Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamávejme ropě. Ale bojme se jejího konce

Ještě před pár lety to znělo jako nesmysl a bláznivá vize snílků. Nyní se již množství poradenských i těžařských společností shoduje, že v dalších letech a jednou provždy již bude spotřeba ropy jenom klesat.

V mnoha zemích to nutně musí vyvolávat děs. Nejde jenom o to, že se mění a hlavně ještě výrazně změní energetický mix. Hlavní šok pro mnoho států je výhled na konec jejich příjmů z těžby. A navíc v nepředpokládané podobě. Vždycky do současnosti to vypadalo, že konec ropy přijde po období extrémních cen, kdy se za „černé zlato“ bude platit skutečným zlatem. Teď to spíše vypadá tak, že ropy bude všude moc a nikdo ji nebude chtít.

Pohled ekonoma na zprávy z posledních měsíců musí být nicméně ostražitý.

Stačí si připomenout, že podle mnoha předpovědí už měla ropa dávno dojít. Mělo se tak stát v osmdesátých letech 19. století, v sedmdesátých letech a pak znovu v devadesátých letech 20. století, v roce 2005 a (jaká ironie!) v roce 2020. Přitom jsou nyní zmapované těžitelné zásoby největší v dějinách. Z čehož plyne, že predikce mají jediný smysl, totiž posloužit jako „kanónfutr“ aby měla realita co popírat. To je první otazník.

Druhý otazník: Není nynější záplava zpráv o dosažení vrcholu spotřeby zaviněná koronokrizí a prudkými otřesy světové ekonomiky? Není to jen zmatená reakce na šok? Zase platí, že by to nebylo poprvé, takových situací zažil náš svět stovky. Ostatně po finanční krizi 2007-2008 už neměl být náš svět jako dříve a kapitalismus se měl zhroutit.

Třetí otazník: Pokud je pád ekonomiky postavené na uhlíku zapříčiněn podporou ekonomiky zelené, neukáže se, že jde o finančně a technologicky nezvládnutelný proces, který nás za pár let returnuje zpět k ropě? Konec konců i podobné slepé uličky už tady byly.

Čtvrtý otazník: Nesporně se mnoho lidí, jimž na srdci leží udržitelnost světa, z pádu uhlíkatých paliv raduje. Ale nepovede to během pár desetiletí k vývoji, který bude znamenat drastickou nestabilitu, ke změnám a převratům, ze kterých nebude mít nikdo radost, k napětí přerůstajícímu v katastrofu světových rozměrů? Jakkoliv to zní bombasticky, tato rizika nelze podceňovat a jsou naprosto relevantní.

Každý tento otazník by vydal na knihu. Tady je místo vždy jen na několik poznámek. K prvnímu otazníku: Podstatné je, že tentokrát věští pokles poptávky po ropě i samotné ropné společnosti. Hromadně odepisují zásoby, ukončují průzkumy nových nalezišť. BP v poslední zprávě oznámila předpoklad poklesu těžby ropy a plynu v nejbližších letech o 40 procent. Ještě v loňské predikci přitom společnost očekávala vrchol poptávky po ropě až ve třicátých letech našeho století. Když tento vývoj předpokládají samotní energetici, má to pro mne podstatně větší váhu než odhady akademických kolegů.

Což odpovídá i na druhý otazník: nemyslím, že by šlo o módní výstřelek. Společnost Total SE oznámila odepsání investic v hodnotě osm miliard dolarů. Významný konzultační společnost Rystand vydala prohlášení, podle kterého minimálně deset procent suroviny z již těžených nalezišť zůstane pro nízkou poptávku navždy v zemi. V podstatě všechny velké ropné koncerny oznámily, že končí s novými průzkumy, protože jim již nedávají žádný ekonomický smysl.

Zajímavá je otázka, zda ale bude udržitelná zelená energetika, zda se neukáže jako technicky a finančně příliš náročná. Osobně jsem ještě před několika lety právě z technologických důvodů předpokládal jen těžko řešitelné obtíže obnovitelných zdrojů. Dnes musím připustit, že technický pokrok je obrovský a jakkoliv zatím pořád vidím mnoho zádrhelů, řada dalších již našla uspokojivá řešení. Nejde tedy o vyřešenou věc, ale jak finančně tak i technicky už dávají obnovitelné zdroje smysl.

Nejvážnější mi proto připadá otazník poslední. Co se bude dít se zeměmi, jako Saúdská Arábie, Irák, Írán, Venezuela, Ruská federace či Nigérie (atd., atd.), které jsou životně závislé na těžbě a na příjmech z ní? Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a například podíl surovin na exportu RF se po letech usilovné snahy o snížení dostal z krásných sedmdesáti a něco procent z poloviny devadesátých let na bytelných osmdesát procent v současnosti – jistě, v tom je i dřevo, železná ruda a mnoho dalšího, ale základ je ropa a plyn. O Saúdské Arábii ani nemá smysl mluvit.

Pokud konzultanti a znalci z BP, Total a dalších firem mají s poptávkou po ropě pravdu, tak přidám jeden politologicko – ekonomický a historií tisíckrát potvrzený postřeh. Oblíbeným způsobem řešení domácích potíží je jejich export.

Autor: Luboš Smrčka | středa 23.9.2020 7:54 | karma článku: 18,71 | přečteno: 467x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 7,85 | Přečteno: 211x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3298x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 622x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Na sídlišti v Písku někdo zastřelil ročního psa, majitel se teď bojí o děti

23. dubna 2024  16:15

Neznámý člověk za bílého dne střelil vzduchovkou mladou fenku na zahradě na píseckém sídlišti...

Munice, která spustila evakuaci ve Skvrňanské ulici v Plzni, byla nefunkční

21. dubna 2024  20:30,  aktualizováno  23.4 16:14

Policie kvůli nálezu munice ve Skvrňanské ulici v Plzni evakuovala v neděli okolní byty i okolí. V...

Obětem sexuálního násilí je třeba věřit, řekla u soudu s Cimickým Vrbová

23. dubna 2024  11:02,  aktualizováno  16:04

Je důležité, aby se na oběti sexuálního násilí nahlíželo jako na ty, kterým se má věřit, ne je...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. O pátrání informovala na svém webu v úterý...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 18,50
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky