Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dejte minimální mzdu třicet tisíc, a bude dobře!

Jistý Bedřich H. (na jménu ale vůbec nezáleží) napsal v diskusi s jistým politikem (na jménu také nezáleží) doslova toto: „Dejte minimální mzdu minimálně 30 000 a vše bude lepší.“ Je to banalita. Ale bohužel leccos vysvětluje.

Především si velmi krátce řekněme, že administrativní rozhodnutí zvýšit minimální mzdu na třicet tisíc samozřejmě nevyřeší vůbec nic. Nesporně by to naopak problémy přidělalo a raketový inflační skok by byl skutečně jenom jedním z nich. Jediné zajímavé na oné myšlence je, že by to byl gigantický ekonomický pokus zjistit, jak rychle by došlo ke znehodnocení toho „přidání“. Za měsíc? Za pět? Podle mého za dva, nejpozději za tři.

Lidově: Je to skutečně naprostý nesmysl.

Důležitější je, co ukazuje. Protože jakkoliv si nezaslouží tato přihlouplá banalita sama o sobě vetší pozornost, ukazuje jednu věc, která je v našich zemích nějak zakódovaná v přemýšlení mnoha lidí, přičemž se obávám velmi silně, že někteří z nich měli či mají určitý vliv na chod státu.

Ta představa je, že emisí většího počtu peněz lze něco „vyřešit“. Když na věc XY nemáme, koupíme ji na dluh. Když nemáme na platy učitelů, tak si na ně půjčíme. Když není na dovolenou u moře, vyřeší to kreditka. A když se věci zdražují a lidé se nemají tak dobře, jako dříve, tak prostě skokem zvýšíme mzdy.

Paráda, vyřešeno! Jak snadné.

Ty příklady mají v sobě mnoho odlišností, některé se týkají veřejných rozpočtů, jiné rodin, další hlavně soukromé podnikové sféry, ale ten úplný základ je pořád stejný. Když na něco není, tak to vyřeší emise peněz.

Mohl bych tady sepsat několik stránek seznamu článků a knih, které tento nesmysl z gruntu vyvracejí. Některé jsou i volně na internetu. Tak namátkou Frédéric Bastiat a jeho Co je vidět a co není vidět. Mimochodem: Většina textů v této knize byla sepsána těsně před rokem 1850, což tak nějak pěkně ukazuje, že v některých věcech se svět prostě odmítá změnit. Volně je mnoho jeho textů k dispozici ZDE. Skvělá je také studie Andrewa Dickson Whitea Inflace papírových peněz ve Francii. Tu by si měl přečíst každý, kdo jen náznakem uvažuje o dalším růstu národního dluhu. Výborná je Barlettova práce Jak nadměrná vláda zničila starověký Řím. Ta již bohužel není on-line dostupná, lze ji najít v časopisu Svobodné rozhledy (5). A samozřejmě by mohly následovat knihy Friedmanovy a dalších a dalších.

Jednoduchá řešení, jako je rozjetí rotaček s penězi, asignáty nebo s čímkoliv podobným prostě nefungují. A jestli to dělá stát nebo přenese a transformuje tíhu takového činu na soukromé osoby extrémním zvýšením minimální mzdy, to je naprosto vedlejší. Vždycky, vždycky a ještě jednou vždycky z toho bude jediné: Inflace.

Aby nedošlo k nějaké mýlce. Nemá smysl se zaseknout na debatě, zda má existovat nebo nemá existovat institut minimální mzdy. Jsou země, které s ním velmi spokojeně žijí, jsou země, které velmi spokojeně žijí bez této regulace. Když už ji používají, povětšinou je nějakým způsobem navázaná na mzdový průměr nebo medián. Naprosto jistě ale neexistuje žádná racionální země, která by jednorázově zvýšila minimální mzdu na téměř dvojnásobek (16 200 – 30 000). Nějaké „navázání“ na mzdový průměr se udržuje především proto, aby změna nevyvolala nějaké výrazné nezamýšlené negativní efekty.

Vývoj minimální mzdy od roku 1991 do současnosti

Zvyšování minimální mzdy bylo po celou dobu od pádu komunismu uměřené a mělo souvislost s vývojem průměrných mezd.

 

Předpokládám (nebo možná doufám), že alespoň 99 procent obyvatel této země by na otázku, zda může existovat perpetuum mobile, odpovědělo: „Ne, je to fyzikálně nemožné“.

Modlím se, aby jednou nastala chvíle, kdy na otázku, zda lze ekonomický problém s poklesem životní úrovně vyřešit emisí peněz, odpovědělo 99 procent obyvatel: „Ne, pouze by to vyvolalo inflaci“.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 25.8.2022 8:10 | karma článku: 42,12 | přečteno: 9438x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 336x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3303x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 623x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Malostranský zápisník: Ze tří žen zbyla ve vládě jedna, ale ta zase vydá za tři

28. dubna 2024

Premium Proč se opět nepovedla feminizace české vlády? Kdo je poslední vládní květinka, která když mluví,...

TOP 09 má na ministra pro vědu a výzkum čtyři kandidáty, řekl Válek

28. dubna 2024  12:58

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví...

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stál, vlak tam srazil člověka

28. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:22

Nehoda v neděli dopoledne téměř dvě hodiny komplikovala provoz na hlavním železničním koridoru mezi...

Benda, Rouček, Dryml a další. Do europarlamentu kandidují známá jména

28. dubna 2024

Premium Nejen politickými proklamacemi a sliby lákají strany voliče. Součástí kampaní jsou i známé tváře....

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky