Jděte už s tím levičáctvím někam…

19. 09. 2013 7:07:16
Z nedostatku lepších témat začíná se řešit zase otázka „rozlézání“ levice, která prý „hrozí“ bolševizovat Českou republiku. Za prvé je hloupé celé to dělení na levici a pravici. Za druhé je to, co bývá povšechně shrnováno pod pojem „levice“, ve skutečnosti neobyčejně rozdílnou směsí různorodých směrů a představ.

Dělení na levici a pravici vzniklo ve velmi nešťastné době Francouzské revoluce. V konventu seděli vpravo od řečníka zastánci „starých pořádků“, vlevo pak „revolucionáři“. Bylo to tedy něco jako „místopisné“ odlišení. Jak vpravo, tak i vlevo přitom posedávali lidé neobyčejně odlišných názorů na vlastnictví, otázky svobody a další klíčové společenské problémy. Na levici tak byli mnozí liberálové. Vpravo zase lidé, které bychom dnes označili spíše za „fašisty“ či „komunisty“. Konec konců – pod gilotinou končili stejně lidé zleva i zprava, zvláště pak ti, kterým šlo opravdu o svobodu. Páku mechanické sekyry pak zatáhli ti, kterým šlo o moc. Ale dělení na pravici a levici od té doby napomáhá soustavnému politizování reality.

Vinou tohoto historického omylu nyní řadíme fašismus mezi extrémní pravici, i když je to nesmysl a ideologie i realita Třetí říše se svým specifickým plánováním a korporatismem blížila daleko více bolševickému Sovětskému svazu než čemukoliv jinému.

V čem je potíž s pravo-levým dělením v České republice roku 2013? Mimo jiné v tom, že jakmile někdo začne hovořit o sociálních aspektech, je označen za levičáka. Nikdo se ho už neptá na daleko podstatnější věci. Těmi jsou: poměr k soukromému vlastnictví, názor na velikost a úlohu státu a tím pádem na velikost zdanění, názor na podíl lidu na mocenských procesech a na význam přímé demokracie, postoj k regulatorním krokům a k dotačním systémům a tak dále. Je fakt, že žijeme ve světě, který nutně zjednodušujeme, protože jinak je těžko uchopitelný. Ale opravdu potřebujeme zjednodušení, které z věcí dělá naprosto jiné? To nám k pochopení světa nepomůže – naopak.

Pravda, nekompromisní zjednodušení je pohodlné. Pro „pravici“ je pohodlné vytvořit škatulku „levice“, nalepit na ni srp, kladivo a třešničky, omotat ji ostnatým drátem a nabízet se jako jediná obrana před komunismem. Ale je to pustá lež.

Platí to i opačně. Jedním z témat „levice“ v těchto volbách má být heslo „zastavte Kalouska“. Jenže dlouholetý ministr financí je trochu složitější oříšek. Jeho strategický cíl byl a je správný a bude ho muset převzít kterákoliv další vláda. Tedy rozumná vláda, která se nebude řídit heslem po nás potopa. Stát musí být úsporný, musí pracovat s rozumnými a seriózně sestavenými veřejnými financemi. Veřejný dluh je zlo. Miroslav Kalousek ale propadl z taktiky. Jeho jednotlivá opatření byla chybně koncipována a zatěžovala společenské skupiny neadekvátně. Neohlížel se na dopady svých řešení a nezkoumal jejich devastační účinky. Takových příkladů je mnoho – například zdravotnictví je nutné elektronizovat, protože to je jediná cesta, jak dostat pod kontrolu náklady v celém odvětví. Projekt elektronických zdravotních knížek byl ale tragickým omylem a jsem opravdu zvědavý, kdy někdo najde odvahu říci, že je potřeba zavést něco podobného, ale racionálního. S-karty jsou zase to stejné. Tyto projekty mohly ušetřit ročně miliardy nebo desítky miliard, místo toho znamenaly obrovské zbytečné náklady, které skončily bůhví kde. Ani nemluvím o penzijní reformě.

Potřebuje odpolitizovat naše problémy a zbavit je pravo-levého prizmatu. Ve většině případů jde totiž o odborné záležitosti, které jsou ze strategického hlediska naprosto zjevné a zralé k řešení. Jenže tato řešení musí akceptovat fakt, že ekonomie není odvětví matematiky, ale sociální věda, tedy věda o společnosti.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 19.9.2013 7:07 | karma článku: 24.11 | přečteno: 962x

Další články blogera

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3267 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 441 | Diskuse

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 538 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 914 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 1595 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 1389

Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...