Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za nulové sociální dávky!

Většinu lidí to asi hodně překvapí, ale pokud by tato země škrtla najednou všechny platby občanům, které lze alespoň trochu označit za sociální dávky, schodek rozpočtu (aktuální) by se nesnížil ani o polovinu.

Že je to nesmysl, protože přece náš sociální systém je rozdávačný a dává plnými hrstmi peníze na potkání? Tak to skutečně není pravda. Je to přesně to, čemu se říká "mediální bublina".

Asi to chce trochu vysvětlit.

Pokud se mluví o složitých věcech mlhavými pojmy, je z toho bramboračka a končí to údery tupými předměty do oblasti lebeční. Proto třeba vědci mnohdy poněkud otravně vyžadují používání jasných pojmů. Jistě, občas je to strašně protivné. Ale brání to eskalaci odborné debaty do občanské války uvnitř odborné komunity. Alespoň většinou. Bez vcelku přesných pojmů totiž není kultivovaná diskuse možná. Zvláště, pokud jde o trochu složitější témata.

Když někdo říká (a je jedno, zda jde o tiskového mluvčího úřadu, aktivistu, novináře, občana u piva nebo kohokoliv jiného), že největší výdaje rozpočtu této země jsou sociální dávky, tak rozdává krásně připravené kyje přesně padnoucí do ruky. A to není dobře.

Proto je nejprve třeba si ujasnit, co to vlastně je sociální dávka.

Máme v tom totiž docela zmatek. Nejprve si řekněme, jak ten zmatek vzniká. Při každém shrnutí výsledků rozpočtu se ta věta opakuje v novinách a televizích s neúprosnou pravidelnosti: „Nejvíce vydal stát na sociální dávky...“ Což je, bohužel, vlastně doslovná citace z oficiálních tiskových zpráv, kterou bez uzardění přebírají sdělovací prostředky, z nich pak občané, a tak se postupně tento ve skutečnosti naprostý nesmysl stává „pravdou“. Protože to přísloví o stokrát opakované lži přece všichni známe, že.

Není proto divu, že ve společnosti panuje dojem, že Česká republika je oáza pro lidi štítící se práce, jejichž jedinou činností je postávat u dveří Úřadů práce. Samozřejmě se nedá říct, že by takový druh spoluobčanů neexistoval, nesporně existuje. Ale skutečně si rozděluje 40 procent rozpočtu? Ani zdaleka.

Jak je to tedy s těmi „sociálními dávkami“? To je pěkně vidět na tomto obrázku, na kterém je opravdu strašidelné, že pochází z publikace Státní rozpočet 2022 v kostce, kterou vydalo Ministerstvo financí České republiky. Kdo se do něj nezahloubá pečlivěji, má z něj tento dojem: Na sociálních dávkách (což je v představě běžného Čecha to, co od státu dostávají sociálně slabí, „nepřizpůsobiví“ a podobní), se vyplatilo v roce 2022 neuvěřitelných 744,4 miliardy korun.

"Sociální dávky", které nejsou žádnými sociálními dávkami, se vyskytují i na grafu Ministerstva financí. Jak má potom probíhat racionální diskuse, když do ní zmatek vnášejí i oficiální instituce?

 

Jak je to ve skutečnosti?

Jinak.

Ten naprosto dominantní kus kruhu jsou důchody.

Důchody (577 miliard) NEJSOU sociální dávky. Jsou totiž pojistným plněním povinného státem zavedeného a řízeného sociálního pojištění. Tím jsme vyřadili jedním škrtnutím skoro 78 procent celého balíku.

Naprosto v klidu můžeme přidat dalších 6 procent, protože ani dávky nemocenského pojištění (45 miliard) NEJSOU sociální dávky. Platí to stejné: Jde o pojistné plnění z povinného pojištění organizovaného, předepsaného (a dokonce i vynucovaného) státem.

Ale klidně můžeme pokračovat, protože zvláštní dávky ozbrojených sil (11,1 miliardy) také NEJSOU sociální dávky. Je to povinnost státu plynoucí ze smluv tak, jak je uzavřel s určitou skupinou svých zaměstnanců. Neříkám, zda ty smlouvy jsou dobré nebo špatné, ale nemají nic společného se sociálními dávkami. Tím ukrajujeme dalších 1,5 procenta celé sumy.

Dokonce ani podpory v nezaměstnanosti (8,1 miliardy) NEJSOU sociální dávky, protože, světe div se, zase je to plnění z pojištění. Čili mínus 1,1 procenta.

Zůstaly nám dávky státní sociální podpory a dávky pěstounské péče (7,9 procenta, 59 miliard), kde v případě pěstounů také NEJDE o sociální dávky. Takže část bychom odškrtli. A u rodičovského příspěvku jde při zařazení do sociálních dávek o dosti problematický krok hned z několika důvodů. Za prvé není vyplácen na základě sociálního statutu, za druhé ve skutečnosti má spíše charakter podpory porodnosti než sociální podpory.

Dokonce i u části zbytku by se dalo polemizovat o tom, jak moc jde v některých případech výdajů o sociální dávku v pravém smyslu slova, ale to už je asi zbytečné.

Když to celé sečteme, tak s velkým přimhouřením obou očí představují sociální dávky ne skoro 745 miliard, ale něco málo přes 103 miliard (a to v nich ponecháváme i ty nešťastné pěstouny). Navíc z této sumy je pořádný díl spojený s péčí o děti, tedy jde o některou z forem plateb státu rodičům. Což můžeme považovat teoreticky za sociální dávku, přesnější je ale mluvit o určité formě podpory udržitelné demografie.

I když tuto naprosto relevantní výtku pomineme, stejně platí, že sociální dávky, které alespoň nějak snesou toto označení, představovaly v roce 2022 celkem 13,8 procenta z částky, kterou z nějakých nejasných důvodů za sociální dávky označujeme v oficiálních dokumentech, sdělovacích prostředcích a potažmo ve veřejné diskusi. Pro ilustraci: Je to 5,4 procenta z celku rozpočtu České republiky. A když si to postavíme vedle hrubého domácího produktu, který se pohybuje někde kolem 6 bilionů korun... Skutečně to není nijak podstatný díl.

Pokud bychom byli reálnější a ony zmíněné relevantní poznámky započetli, tak za skutečné sociální dávky v pravém smyslu toho slova můžeme označit nanejvýš tak 70 nebo 80 miliard za rok 2022.

Takže: Kdyby existovalo hnutí „Za nulové sociální dávky!“ a kdyby dokonce prosadilo svůj cíl, deficit rozpočtu této země by se snížil (při těch 103 miliardách) ani ne o polovinu svého aktuálního objemu.

Netvrdím, že na opravdových sociálních dávkách nelze ušetřit. Určitě by se to dalo zvládnout. Ale už by bylo dobré přestat si namlouvat, že tam někde létají vzduchem obrovské částky, které čerpají „nemakačenkové“. Je to nesmysl a jenom tím děláme diskusi o nápravě vládních financí nepřehlednou a zmatečnou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 11.8.2023 15:29 | karma článku: 22,86 | přečteno: 879x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 347x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 468x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Měl být ministrem, teď Tuleja nemusí být ani prorektorem univerzity

9. května 2024  18:45

Pavel Tuleja, který byl nominantem na ministra pro vědu, výzkum a inovace, nabídl svou rezignaci na...

Ženíšek může být novým ministrem pro vědu, kývlo i širší vedení TOP 09

9. května 2024,  aktualizováno  18:30

Marek Ženíšek má podle TOP 09 být novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Schválo to širší...

Česká republika by měla mít v Moskvě svého velvyslance, řekl Fiala

9. května 2024  13:03,  aktualizováno  17:54

Česká republika by měla mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Obsazení postu...

Poškodí to českou demokracii nejvíc od 1989, odmítla Schillerová volbu poštou

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  17:45

Přímý přenos Poslanci pokračují ve schvalování návrhu koalice na zavedení korespondenční volby pro české občany...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky