O zemi žijící na dluh

24. 05. 2023 8:35:15
Budu vám vyprávět pohádku o zemi, která si zvykla žít na dluh. Ta země se jmenuje Česká republika. V rámci úspor se rozhodla říkat si jenom Česko, má to méně písmenek. Ale jinak se v ní rozhazuje plnými hrstmi.

Nevím přesně proč, ale už dávno vznikla v onom státě uprostřed Evropy představa, že Češi jsou nějak spořiví a finančně to mají v hlavě srovnané. Málo co je tak vzdálené skutečnosti. Je to jeden z mnoha národních mýtů. Máme jich více. Namátkou: Lípa je národní strom, Češi mají holubičí povahu, Vaříme nejlepší pivo na světě. A další a další. Tyto mýty jsme si vytvořili a nechceme si na ně nechat sáhnout.

Bohužel mýtus a pravda nejsou totožné kategorie. Mohou mít leccos společného, ale povětšinou je vzájemný průnik velmi malý.

Kontrolní otázka. Kolikrát za existenci České republiky skončil rozpočet státu v přebytku nebo alespoň na nule nebo něčem, čemu se říká „technická nula“, čili někde těsně pod vyrovnanými financemi?

Měli jsme k dispozici celkem (včetně letoška, kde je záporný výsledek jasný) 31 pokusů. Jedenatřicet státních rozpočtů.

Nula a nějaký obvykle malý přebytek byly dosaženy pětkrát. Jednou (1996) šlo o marginální schodek v pásmu „plus mínus nula“. Takže řekněme, že to je šest pozitivních zářezů do pažby. Všech zbylých 25 pokusů o seriózní státní finance skončilo (letos skončí) katastroficky nebo alespoň mizerně.

Ano, pravdou je, že brát si jako měřítko kompletní dobu trvání samostatného státu může být docela matoucí. Tak to trochu zkrátíme a podívejme se na posledních dvacet let. Jenže ono to zabolí ještě více, protože ty vyrovnané rozpočty nebo přebytky byly především v dobách, ve kterých ve Strakově akademii seděl Václav Klaus a na MF ČR Ivan Kočárník. Což je minulé století.

Takže skóre oněch dvou posledních dekád je 18 schodků a celé krásné dva přebytky. Které tedy navíc nevznikly díky moudré fiskální politice, ale spíše naprostou shodou příznivých okolností vysokého růstu a překvapivých příjmů podpořených navíc rozpuštěním rezerv.

Má to ještě jednu souvislost, která by měla děsit. Ve skutečnosti totiž platí, že všechny rozpočty od roku 1999 byly rovnou naplánovány jako schodkové. Když říkám všechny, platí to doslova. Všechny. Když říkám naplánovány, tak tedy naplánovány, odhlasovány, schváleny. Takže i ty, které nakonec byly zázračně v plusu. Jinými slovy: Za dvacet let došlo náhodou ke dvěma přebytkům, ale po celou dobu byl plán hromadit schodky.

To je strašná statistika.

Ještě horší ale je, co ta statistika vlastně říká. A to je také jasné. Dluh se stal součástí genetické struktury celého našeho systému, celého života. To je skutečně obrovský problém. Protože to totiž znamená, že vrátit se k nějaké dlouhodobě udržitelné strategii státních financí je asi tak stejný požadavek, jako uříznout si vlastní ruku.

V roce 2013, kdy končil v úřadě Miroslav Kalousek, byly výdaje rozpočtu České republiky 1,173 bilionu korun (tisíc sto sedmdesát tři miliard). Schodek byl 81 miliard. V roce 2021, kdy končila v úřadu Alena Schillerová, byly výdaje 1,907 bilionu korun a schodek 420 miliard. Pro letošek plánuje tato země výdaje 2,223 bilionu a schodek 295 miliard. To je oproti Kalouskově éře dvojnásobek výdajů a 3,5 násobek schodku.

Přestaňme si konečně lhát do kapsy: Česká pohádka není o spořivém Honzovi, který na všechny vyzrál umem a šikovností. Česká pohádka je o projedené zemi.

Autor: Luboš Smrčka | středa 24.5.2023 8:35 | karma článku: 28.79 | přečteno: 803x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3268 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 441 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 548 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 914 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 1596 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1389

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...