko přes 31 gramů). To zní krásně, protože je to skutečně rekordní suma (v rámci oněch dvanácti měsíců, jinak nikoliv, už bylo i výše). Jenže když se podíváme na to, kolik vydělal investor, který zlato koupil přesně před rokem, tak uvidíme, že nevydělal naprosto nic a reálně prodělal.

Jak to?

Protože přesně před rokem koupil onu unci za sumu jen o zhruba (v průběhu každého dne se to mění) 35 dolarů nižší. Takže i kdyby nyní prodával na samotné hranici 2000 dolarů, zdaleka mu výnos (a to nepočítáme náklady na transakce, které u zlata nejsou zrovna malé) nepokryje ani dolarovou inflaci. A u investora, který vychází z korun a na konci potřebuje zase koruny, by tato roční investice znamenala vlastně „prodělat kalhoty“. Protože kurz by mu nepomohl, naopak.

Musel by svůj úspěch poměřovat za prvé korunovou (a ne dolarovou) inflací, takže zhruba 17 procenty a nikoliv 6 procenty. Navíc by proti němu hrála i o zhruba 90 haléřů posílená koruna. Prostě všechno špatně. Kdybychom si za měřítko vzali šest měsíců, dostaneme výsledek diametrálně jiný, ale to je právě ten problém. Ono se to možná tak nezdá, ale volatilita ceny zlata je ohromná.

Na to vám investiční poradce řekne, že nedoporučuje spekulovat, tedy hrát na rychlé nákupy a prodeje. Že doporučuje zlato držet dlouhodobě jako protiinflační pojistku.

Na to tady máme další graf. Ten ukazuje vývoj ceny v dolarech od začátku sedmdesátých let.

I když tam najdeme mnoho období, během kterých se dalo na zlatu krásně vydělat, ve skutečnosti to tak veselé není. Například při desetileté investici (nákup v březnu 2013) platí něco podobného jako u výše popsaného ročního uložení. Zlato prohrává s inflací jak měřeno přes dolar, tak i ještě podstatněji měřeno korunou a znovu platí, že kurz nepomůže – naopak.

Ve skutečnosti je to zhruba tak, že prvním (dlouhým) termínem, u kterého by se dalo mluvit alespoň o dorovnání inflace (zase: bez započtení nákladů), by z aktuálního pohledu bylo zhruba patnáct let.

Prostě mít v portfoliu zlato jako investiční kotvu, to smysl má. Ještě má také logiku ukládat nějaké peníze do zlata v případě, že máte dost času a nehrozí, že někdy v bližší době budete potřebovat hotovost (protože jak vidíme, zlato je volatilní a nelze čekat, že bude zhodnocení nabízet v každém okamžiku průběhu investice).

Ale investovat do zlata jako formy „šetřím si na auto, které chci za rok“ je absurdní nápad a naprostý omyl. Skutečně si pořádně rozmyslete investiční doporučení, které na vás "vybafnou" někde na internetu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 3.4.2023 10:34 | karma článku: 16.81 | přečteno: 515x

Další články blogera

Luboš Smrčka

O zemi žijící na dluh

Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

24.5.2023 v 8:35 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 746 | Diskuse

Luboš Smrčka

Vida, jak političky fungují

Francouzský Playboy si mne ruce. Státní tajemnice (což je ve Francii prakticky členka vlády) Marléne Schiappa vyprodala náklad 100 tisíc výtisků a zřejmě vyprodá i 60 tisíc kusů dotisku. A to jsou její fotky vskutku decentní.

9.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Smrčka

Statistika jsou přesné součty nepřesných čísel

Statistika je samozřejmě důležitá. Ekonomové ostatně mají rádi statistiky, bez nich by byli v mnoha směrech v koncích. A proto také vědí lépe než kdo jiný, že statistika je skutečně jenom přesný součet nepřesných čísel.

5.5.2023 v 10:37 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 319 | Diskuse

Luboš Smrčka

Dotace jsou špatně a dostávají je bohatí

Mnozí nadávají na dotace. Jakmile se ale objeví návrhy nějakou omezit nebo nedej bože i zrušit, hned je oheň na střeše. Zajímavé je, že největší pokřik zazní z levice. Přitom je notoricky známé, že dotace přinášejí nejvíc bohatým.

17.4.2023 v 8:32 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.61 | Přečteno: 574 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 459 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 11888 | Diskuse
Počet článků 344 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 1392

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...