Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Molotovův koktejl dneška: Kaviár, sekt a rating

Plán založení společné „nepolitické“ ratingové agentury zveřejněný (zcela oficiálně) Moskvou a Pekingem, která bude „spravedlivě“ hodnotit bonitu zemí a různorodých aktiv, není samozřejmě (nebo alespoň s velkou pravděpodobností) míněn tak úplně vážně. Nehledě na slavnostně podepisované dohody u stolů s kaviárem a sektem.

Je to daleko spíše součást rozsáhlejší strategické hry, do níž patří šíření představ o přechodu na „novou měnu podloženou zlatem“, případně módní vize, že suroviny se budou obchodovat přímo za zlato, čímž bude „dolar sesazen ze svého trůnu“. Zvláště vtipná je varianta, jak se Čína zbaví „bilionů dolarů“ ze svých rezerv a srazí na kolena americkou ekonomiku. Většina těchto a podobných idejí je z ekonomického pohledu v podstatě nesmyslná a jde o naprosté fantasmagorie.

Jen velmi zběžně k možnosti, že by Čína chtěla zničit USA hromadným prodejem vládních bondů. Již jenom situace, v níž by se chtěl Peking zbavit amerických dluhopisů v nominálním objemu stovek miliard amerických dolarů a zároveň za ně nechtěl přijmout americké dolary, by znamenal problém blízký kvadratuře kruhu. Navíc Amerika na kolenou (kdyby se tedy něco podobného podařilo) by se přenesla velmi rychle do čínské ekonomiky a vedla by k hluboké krizi hraničící pravděpodobně s kolapsem. Čína sice hromadí díky přebytku v obchodní bilanci celé hory dolarů, ale to neznamená, že se tím hromadí ekonomická převaha. Ale roste tím vzájemná provázanost a závislost jedné země na druhé.

Kdyby třeba někdo chtěl vytvořit měnu založenou na zlatě, těžko to může udělat v ekonomikách jako je ruská a čínská, protože míra regulace je neřešitelně vysoká. To je zcela klíčové, protože zlatý standard může efektivně fungovat pouze v systémech alespoň relativně blízkých volnému trhu, ve světě zdravých veřejných financí a především v situaci soukromé emise peněz. A tak dále.

S onou rusko-čínskou ratingovou agenturou je to v podstatě velmi podobné. Agentur si mohu založit tolik, kolik mne napadne. A mohu udělit nigerijským vládním dluhopisům rating třeba AAA+++, ale lze pochybovat o tom, že tím jakkoliv ovlivním náhled investorů na tyto papíry. Zatím se má agentura zabývat pouze oceněním rizik společných rusko-čínských projektů, až získá reputaci, mohla by se rozvinout a hodnotit i další aktiva, říkají zakladatelé. Jenže ve skutečnosti není jasné ani to, co by s takovým ratingem společných projektů Čína a Rusko dělali. Rating slouží především pro banky a trhy jako orientační mechanismus. Jenže ani banky a ani trhy nepřijmou rating udělený někým tam obskurním, jako by byla „nepolitická“ agentura založená ruskou a čínskou vládou. Což obě země jistě velmi dobře vědí a žádný plán – alespoň vážně myšlený – neexistuje. Podpisy dohod jsou jenom divadlo.

Ve skutečnosti jde o něco naprosto jiného. V našem světě některé věci fungují s překvapivými efekty. Už jsem v několika diskusích v Čechách i například v Británii zahlédl „odborníky“, kteří za prvé mluvili o oné agentuře, jako by už existovala, za druhé ji dávali do spojitosti s celkovým úpadkem Ameriky, ale i vyspělých zemí, za třetí celou věc označovali za start světové hospodářské revoluce a tak dále. Totéž se dělo před pár měsíci, když byl internet plný údajné a prý dynamicky připravované moskevské měny založené na zlatém standardu.

Jsou to takové moderní informační Molotovovy koktejly. Jde pouze o veřejné mínění a o šíření představy, že svět klasických demokracií a tržní ekonomiky končí a bude nahrazen moudrými osvícenými vládci a směsí rigidní státní regulace s omezeným a soustavně „umravňovaným“ privátním sektorem.

Ve skutečnosti samozřejmě nelze vyloučit, že naše křesťansko-židovská euro atlantická civilizace je na konci své životnosti a budeme v příštích desetiletích „převálcováni“ civilizací například islámskou. Ale určitě k tomu nedojde kvůli nízké výkonnosti demokratického systému a volného trhu. Dojde k tomu ze zcela opačného důvodu, protože pro dobré bydlo budeme líní mít děti a líní chránit tradiční evropské hodnoty.

Autor: Luboš Smrčka | středa 2.7.2014 7:48 | karma článku: 14,68 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 338x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3304x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky