Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nic není zadarmo, i hotovost má náklady

Rád bych nadšené příznivce hotovosti upozornil, že nic není zadarmo. I hotovost má náklady. Možná nejsou tak vidět, jako náklady bezhotovostních plateb. Ale když něco není očividné, neznamená to neexistenci.

Možná jste tu silnou kampaň v médiích a na sociálních sítích zaznamenali. Je namířená proti bezhotovostním platbám. Jedním z mimořádně podivných argumentů horlivých zastánců hotovosti je, že bezhotovostní platby jsou drahé. Příslušné banovní poplatky možná jsou vysoké (a možná ne, bylo by nutné zkoumat věc velmi pečlivě a mimořádně hluboko do detailů). Ale mně jde o tu druhou stranu mince. Totiž o logicky vyplývající tvrzení, že hotovost je v porovnání s bezhotovostním systémem jakoby "bez nákladů".

Ono to tak možná může vypadat. Zvenku. A pro člověka neznalého ekonomických zákonitostí…

Jenže jak už nějakou dobu víme, tak oběd zdarma neexistuje

To je teze, jejíž princip vysvětli velký ekonomický mistr Frédéric Bastiat, pro století dvacíté ji rozvinul Milton Friedman, případně Edwin Dolan a mimořádně zpopularizoval tento koncept Dan Ariely v knize Jak drahé je zdarma. Všechno má náklady. Jenom někdy vidět jsou a někdy vidět nejsou (řečeno právě s Bastiatem).

Náklady hotovosti jsou velmi rozličné a spotřebitel se možná může uklidňovat tím, že on je nenese. Nebo přesněji je některými lidmi ujišťován o tom, že on je nenese.

Vážení spoluobčané. Především nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že nějaké náklady neplatíte vy.

Snad nic nemůže být větší ekonomický nesmysl než tato pohádka o něčem, co vzniká z ničeho. Spotřebitel v konečném důsledku nese vždy a za všech okolností veškeré náklady všech operací, všech kooperací, interakcí a prostě každého ekonomického děje. To je dáno tím zcela nejjednodušším a naprosto elementárním ekonomickým zákonem. Spotřebitel je jediný, kdo má peníze. Že je to divné? Není.

Všechny peníze Billa Gatese jsou ekonomicky téměř irelevantní do chvíle, než něco z nich utratí za spotřebu. Může investovat miliardy a darovat další miliardy, ale to je z hlediska hospodářství v okamžiku investice či daru téměř nepodstatné. Podstatné však je, když utratí deset milionů a pokryje tak náklady a zisk nějakých producentů, mzdy jeho zaměstnanců a tak dále. Samozřejmě i ta investice je nakonec důležitá, ale až tehdy, kdy se promění ve mzdy a podobně. Peníze se nejprve musí přemístit od investora (Billa Gatese) k mnoha spotřebitelům (zaměstnanci dodavatele, stavbaři a tak dále). Počínaje dodavatelem technologie a konče instalatérem, který v nové továrně namontuje vodovodní kohoutky….

Všechno, včetně zisku, je hrazeno z přidané hodnoty. Tak to je a nikdy to nemůže být jinak. Dokonce i minulé ztráty bank ze špatných a nesplacených úvěrů se postupně rozkládají do cen nových úvěrů, které jsou následně hrazeny šťastnějšími podnikateli z jejich přidané hodnoty.

Přičemž přidanou hodnotu nakonec zaplatí konečný spotřebitel v ceně produktu nebo služby. To je mechanismus, jak spotřebitel platí veškeré náklady v celém hospodářství.

To stejné platí o všech nákladech hotovosti, jak procházejí celým produkčním řetězcem. Protože hotovost vyžaduje evidenci v pokladně, bezpečnostní opatření, zabezpečení při převozu, stojí něco při vkládání a vybírání, práce s hotovostí je časově náročná, to znamená mzdové náklady a pokud to dělá podnikatel osobně, pak jsou zde náklady nevyužité příležitosti, vždy zde hrozí riziko krádeže či dokonce loupeže… Těch nákladů je prostě hodně a z hlediska národní ekonomiky jsou to miliardy a desíty miliard ročně. Které platí spotřebitel.

Ale zdaleka to není všechno. Národní banka řídí emisi hotových peněz, jejich výrobu, oběh a následně také likvidaci. Náklady s hotovostí jsou obrovské a jde o další miliardy korun.

Milovníci hotovosti by si měli pořádně prohlédnout tuto tabulku. Každá ta bankovka má omezenou životnost, každá něco stojí, ochrana před krádeží, distribuce, stažení z oběhu, vytištění nové - to všechno josu náklady. Hotovost je strašně drahá věc.

 

Někdo by mohl říct, že to hradí národní banka. Ale tady platí to stejné jako u podnikatelských subjektů. Nakonec veškeré náklady nese jenom a pouze spotřebitel, tedy jiný i slovy občan.  A to dokonce i náklady ČNB.

Osobně jsem proti zákazům či příkazům, v ekonomice nedělají dobrotu. Proto nevidím nic dobrého ani v nápadu prosadit ústavně právo na hotovost. To v principu a v důsledku znamená příkaz akceptovat hotovost v obchodech a službách. Pokud nějaký obchodník ale nebude chtít hotovost používat, toto ustanovení by ho k tomu nutilo, což je proti duchu ústavnosti v českém pojetí. Nejsem ale v žádném případě ani pro zákonem formulované vynucení akceptování bezhotovostních plateb. Oboje je naprosto stejně společensky a v důsledku i ekonomicky špatné.

Každý stát by měl se zákony velmi šetřit. Každá společnost by si měla rozmyslet, než nějaký zákon spáchá a uvede do života. A důvod chránit hotovost nebo chránit bezhotovostní platby žádný ve skutečnosti neexistuje.

Je jasné, že hotovost jednou v podstatě zmizí a bude marginální. To je totiž velmi ekonomické. Ale ať si trh rozhodne, kdy přesně to bude, jak intenzivní ten proces bude a ať vytvoří sám podmínky. Bránit tomu procesu ústavním přikazováním hotovosti stejně jako ho podporovat zákonným příkazem akceptovat karty je oboje špatné, neekonomické, socializující a konec konců především hloupé.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 17.7.2023 7:23 | karma článku: 20,35 | přečteno: 717x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 346x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 456x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 468x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Pašeráci v Indii lákali mladé na práci, skončili v ruské armádě. Organizátory zatkli

9. května 2024  7:36

Indická policie ve středu zatkla čtyři lidi napojené na mezinárodní síť pašeráků, která pod...

Výkonný výbor TOP 09 schválí nominaci Ženíška na post ministra pro vědu

9. května 2024,  aktualizováno  7:05

Širší vedení vládní TOP 09, výkonný výbor schváluje ve čtvrtek nominaci Marka Ženíška na post...

Víkend bude oblačný s až 22 stupni, od pondělí opět deštivo i bouřky

9. května 2024  6:58

Přímý přenos Konec druhého květnového týdne bude typicky jarní, poslední noc s přízemními mrazíky bude ta ze...

Izrael bombami zabíjel civilisty v Gaze, zdůvodnil Biden zastavení dodávek

9. května 2024  6:22

Izrael podle amerického prezidenta Joea Bidena použil bomby dodávané Spojenými státy k útokům, při...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky