Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chyba Vladimíra Vladimíroviče

Prezident Ruské federace Vladimír Putin se může pyšnit obrovskou popularitou, jakou jenom těžko získá u svého národa kterýkoliv evropský politik. Olympiáda v Soči a anexe Krymu vyhnala jeho akcie hodně vysoko.

Zároveň již udělal svojí velkou osudovou chybu a je jenom otázkou času, kdy se mu vymstí.

V souvislosti s „Krymskou krizí“ bylo napsáno mnoho o národech, historii, lidských právech, dokonce i o flotilách a typech zbraní. To všechno je zajímavé, důležité, ale nebude to hýbat dějinami. Může to ovlivnit dny, týdny měsíce nebo několik let. Ale neovlivní to směřování celých zemí, celých systémů a smýšlení národů. Ty jsou však zasaženy něčím zcela jiným – důvěrou nebo nedůvěrou.

Vladimír Putin vrátil Rusko do doby studené války a fatální nedůvěry. Což ovlivní přemýšlení Evropy v jednom směru, který je zcela klíčový. Totiž v pohledu na Rusko a Putina jako na obchodní partnery.

Evropa je – jak známo – velmi závislá na ruském plynu a dost významným, ale ne neřešitelným, způsobem závislá na ruské ropě. To je tak všechno. Rusko je samozřejmě důležitý trh, perspektivní odběratel zboží (zatím ale hodně chudý), je to podstatný vývozce turistů. Ve skutečnosti tím význam Ruska končí. Jeho ekonomická síla je daná exportem surovin. Tečka. Když pomineme země SNS, tedy v podstatě ruské okolí, tak export surovin činil 71 procent z celku a dalších devět procent přidaly kovy a jednoduché výrobky z kovů. Jako producent ostatního zboží není Rusko důležité. Ve skutečnosti je celý ruský export něčeho sofistikovanějšího než plyn, surová ropa nebo surové železo asi dva biliony korun ročně. Tedy nedosahuje ani zdaleka úrovně exportu České republiky. Velmi jednoduše řečeno je Rusko jenom ropa a plyn. Nic více. Samozřejmě ani nic méně.

Pokud by Evropská unie obnovila průzkum ložisek břidlicových plynů, pokud by napjala všechny páky směřující k urychlené těžbě, pokud by zmírnila svoje extrémní požadavky na ekologii těžby, potom zhruba za deset let není nereálné, aby asi třicet až padesát procent ze spotřeby plynu na kontinentu kryly nekonvenční zdroje – slibnými místy jsou Polsko, ale i Česká republika, Francie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko... A pozor, také Ukrajina, která by mohla být během několika málo let zcela nezávislá na plynu z ciziny. V tom případě se Evropa do značné míry obejde bez Ruska a ukáže se, že Rusko se pouze velmi obtížně obejde bez Evropy. Podstatné také je, že už v roce 2018 se Spojené státy stanou čistým a velmi významným exportérem plynu.

Důležitým zákazníkem ruských těžařů je Čína, ale ta má velmi ambiciózní plány a chystá s podporou britských a amerických technologií rozsáhlou těžbu vlastní a není důvod si myslet, že by Peking tyto vize nedokázal uskutečnit. Během příštích deseti let chce Čína pokrývat nekonvenčními zdroji asi třetinu své spotřeby plynu a pokračovat v trendu dál. Čínské zásoby břidlicových plynů jsou zřejmě výrazně vyšší než zásoby v USA, problémy jsou ale s nepřístupným terénem a mizernou infrastrukturou. Ale to jsou jenom technické obtíže. Podstatné je, že i když se o nových plynovodech z Ruska hovoří celou dekádu, zatím nebylo kopnuto do země.

Shrnuto: Těžba dostatku metanu (ať již plynu nebo ropy) je stále ještě pouze otázkou technologií a ceny.

Ruský prezident má jistě pro krymské dobrodružství svoje důvody. A dost pravděpodobně i dosáhne většiny z toho, co si předsevzal. Jenže pokud nyní Vladimír Putin ukázal Evropě (ale i všem ostatním partnerům), že spolehlivost není vlastností Ruska, pak ve chvíli, kdy opadnou vášně a dojde na formulaci závěru „krymské krize“, uvidíme jasnou tezi. Pokud někdy chce Evropa mluvit s Moskvou z pozice silnějšího partnera, pak je nejprve potřeba odstřihnout náš kontinent od závislosti na ruském plynu. Což se také uskuteční. Rusko bez plynu je Rusko sotva poloviční, stane se z něj unavený a věčně hladový medvěd trpící silnou paradentózou. Ronald Reagan Sovětský svaz uzbrojil. Pokud se moderní vyspělé země chtějí zbavit přízraku imperiálního Ruska (ať již je jejich strach oprávněný nebo není), a pokud nechtějí „horký“ konflikt, musí tuto zemi „uplynovat“ a „uropovat“.

 

Psáno pro Lidové noviny, zkrácená verze vyšla 13. března

Autor: Luboš Smrčka | pátek 14.3.2014 8:09 | karma článku: 21,82 | přečteno: 1155x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 338x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3304x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Jako prd do Stromovky, posmívá se Fico slovenské sbírce pro Ukrajinu

29. dubna 2024  10:08

Slovenský premiér Robert Fico označil úspěšnou sbírku na munici pro Ukrajinu, ve které Slováci už...

„Islamisté si tu dělají, co chtějí.“ V Hamburku žádali zřízení chalífátu

29. dubna 2024  9:54

Víkendová demonstrace radikálních muslimů v severoněmeckém Hamburku, při které účastníci požadovali...

Královéhradecký kraj opět očekává těsný souboj ODS s hnutím ANO

29. dubna 2024  9:50

Billboardy a plakáty už několik dnů patří kandidátům červnových voleb do Evropského parlamentu. A...

Žena, kterou ve žďárském útulku surově pokousal pes, v nemocnici zemřela

29. dubna 2024  9:48

Svým velmi vážným zraněním podlehla dvaašedesátiletá žena, kterou v půlce dubna napadl v psím...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky