Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dnešní levný benzín = příští extrémní náklady

Také rád tankuji za málo. Je dost rozdíl, jestli natankujete „plnou“ za 1200 korun nebo za 1500 nebo třeba za 1800 korun. Tedy – jsou mezi námi někteří, kterým to může být skutečně jedno. Ale všichni ostatní si libujeme při první

O obrovském poklesu cen ropy v posledních týdnech se toho napsalo skutečně hodně. Asi všem jsou jasné důvody. Přesto je dobré si je shrnout.

Vývoj ceny ropy od počátku roku 2014 do současnosti

První a skutečně fundamentální zní, že relativně vysoké ceny minulosti přivedly na trh nové těžaře a prudký růst nabídky. Od konce roku 2011 jsme zažili poměrně dlouhé období relativně vysokých cen. Do září 2014 se pohybovaly dokonce kolem sta dolarů za barel, pak nastal prudký pád a následně stabilizace plus mínus v rozmezí 50 až 60 dolarů za barel. Ale od března 2020 přišla jízda na tobogánu, tedy dolů. V oné dlouhé době ropné prosperity bylo objeveno mnoho nových nalezišť, zprovozněno mnoho vrtů a Spojené státy se vrátily na pozici světové jedničky v těžbě. Dalo by se říci, že stále méně producentů mohlo těžit podle svých možností – trh odmítal absorbovat rostoucí nabídku. A byl stále více nervózní. Konec konců – pokud bychom srovnali cenovou volatilitu, uvidíme v této době především snížení ceny z oněch zhruba 120 dolarů na 55 dolarů za barel.

Druhý a také fundamentální důvod zní, že dlouhodobě poptávka po ropě neroste tak, jak by odpovídalo růstu světové ekonomiky. Jakkoliv jsou obnovitelné zdroje a elektromobilita stále trochu okrajovou záležitostí, v reálném světě tlačí silně na uhlíkaté zdroje. Kdo chce další důkaz, nechť se podívá na cenu koksovatelného uhlí.

Třetí důvod již není fundamentální, ale speciální. Jednotliví producenti se příležitostně a dle okamžité situace spojují do aliancí s cílem oslabit producenty jiné. Nejvíce zmatku do toho vnáší Saúdská Arábie, ale také Rusko si přisadilo. Výsledkem jsou přeplněné zásobníky a ropa, kterou nikdo nechce.

Čtvrtý důvod je znovu speciální, je to koronavirus a prudké ochlazení všech významných ekonomik doprovázené pochopitelně prudkým poklesem poptávky po energii, čili i po ropě. To vedlo až k absurdní situaci, kdy krátkodobě šly některé kontrakty na WTI (americká lehká ropa) do záporných hodnot (kdo si načerpal, dostal ještě zaplaceno za to, že vyprázdnil potrubí).

To, co je na tom všem příjemné, to je ta cena 1200 korun za „plnou“. To, co je na tom skutečně rizikové, to je celková nestabilita, kterou extrémně nízké ceny ropy znamenají.

Mohlo by se říci, co je nám do potíží Ruska, ropných států kolem Perského zálivu včetně třeba Iráku či Saúdské Arábie, co je nám do Venezuely, Brazílie, Alžírska, Nigérie a tak dále, a tak dále… Jenže všechny tyto země potřebují ropu alespoň na 40 dolarech za barel, jinak se začnou hroutit jejich ekonomické a sociální systémy. Což je to poslední, co by náš svět ke všem jiným zmatkům potřeboval.

Můžeme si o politicích ze jmenovaných zemí myslet, co chceme, ostatně mnozí z nich skutečně nepředstavují to nejlepší pro jejich národy a někteří jsou i zjevným globálním bezpečnostním rizikem. Ale opravdu si přejeme zhroucení Ruska nebo novou občanskou válku v Alžírsku (kde tedy v podstatě běží, ale v takové odlehčené podobě) či pád saúdskoarabské dynastie? I nejvíce zarytý „protiputinovec“ se přece musí racionálně zeptat, komu se dostane do rukou jaderný kufřík v případě, že současný moskevský režim padne. Nebo jak bude vypadat jižní migrantská cesta, když se Alžírsko vrátí do naprostého chaosu? Či Střední východ, když padne vláda v Rijádu? Jenom nenapravitelný optimista by odpovědi na tyto otázky mohl vidět jinak, než spíše černě. Prakticky v každém myslitelném případě znamenají (především pro Evropu) obrovské příští náklady.

Nízké ceny ropy, tak sympatické ve chvíli, kdy člověk platí na pumpě, představují tedy ve skutečnosti riziko. Je to riziko, které nemůžeme ovlivnit ani jako jedinci, ani jako Česká republika a dokonce příliš ani jako Evropská unie. Ale je vážné a zdá se, že nás bude provázet valnou část tohoto roku. Zatím nejsou vidět nějaké impulsy, které by měly ropu poslat dlouhodobě nad 40 dolarů za barel, což bych považoval za hladinu alespoň nějaké stabilizace.

A tak nám nezbyde, než se sice ještě nějakou dobu těšit cenovkami u pump, ale zároveň cítit pořádnou dávku obav při otevírání internetu či pouštění zpráv v televizi.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 12.5.2020 8:03 | karma článku: 17,92 | přečteno: 723x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,26 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3303x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejsem nominována na eurokomisaře, řekla v debatě pro studenty Nerudová

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:52

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky