Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Až nás katastrofa zastihne v nedbalkách

Naše Země se mění. Země s velkým Z, tedy planeta. To není nic překvapivého. Vždyť se mění v podstatě neustále. Ale charakter té současné změny s pravděpodobností rovnající se jistotě zasáhne citelně střední Evropu.

Tedy životní prostor nevelkého národa Čechů.

Drtivá většina odborníků se shoduje, že v příštích dlouhých desítkách a možná i stovkách let budeme vystaveni ani ne tak střídání jara, léta, podzimu a zimy, což vcelku dobře ovládáme, ale daleko více prudkým, neočekávaným a velmi silným výkyvům počasí. Ovšem pokud se výkyvy stanou standardem, jde o změnu podnebí.

Náš pás nazýváme tradičně „mírným“. Ani moc horko, ani třeskutá zima. Když je v létě 35 nad nulou, máme to za „děsný hic“. Když je v zimě dvacet pod nulou, kroutíme hlavou, co to jako má být. Když týden prší, jsme nervózní, protože to vypadá na záplavy. Když týden neprší, jsme nervózní, protože to vypadá na sucho.

Tak tyhle naše „extrémy“ si představme o pořádný kus větší a hlavně neustálé, každoroční a máme to, co můžeme očekávat my a hlavně naše děti.

Toto není nějaká konspirační teorie. To je nejpravděpodobnější scénář, jaký vědci vytvořili na základě všech relevantních aktuálních znalostí.

Všimněme si jednoho rozhodovacího paradoxu. Zatímco existence akutních (třebas jen málo významných problémů) vyvolá společenskou reakci a požadavek řešení, ke kterému také relativně rychle dojde (jakkoliv s ním jsou někteří nespokojení, ale to je normální), dlouhodobé problémy bývají odkládány stranou.

V podstatě je to ekonomická otázka. Svobodný trh je naprosto kompetentní řešit veškeré hospodářské otázky a problémy, které mají horizont do zhruba dvaceti, pětadvaceti let. Tedy které mají horizont investičního rozhodnutí. Neexistuje efektivnější nástroj, než trh. Když si „horizont investičního rozhodnutí“ přeneseme na pojem „životní éra politika“, dostaneme podobný výsledek. A ten je ještě posílen problémem zhruba čtyřletých volebních cyklů. Naše standardní politické uspořádání (které je ovšem jednoznačně nejlepší z těch, jaké jsme kdy znali) je uzpůsobeno k řešení problémů krátkodobých a střednědobých. Z hlediska dějů odehrávajících se desítky let je tento mechanismus velmi neefektivní. Viz důchodová reforma a demografická krize.

Vidíme to ostatně právě na „boji s klimatickými změnami“. Třicet let zákopové názorové války nás dovedlo k situaci, kdy stále nemáme žádnou shodu o míře vlivu činnosti člověka na tyto změny (jejichž existence je ovšem zjevná). Jak se ale zlepšila naše příprava na důsledky změn? Ve skutečnosti minimálně.

Máme přitom jistou představu, co je potřeba udělat, abychom v budoucí směsi střídajících se veder bez kapky vody, dlouhodobých dešťů s rekordními srážkami, prudkých bouří, jejichž urputnost a síla bude tropická a větrů o rychlostech převyšujících podstatně naše zvyklosti, nějak rozumným způsobem přežili.

Je třeba připravit města na nebývalá horka. Ochladit je. Což není to stejné, jako zabudovat klimatizaci do každého kamrlíku. Naše elektrická a další vedení budou muset v daleko větší míře pod zem. Ne proto, že na stožárech hyzdí krajinu. Ale proto, abychom vůbec byli schopni zajistit soustavné zásobování. Potřebujeme krajinu schopnou zadržet a „konzumovat“ podstatně větší množství vody. To nejsou jen nové nádrže nebo rybníky. To znamená zásadní změnu uspořádání zemědělství.

Bylo by toho samozřejmě daleko více, ale zastavme se u toho zemědělství.

A tady je ta potíž rozhodovacích procesů. Pokud bychom chtěli ekonomické využívání krajiny upravit způsobem, který bude směřovat k její dlouhodobé přípravě na extrémní podnebí příštích desetiletí a staletí, znamená to velké regulace do současného systému. Znamená to nařídit a také vynutit hluboké orby (nepopulární to představa, protože hluboká orba je energeticky velmi náročná a drahá). Znamená to změnit a prosadit přísnější regulaci osevních plánů. Znamená to regulovat výměry a mnohde i konkrétní uzpůsobení osevních ploch, obnovení mezí a řadu dalších „plánovacích“ kroků. A také zastavit elektrárny spalující biomasu, přinejmenším ty, které pro provoz používají speciálně pěstované technické rostliny. Jeden příklad proč je to nutné, jsem už dost dávno popsal v Acta Oeconomica Pragensia s kolegyní Arltovou (studie dostupná ZDE).

Potřebujeme obrovské investice do krajiny, do technického řešení zadržování vody a také potřebujeme regulatorní kroky v oblasti hospodaření s krajinou. Potřebujeme smysluplný plán pro naše města. Potřebujeme ostatně vyřešit již existující nebo hrozící problémy se zásobováním pitnou vodou obrovských (na naše poměry) aglomerací.

A nebude vůbec jednoduché něco takového prosadit. Proč? Protože to je nejen „běh na dlouhou trať“, ale také práce, jejíž výsledky nebudou celá desetiletí skutečně „vidět“. Nikdo nebude umět vyčíslit, zda by další mimořádné sucho za třeba deset nebo patnáct let znamenalo o deset nebo dvacet miliard menší škody, pokud bychom již nyní začali konat. To nejde spočítat. A kdybychom opravdu začali s přípravami na budoucnost, tak ruku na srdce. Když se za třicet let prokáže, jak mimořádně nutné to bylo, kdo za ty roky řekne: „Tehdy se o to zasloužila ta a ta paní, ten a ten pán a ukázalo se, že měli celou dobu pravdu. Tak jim postavíme alespoň pomník, když už jsme na ně nadávali, že kvůli jejich plánu nejsou na nic jiného peníze…“

Ne, ne. Spíše se obávám, že dalších několik desetiletí strávíme nadáváním na horko, záplavy a orkány. A to stále ve větším strachu z toho, co přinese ten příští rok. A stále větších zásadních hádkách o to, zda jména jednotlivým katastrofám dáváme genderově vyváženě.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 6.9.2018 7:25 | karma článku: 23,58 | přečteno: 611x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 11,29 | Přečteno: 313x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 449x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3300x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Slovenský pravičák vypustil nad hlavou europoslancům holubici míru

24. dubna 2024  20:09

Krajně pravicový slovenský europoslanec Miroslav Radačovský překvapil přítomné na jednání...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Loňské závody ve Špindlu řeší policie, lyžaři už plánují další. Ještě dražší

24. dubna 2024

Premium Zatímco se detektivové protimafiánského útvaru NCOZ zabývají podezřením na dotační podvod v...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:44

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,36
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky